reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Mr. Orbita: Wrażenia po pierwszej transmisji na żywo w UHD w nc+

2017-11-22: 21 listopada 2017 r. niewątpliwie przejdzie do historii jako ważny dzień dla telewizji w Polsce. Platforma nc+ wraz z Canal+zgodnie z zapowiedziami z początku listopada br., jako pierwsi przeprowadzili udaną transmisję na żywo z wydarzenia sportowego w jakości Ultra HD (rozdzielczość 4K). Poprzednik nc+, czyli platforma n, swego czasu także obrała kierunek lidera technologicznego, w 2006 roku stawiając na wysoką rozdzielczość. Zatem tradycja jest kontynuowana. A jak to wypadło?

Dlaczego nowe polskie kanały HD trafiają tylko do kablówek?

2016-12-02: Moją uwagę w komentarzach pod informacjami na temat nowych kanałów TV przykuły powtarzające się pytania o to, czemu nowe polskie kanały ostatnio pojawiają się w sieciach kablowych, natomiast na satelitach coraz częściej debiutują w SD (o ile w ogóle debiutują). Wiele osób zwraca uwagę, że to niesprawiedliwe i obarcza winą nadawców i/lub platformy. Dlaczego tak się dzieje i kto jest winny, że nowe stacje coraz rzadziej decydują się na HD drogą satelitarną?

Mr. Orbita: A 10 lat temu to było tak!

2015-06-22: Dziś (tj. 23 czerwca 2015) mija 10 lat od pewnego mało znaczącego wydarzenia dla ludzkości, ale ważnego dla mnie i pomyślałem, że w związku z tym przygotuję małą retrospekcję. 23 czerwca 2005 roku (czwartek) opublikowałem w ramach serwisu satkurier.pl swój pierwszy artykuł z serii „Zmiany na orbicie” (do przeczytania tu), tekst dotyczył zmian ze środy 22 czerwca 2005. To zapoczątkowało moją współpracę z portalem - trwającą już 10 lat :)

Mr. Orbita: wrażenia po koncercie live w UHD

2014-11-20: Stało się, 19 listopada po 21:00, dzięki współpracy SES i producenta szerokiej gamy elektroniki (zwłaszcza TV, ale też smartfonów, jednego posiadam ;) ) - firmy Samsung, na satelicie wyemitowano pierwszą transmisję koncertu na żywo w standardzie Ultra HD z wykorzystaniem kodeka HEVC. Może porównanie z transmisją „Our World” i premierowym wykonaniem „All You Need Is Love” przez The Beatles na żywo byłoby o wiele zbyt śmiałe, ale na naszych oczach dokonał się swego rodzaju kolejny przełom - 47 lat po tamtym wydarzeniu ponownie muzyka na żywo, ponownie drogą satelitarną - tym razem wyznaczając nową jakość.

Mr. Orbita: Tunery DVB-T a wytyczne MI

2011-07-18: 15 lipca 2011 Prezydent RP, Bronisław Komorowski, podpisał ustawę z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Oprócz szeregu oczywistych regulacji, w tym m.in. potwierdzenia terminu wyłączenia przekazu analogowego, co ma nastąpić do 31 lipca 2013 roku, czy o emisji kanałów TVP w MUX 1 nie dłużej niż do 27 kwietnia 2014 roku, pojawiają się tam Art. 6 i 19 mające wpływ na sprzedaż urządzeń odbiorczych naziemnej telewizji cyfrowej, w tym odbiorników, czy urządzeń wielofunkcyjnych (np.: nagrywarka DVD lub odtwarzacz multimedialny z odbiornikiem DVB-T).

Mr. Orbita: Zysk włoskiego Sky na zwiększeniu SR?

2011-07-08: Krótki wpis - z ciekawości przeliczyłem sobie ile zyskał włoski Sky na operacji zwiększenia wartości Symbol Rate dla swoich transponderów na 13°E. Wyniki wyszły dość ciekawe, w związku z czym zdecydowałem się opublikować.

Mr. Orbita: Miało być 5, zostało 3, czyli żegnaj TP

2011-06-14: Sytuacja na rynku potrafi być zaskakująca. W pewnym momencie w 2009 roku szykowało się, że będziemy mieli na rynku aż 5 satelitarnych platform cyfrowych. Do starej gwardii: CYFRY+ i Cyfrowego Polsatu oraz nieco młodszej n, dołączyła oferta telewizyjna Telekomunikacji Polskiej, a o mały włos okazję do namieszania miała także sama TVP. TVP odpadła z biegów dość szybko - wystarczyła zmiana na stanowisku p.o. prezesa TVP i marzenia o platformie legły w gruzach. Wygląda na to, że teraz - choć nikt nie mówi tego wprost - swoje dziecko uśmierciła Telekomunikacja Polska.

Mr. Orbita: Ustawa medialna - czego się spodziewać?

2011-03-20: W ciągu ostatnich kilku dni prawdziwą burzę w Internecie wywołał temat ustawy medialnej, w kształcie przyjętym przez Sejm, której brzmienie momentami było co najmniej kontrowersyjne. Senat dokonał 17 marca poprawek usuwających zapisy dotyczące Internetu, czyli tego, co wywoływało największe poruszenie w sieci, ale na tym nie kończą się zmiany wprowadzane przez wdrażaną ustawę. Co jeszcze się tam znajduje i jakie znaczenie ma dla nas, tj. odbiorców treści serwowanych przez media?

Mr. Orbita: Cyfrowy marazm

2011-03-13: Drugi etap uruchamiania nadajników drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej przebiegł zgodnie z planem, zbliża się wielkimi krokami trzeci (za nieco ponad miesiąc), a w sierpniu, po czwartym, sygnałem DVB-T z MUX II ma być pokryte 87% kraju (zgodnie z przewidywaniami TP EmiTel-a). Wszystko fajnie, tylko co my mamy w tym MUX II? Na 8 kanałów nadaje 5. Gdzie reszta?

Mr. Orbita: Kombajny

2009-02-07: Wstęp miał być na temat, ale ostatecznie nie będzie ;) Ten wpis ma ciekawą historię - zacząłem go pisać 7 lutego 2009 roku (dlatego jest taka stara data przy tekście - w momencie publikacji mamy 24 lipca 2010 ;) ), ale jakoś stale brakowało mi koncepcji, jak spiąć wszystko, co chcę przekazać w jedną klamrę oraz jednocześnie może nieco odwagi ;) Nie chodzi o złośliwość - czas na reprymendę, bo moim prywatnym zdaniem na rynku sprzętu satelitarnego dzieje się źle. Odbiorniki zaczynają robić wszystko, tylko nie to, po co zostały stworzone. Producenci stawiają oglądanie filmów, czy słuchanie muzyki ponad funkcjonalność części służącej do odbioru kanałów satelitarnych, gdzie niekiedy roi się od błędów i nie są one poprawiane.
progress gif
reklama
reklama
reklama
reklama