reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

6 rosyjskich hakerów na unijnej liście sankcji

dodano: 2024-06-24 21:39
autor: HP | źródło: Rada UE

czaszka haker callisto ransomware 360 6 obywateli Rosji dodano do listy sankcji UE za szkodliwe działania cybernetyczne skierowane przeciwko państwom członkowskim UE i Ukrainie. Na liście zatwierdzonej prze Radę UE są rosyjscy hakerzy, w tym oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Wpisano po dwóch za 3 groźnych grup rosyjskich hakerów.

24tv.ua
Rosja sankcje


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

6 rosyjskich hakerów na liście unijnych sankcji

Rada UE zatwierdziła dodatkowe środki ograniczające wobec 6 hakerów zaangażowanych w cyberataki na systemy informatyczne związane z infrastrukturą krytyczną, ważnymi funkcjami państw, przechowywaniem lub przetwarzaniem informacji niejawnych oraz rządowymi zespołami reagowania kryzysowego w państwach członkowskich UE.

Po raz pierwszy wprowadzono środki ograniczające przeciwko podmiotom cyberprzestępczym wykorzystującym kampanie oprogramowania ransomware przeciwko podstawowym usługom, takim jak opieka zdrowotna i bankowość.

2 hakerów z grupy Callisto

Na unijnej liście znalazło się dwóch członków grupy Callisto: Rusłan Peretyatko i Andrey Korinec.

„Grupa Callisto” to grupa oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego prowadząca operacje cybernetyczne przeciwko państwom członkowskim UE i państwom trzecim przy pomocy ataków phishingowych, których celem jest kradzież wrażliwych danych w kluczowych funkcjach państwa, w tym w dziedzinie obronności i stosunków zewnętrznych.

2 hakerów z grupy Armageddon

UE objęła sankcjami Oleksandra Skliankę i Mykołę Czernycha z grupy hakerówArmageddon”, grupy wspieranej przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) Federacji Rosyjskiej, która przeprowadziła różne cyberataki mające znaczący wpływ na rządy państw członkowskich UE i Ukrainy, w tym poprzez wykorzystywanie e-maili phishingowych i złośliwego oprogramowania.

2 hakerów od wirusów Conti i Trickbot

Unijne sankcje dotyczą też Michaiła Carewa i Maksima Gałoczkina. To kluczowi hakerzy wdrażający szkodliwe oprogramowanie „Conti” i „Trickbot” oraz zaangażowanych w program „Wizard Spider”.

Trickbot to złośliwy program szpiegowski stworzony i rozwijany przez grupę zagrożeń „Wizard Spider”, która przeprowadziła kampanie oprogramowania ransomware w różnych sektorach, w tym w podstawowych usługach, takich jak opieka zdrowotna i bankowość, i w związku z tym jest odpowiedzialny za znaczne szkody gospodarcze w UE.

Czy UE nie jest śmieszna z tymi sankcjami?

Unijny system sankcji cybernetycznych ma obecnie zastosowanie do 14 hakerów i 4 podmiotów. Obejmuje zamrożenie aktywów [mają dość pieniędzy w bankach w Szwajcarii, Turcji lub innych krajach] oraz zakaz podróżowania [dostaną inne paszporty od FSB?]. Ponadto osobom i podmiotom z UE zabrania się udostępniania środków osobom wymienionym na liście.

Wydaje się, że te sankcje są co najmniej symboliczne, żeby nie powiedzieć, że śmieszne.

Źródło: europa.eu  euronews.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Urzędy i samorządy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...