reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Koniec fałszywych SMS-ów

dodano: 2024-03-26 00:01 | aktualizacja: 2024-03-26 13:20
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

fałszywe SMSy sms fot gov pl 360px Od 25 marca w życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Chodzi o fałszywe SMS-y podszywające się pod podmioty publiczne. Teraz operatorzy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości (SMS) podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

gov.pl
fałszywe SMSy sms fot gov pl 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Koniec fałszywych SMS-ów

- Chronią nas kolejne przepisy, które poprawiają nasze bezpieczeństwo, ponieważ przypominam, że wszyscy możemy paść ofiarą podobnych oszustw. Skutki takich działań mogą być dotkliwe – od wyłudzenia poufnych danych po kradzież pieniędzy z naszych kont bankowych

- wyjaśnia wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.    

Operatorzy telekomunikacyjne od 25 marca mają obowiązek blokować wiadomości SMS zawierające fałszywe nadpisy (identyfikatory wiadomości SMS), przez które oszuści podszywają się pod podmioty publiczne.

Przykładem prawdziwego nadpisu jest np. „e-US” używany przez Krajową Administrację Skarbową.  

Dotąd na numer 8080 można było zgłaszać fałszywe wiadomości.

Wielokrotnie słyszeliśmy o próbach wyłudzania danych przez oszustów podających się za pracowników banku, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, zakładów ubezpieczeń czy instytucji publicznych. Dlatego od dzisiaj funkcjonuje również wykaz numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych. Jest on prowadzony przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który – na podstawie wniosków m.in. banków czy podmiotów publicznych – dokonuje wpisu numeru służącego wyłącznie do odbierania połączeń.

Rozwiązanie to ograniczy możliwość podszywania się oszustów pod numery infolinii banków, urzędów, czy innych podmiotów - numer wpisany do wykazu nie będzie służył do inicjowania połączenia. Oszust, próbując wykorzystać numer wpisany do wykazu nie osiągnie swojego celu, ponieważ połączenie to zostanie od razu zablokowane. Rozwiązanie to zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo konsumentów. 

Kolejnym etapem wdrożenia ustawy będzie podłączenie się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS – na to przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący usługi SMS mają czas do 16 kwietnia 2024 r. Blokowane będą wiadomości SMS, które są zgodne z wzorcem fałszywej wiadomości – taka wiadomość nie dotrze do adresata. 

We wrześniu wejdą w życie obowiązki dotyczące zwalczania fałszywych połączeń głosowych przez operatorów telekomunikacyjnych. Czas ten jest potrzebny na wdrożenie rozwiązań mających na celu identyfikację fałszywego ruchu w sieciach telekomunikacyjnych.

Źródło: www.gov.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Urzędy i samorządy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...