reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Modyń - Góra Zakochanych z wieżą widokową

dodano: 2023-01-19 20:30 | aktualizacja: 2023-05-25 20:05
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Modyń - Wierzyka Zalesie parking Góra Zakochanych serce Góra Zakochanych - jedyne takie miejsce w Polsce, dla każdego, bo przecież każdy z nas albo był kiedyś zakochany, albo kocha - czy to Boga, czy to drugą osobę, czy to samego sobie - albo dopiero poszukuje swojej miłości. Jak powiedział św. Jan Paweł II: „Człowiek szuka miłości, bo w głębi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym”. Zbliżają się walentynki, wobec tego zapraszam na Modyń - Górę Zakochanych, gdzie każdy może znaleźć swoją sympatię.

Widok z Pasma Ostrej na Modyń, fot. Anita K.
Modyń - Góra Zakochanych


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Geneza nazwy Góra Zakochanych

Jak wyjaśnia Czesław Szynalik, pomysłodawca corocznych wypraw z cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”, na Modyni wiele par wyznawało sobie miłość, stąd pomysł nazwania tego miejsca Górą Zakochanych.

- Podczas jednej z wypraw doszło aż do pięciu zaręczyn. Dlatego nazywamy Modyń Górą Zakochanych. Już się ta nazwa przyjęła, bo to miejsce miłości, można tam spotkać swoją drugą połówkę - zapewnia Czesław Szynalik w rozmowie z „Gazetą Krakowską”. - Spotkanie na Modyni gwarantuje szczęście i miłość na lata - przekonuje.
 
Metalowe serce w miejscowości Zalesie, w tle Modyń

Trasa okrężna przez Modyń

Najkrótszą trasą na szczyt Modyni jest ta wychodząca z Wierzyki w miejscowości Zalesie (długość 2,1 km, suma podjeść 280 m). Znajduje się tam niewielki, bezpłatny parking, a także kapliczka, ławki i... metalowe serca (jedno zamontowane na słupie, z napisem „Modyń - Góra Zakochanych”, a drugie do wieszania kłódek miłości, opatrzone napisem „Miłość na klucz”). Początkowe kilkaset metrów tej trasy to spacer asfaltową drogą wśród pól, a następny, ponad kilometry odcinek to strome podejście lasem.
 
Szczyt Modyni z wieżą widokową
Wieża na Modyni zimą

Chciałabym jednak omówić znacznie ciekawszą alternatywę, a mianowicie trasę okrężną z Młyńczysk, biegnącą obok krzyża milenijnego, przez Modyń, wspomnianą Wierzykę w Zalesiu oraz fragmentem Pasma Ostrej. Ta opcja ma długość 10,9 km, charakteryzuje się sumą podejść 670 m i przewyższeniem 407 m. Nie jest to trudna trasa.
 


Cisowy Dział z krzyżem milenijnym

W Młyńczyskach można zatrzymać się na parkingu w okolicach kościoła lub przy cmentarzu parafialnym. Stamtąd należy kierować się niebieskim szlakiem turystycznym na południowy zachód. Prowadzi on jezdnią, na dystansie 1,5 km, aż do kapliczki z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, stacji drogi krzyżowej oraz krzyża milenijnego z ołtarzem polowym, znajdujących się na przełęczy Cisowy Dział (ok. 795 m n.p.m.).
 
Kapliczka i stacje drogi krzyżowej na Cisowym Dziale

Jako że obszar przełęczy jest bezleśny, jest to dobry punkt widokowy, m.in. na Pasmo Ostrej na północy, Beskid Sądecki na południowym wschodzie oraz Pieniny i Tatry na południu. Możliwy jest dojazd samochodem pod sam krzyż. Na przełęczy znajdują się ławki, gdzie można chwilę odpocząć lub coś zjeść.

Na kapliczce z 1957 r., znajdującej się przy skrzyżowaniu, wisi kamienna tablica z informacją o fundatorze. Był nim Ambroży Pietrzak - partyzant o pseudonimie „Słowik” (zmarł nagle w 1968 r.). Inskrypcja głosi:

„W dowód wielkiej wdzięczności Matce Chrystusowej, za kilkakrotne ocalenie od niechybnej śmierci w czasie drugiej wojny światowej z rąk hitlerowskiego gestapo oraz przy wykonywaniu wyroku śmierci na mnie w tej oto miejscowości - rannego ocaliłaś mnie Matko Niepokalana spod serii kul ukraińskich. W każdej potrzebie udawałem się do Ciebie Matko Boska Częstochowska, a Ty nigdy mnie nie opuściłaś”.
 
Kapliczka na Cisowym Dziale w Młyńczyskach

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...