reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Rosyjski gang ransomware grozi obaleniem rządu Kostaryki

dodano: 2022-05-17 23:01 | aktualizacja: 2022-05-18 17:40
autor: HP | źródło: Euronews/Reuters/FBI

Kostaryka ransmoware rosja 360px Rosyjska grupa hakerów zajmująca się oprogramowaniem ransomware, zinfiltrowała niektóre rządowe systemy komputerowe Kostaryki, zwiększając zagrożenie. Grupa Conti twierdzi, że jej celem jest teraz obalenie rządu Kostaryki. To już poważne groźby. Prawdopodobnie korzystając z faktu, że prezydent Kostaryki, Rodrigo Chaves sprawował urząd dopiero od tygodnia, rosyjskojęzyczna grupa hakerska Conti próbowała zwiększyć presję, by zapłacono okup 10 mln dol.. Teraz podniosła swoje żądanie do 20 mln dol., ale ostateczny cel obalenia rządu jakiegoś kraju przez hakerów to już chyba arogancja.

satkurier.pl
haker Conti ransomware piractwo rosja 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Prezydent Kostaryki zasugerował w poniedziałek na konferencji prasowej, że atak pochodzi z wewnątrz, jak i z zewnątrz Kostaryki. Otwarcie potwierdził, że Kostaryka jest w stanie... wojny i to nie jest przesada - do tego wywołana przez rosyjski gang hakerów.

Atak ransomware dotknął 27 instytucji rządowych Kostaryki, w tym gminy i państwowe przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. 

Hakerzy z Conti zaatakowali Kostarykę w kwietniu, uzyskując dostęp do wielu krytycznych systemów w Ministerstwie Finansów, w tym do ściągania ceł i podatków. Inne systemy rządowe również zostały dotknięte atakiem ransomware i nadal nie wszystkie działają w pełni.

Kostaryka ogłosiła stan wyjątkowy w związku z atakiem. 

Departament Stanu USA zaoferował nagrodę w wysokości 15 mln dol. za informacje prowadzące do identyfikacji lub lokalizacji przywódców grupy Conti.

Conti odpowiedział, pisząc: „Jesteśmy zdeterminowani, aby obalić rząd za pomocą cyberataku, pokazaliśmy wam już całą siłę i moc, wprowadziliście stan wyjątkowy”.

Gang podniósł żądanie okupu do 20 mln dol., wzywając Kostarykańczyków do wywierania nacisku na rząd, aby zapłacił.

Hakerzy grupy Conti wcześniej atakowali amerykańskie służby zdrowia i grozili ściganiem wszelkich przeciwników Rosji z powodu toczącej się wojny w Ukrainie. Nie potwierdzono, że rosyjskojęzyczni hakerzy są powiązani z jakimkolwiek rządem, ale ujawnione wewnętrzne czaty pokazały, że członkowie bardzo wspierali rosyjskiego prezydenta Putina. 

W zeszłotygodniowym oświadczeniu Departamentu Stanu USA stwierdzono, że grupa Conti była odpowiedzialna za setki incydentów z oprogramowaniem ransomware w ciągu ostatnich 2 lat.

- FBI szacuje, że w styczniu 2022 r. było ponad 1000 ofiar ataków związanych z oprogramowaniem ransomware Conti, z wypłatami przekraczającymi 150 mln dol., co czyni wariant Conti Ransomware najdroższym typem oprogramowania ransomware, jaki kiedykolwiek udokumentowano.


 

Źródło: reuters.com  gizmodo.com  blackberry.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Urzędy i samorządy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...