reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Piracy Shield działa we Włoszech, ale wymaga dopracowania

dodano: 2024-02-19 13:36
autor: HP | źródło: AGCOM.it/TF/DDay.it

piracy shield tarcza antypiracka italia logo 360px Piracy Shield to nowy system przeznaczony do zwalczania piractwa internetowego we Włoszech. Platforma Piracy Shield powstała w wyniku uchwalonej w lipcu 2023 roku ustawy antypirackiej i późniejszej regulacji AGCOM, która pozwala na zautomatyzowane zarządzanie i dystrybucję zgłoszeń o piractwu. System antypiracki  zaczął działać na początku lutego 2024 r. Od tego czasu udało mu się zablokować 528 adresów IP i 114 pirackich stron internetowych. Według szacunków włoskiego AGCOM posunięcie to zapobiegło nielegalnemu oglądaniu treści premium około 100 tys. gospodarstw domowych.

AGCOM/piracymonitor.org
piracy shield tarcza antypiracka italia logo 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Piracy Shield ma na celu ochronę nadawców i właścicieli praw do transmisji sportowych: DAZN, Sky Italia, Prime Video i Infinity. Następuje to poprzez blokowanie nieuprawnionego oglądania streamingowych transmisji na żywo z takich wydarzeń sportowych, jak piłka nożna Serie A, Liga Mistrzów UEFA i mecze koszykówki Pucharu Włoch.

Piracy Shield (z ang. Tarcza Piractwa) wymaga od dostawców usług internetowych, sieci VPN i usług otwartego DNS stosowania się do nakazów blokowania wydanych przez posiadaczy praw bez kontroli sądowej i w ciągu 30 minut od zgłoszenia. Równolegle włoska Guardia di Finanza tropi sprawców również poprzez płatności, często dokonywane kartą kredytową.

Jednak włoski system antypiracki, który wciąż znajduje się w fazie testów, spowodował również niezamierzone skutki, takie jak nieumyślne zablokowanie dostępu do legalnych sieci CDN, szczególnie na skutek błędów ludzkich i niedopatrzeń. Wywołało to frustrację wśród internautów, którzy tracą dostęp do niektórych stron internetowych, które nie mają nic wspólnego z piractwem.

Takim przykładem fatalnego zastosowania Piracy Shield przez brak nadzoru doprowadził dostawcę VPN AirVPN do zaprzestania świadczenia usług we Włoszech, powołując się na uciążliwe wymagania nowego systemu.

Włoski system Piracy Shield jest w pełni funkcjonalny od prawie dwóch tygodni, a mimo to jego wykorzystanie pozostaje zaskakująco niskie.

Okazało się, że są doniesienia o dostępności pirackich aplikacji do streamingu w Google Play i tu Piracy Shield nie ma zasięgu. Google zauważył, że zgodnie z prawem nie podlega ona nakazom blokującym ze strony Piracy Shield. 

AGCOM i Google spierają się co do tego, czy Google Play kwalifikuje się na mocy prawa, nie jest jasne, że zdolność Google do przestrzegania powyższych warunków w odniesieniu do aplikacji jest prawie niemożliwa.

Każda aplikacja zapewniająca dostęp do pirackich strumieni będzie to robić przy użyciu adresów IP i serwerów DNS, o których Google Play nie ma wiedzy. Nawet gdyby miał wiedzę, Google Play nie mógłby nic z tym zrobić; nie zapewnia łączności z Internetem i nie kontroluje DNS. Jeśli aplikacja korzysta z Google DNS. Tak więc to Google DNS powinien otrzymać polecenie blokowania, a nie Google Play.


Źródło: dday.it  piracymonitor.org  torrentfreak.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Urzędy i samorządy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...