Wędrówka na Kościelec w Tatrach Wysokich, jaką odbyłam w czerwcu, potwierdziła pogląd, iż warto jest wybrać się w góry, nawet gdy o poranku - z uwagi na silne zamglenie - widzialność jest obniżona. Często bowiem mgła rzednie w godzinach popołudniowych, przez co oczom zaczynają ukazywać się fantastyczne widoki. Tak było i tym razem. Wprawdzie zamglenie zaczęło ustępować dopiero podczas schodzenia ze szczytu, jednak wspaniały krajobraz gór skontrastowanych z płynącymi po niebie białymi obłokami w pełni zrekompensował wcześniejsze niedogodności.
Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czarny Staw Gąsienicowy
Następnym etapem trasy jest przejście niebieskim szlakiem nad Czarny Staw Gąsienicowy. Odcinek ten mierzy 1,6 km, przy sumie podejść zaledwie 147 m. W okolicach schroniska szlak przecina potok Sucha Woda. Kiedy wody potoku są wezbrane, przejście tym odcinkiem może być utrudnione lub nawet niemożliwe. Należy wówczas spróbować przekroczyć potok szlakiem żółtym i dopiero później zejść pośród kosodrzewiny do szlaku niebieskiego.
Czarny Staw Gąsienicowy to jedno z najpiękniejszych tatrzańskich jezior. Jego ciemnogranatowe lustro znajduje się na wysokości 1624 m n.p.m. Nad Czarnym Stawem wznoszą się ściany Kościelca, ale jest to też świetny punkt wypadowy na Granaty, Kozi Wierch i przełęcz Zawrat - wszystkie połączone szlakiem zwanym Orlą Percią.
Przełęcz Karb
Odcinek czarnego szlaku znad Czarnego Stawu Gąsienicowego na przełęcz Karb (1853 m n.p.m.), poprzedzającą Kościelec, mierzy 0,8 km, przy sumie podejść 250 m. Można go pokonać w czasie około 30 minut. Po drodze przechodzimy przez szczyt Małego Kościelca.
Z przełęczy Karb w kierunku zachodnim odchodzi niebieski szlak turystyczny prowadzący nad Zielony Staw Gąsienicowy - tam też będziemy później schodzić.
Jako ciekawostkę warto dodać, że od 1902 r. przez ponad 40 lat czynny był biegnący stąd szlak na Świnicką Przełęcz. Dziś ścieżka ta używana jest wyłącznie przez taterników. Prowadzi w pobliżu Zadniego Stawu Gąsienicowego. Drugi, również nieczynny już szlak, wiódł na Kościelcową Przełęcz pomiędzy Kościelcem a Zadnim Kościelcem. Poniżej Kościelcowej Przełęczy znajduje się Schron w Zadnim Kościelcu - niewielka jaskinia o długości 5,5 m.
Na wschód od przełęczy Karb znajduje się Żleb Zaruskiego, uchodzący na piargi nad brzegiem Czarnego Stawu Gąsienicowego. Czasami wspinają się nim taternicy lub zjeżdżają nim narciarze. Nie jest to jednak żleb zaczynający się bezpośrednio w Karbie - opada on spod wschodniej ściany Kościelca w kierunku północnym i dopiero niżej zakręca na wschód.