Wędrówka na Kościelec w Tatrach Wysokich, jaką odbyłam w czerwcu, potwierdziła pogląd, iż warto jest wybrać się w góry, nawet gdy o poranku - z uwagi na silne zamglenie - widzialność jest obniżona. Często bowiem mgła rzednie w godzinach popołudniowych, przez co oczom zaczynają ukazywać się fantastyczne widoki. Tak było i tym razem. Wprawdzie zamglenie zaczęło ustępować dopiero podczas schodzenia ze szczytu, jednak wspaniały krajobraz gór skontrastowanych z płynącymi po niebie białymi obłokami w pełni zrekompensował wcześniejsze niedogodności.
Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Schronisko PTTK Murowaniec
Schronisko Murowaniec położone jest na Hali Gąsienicowej, na wysokości 1500 m n.p.m. Wyróżnia je duża kubatura, zielony dach oraz składające się na bryłę budynku granitowe bloki. Wewnątrz schroniska mieści się sala restauracyjna oraz pokoje gościnne (ceny za jedno miejsce wahają się od 55 do 95 zł w pokojach od 2- do 10-osobowych - stan na listopad 2020 r.).
Jak czytamy na stronie internetowej schroniska, pierwsze szkice budowli, która miała być wzniesiona z wielkich, granitowych bloków, nakreślił już w 1914 r. znany architekt Jan Witkiewicz Koszczyc. Schronisko finalnie projektowali Zdzisław Kalinowski i Karol Siciński. Natomiast głównym orędownikiem powstania górskiego schroniska w tej części Tatr był Stanisław Osiecki - prezes Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i wicemarszałek sejmu. Schronisko budowali żołnierze Wojska Polskiego, między innymi z 3 Pułku Strzelców Podhalańskich. Ceremonii uroczystego otwarcia obiektu dokonał 12 lipca 1925 r. prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Stanisław Wojciechowski, w obecności działaczy turystycznych, narciarzy i taterników. Obecny był podczas tej uroczystości także legendarny twórca TOPR, narciarz i taternik - gen. Mariusz Zaruski.
W latach 1950-51 zmieniono nieco kubaturę budynku, dobudowując zachodnie skrzydło i powiększając obiekt do obecnych rozmiarów. W 1963 r. schronisko uległo pożarowi (spaliło się częściowo) i choć zostało odbudowane, to jego wygląd zmienił się w stosunku do przedwojennego. W następnych latach obiekt podlegał kolejnym modernizacjom.
Pamiątkowy krzyż
Na Hali Gąsienicowej, oprócz schroniska Murowaniec, znajdują się także inne obiekty: Centralny Ośrodek Szkolenia PZA Betlejemka, stanowiący bazę szkoleniową oraz noclegową dla taterników; szałasy; leśniczówka TPN Księżówka, strażnicówka TPN Gawra; oraz Stacja Badawcza im. M.M. Kłapów Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, działająca równolegle ze stacją meteorologiczną IMGW. To właśnie w pobliżu stacji IMGW stoi metalowy krzyż, ustawiony w 1928 r. na pamiątkę pierwszej mszy świętej odprawionej tutaj w 1914 r. Krzyż został ufundowany przez ówczesnych współwłaścicieli Hali Gąsienicowej.