Wędrówka na Kościelec w Tatrach Wysokich, jaką odbyłam w czerwcu, potwierdziła pogląd, iż warto jest wybrać się w góry, nawet gdy o poranku - z uwagi na silne zamglenie - widzialność jest obniżona. Często bowiem mgła rzednie w godzinach popołudniowych, przez co oczom zaczynają ukazywać się fantastyczne widoki. Tak było i tym razem. Wprawdzie zamglenie zaczęło ustępować dopiero podczas schodzenia ze szczytu, jednak wspaniały krajobraz gór skontrastowanych z płynącymi po niebie białymi obłokami w pełni zrekompensował wcześniejsze niedogodności.
Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kościelec (2155 m n.p.m.) to szczyt w Dolinie Gąsienicowej w Tatrach Wysokich, znajdujący się w grani rozdzielającej Dolinę Czarną Gąsienicową od Doliny Zielonej Gąsienicowej. Wyróżnia się kształtem przypominającym wieżę kościoła lub piramidę. Na jego szczyt prowadzi tylko jeden szlak turystyczny - czarny, z przełęczy Karb (1853 m n.p.m.).
Opisywana przeze mnie trasa na Kościelec mierzy około 19 km, a jej przejście zajmie około 8 godzin. Suma podejść wynosi 1478 m, a przewyższenie 1219 m. Generalnie część trasy - aż nad Czarny Staw Gąsienicowy, jest identyczna jak ta opisywana w artykule pt. „Tatry: Orlą Percią przez Granaty”. Wielu podobieństw można doszukać się również w szlaku omawianym w tekście pt. „Tatry: Na Świnicę i Zawrat przez Halę Gąsienicową”. Wynika to z tego, iż wszystkie te trasy w dużej mierze biegną Doliną Gąsienicową.
Zatem przypomnę: trasa zaczyna się w Kuźnicach w Zakopanem, do których należy dojść pieszo z parkingu przy hotelu Murowanica (po informacje praktyczne odsyłam tutaj). Z Kuźnic do wyboru mamy dwa szlaki prowadzące na Przełęcz między Kopami (1499 m n.p.m.): żółty i niebieski, o podobnej długości, lecz o różnych walorach widokowych.
Największą atrakcją żółtego jest spacer doliną wzdłuż potoku Jaworzynka, z kolei niebieskiego - podziwianie widoków m.in. na Giewont ze Skupniów Upłazu. Od przełęczy do Schroniska PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej wiedzie już tylko jeden szlak - niebieski. Odcinek między parkingiem a schroniskiem ma długość około 6 km, przy sumie podejść 660 m.