reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Test dekodera 4K UltraBOX+ od nc+

dodano: 2018-03-16 15:07 | aktualizacja: 2018-03-28 10:57
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 11-12/2017

Ultrabox+ Podczas wrześniowej konferencji w 2017 roku platforma nc+ zapowiedziała wprowadzenie do oferty pierwszego dekodera 4K i udostępnienie transmisji wydarzeń sportowych w UHD. Dalej wszystko potoczyło się już bardzo szybko – z końcem października 4K UltraBOX+ zaczęły być dostarczane do APS-ów, a od 6 listopada zainteresowani abonenci mogli już podpisywać umowy i dzierżawić dekodery. Redakcja magazynu SAT Kurier także otrzymała sztukę do testów i mamy przyjemność zaprezentować czytelnikom nasze wrażenia z użytkowania tego urządzenia.

UltraBOX+ 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
4K UltraBOX+ to spory krok naprzód. To pierwszy dekoder satelitarnego operatora DTH w Polsce. Z naciskiem na „satelitarnego”, gdyż uważni czytelnicy zapewne pamiętają, że opisywaliśmy już np. dekoder Korbox Ultra. Niektórzy operatorzy kablowi i IPTV już 4K emitują lub eksperymentują z tym. Ale na satelicie nc+ ma palmę pierwszeństwa i – co równie ważne – nc+ ma własne treści klasy premium: transmisje wydarzeń piłkarskich oraz serial. Pierwsza transmisja sportowa nc+ w 4K miała miejsce 21 listopada (Liga Mistrzów UEFA), a do końca 2017 roku pokazano kolejne 10 meczów na żywo, w tym angielską Premier League. W tym świetle oferta Ultra HD prezentuje się niezwykle mocno, szczególnie dla fanów piłki nożnej, ale jak zapowiada operator, to dopiero początek. Na 18 marca wyznaczono premierę pierwszego odcinka nowego serialu w 4K „Kruk. Szepty słychać po zmroku”.

GŁÓWNE CECHY

Poza oczywistością, czyli obsługą rozdzielczości 4K, dekoder 4K UltraBOX+ wprowadza w przypadku nc+ inne ciekawe nowości. Pierwszą z nich jest funkcja tzw. multirecordingu. W przypadku przygotowania odpowiedniej instalacji antenowej (największe możliwości urządzenie ma w przypadku podłączenia go do konwertera Unicable II/dCSS) 4K UltraBOX+ pozwala na jednoczesne nagrywanie 3 kanałów TV i oglądanie czwartego. Nagrywanie to możliwe jest, gdyż dekoder jest oferowany w zestawie z dyskiem twardym o pojemności aż 1 TB (obecnie najpojemniejszy wśród odbiorników dedykowanych platform cyfrowych). Dysk ten jest w osobnej obudowie, która pełni rolę podstawki dla dekodera i dysk podłącza się przez gniazdo eSATA.

Kolejną ciekawostką – także zależną od instalacji antenowej, jaką wykonamy, jest funkcja Fast Zapping. 4K UltraBOX+ choć ma tylko dwa wejścia antenowe, to posiada aż 8 tunerów/głowic (ściślej – demodulatorów) i w przypadku, gdy mamy odpowiednio przygotowaną instalację (ponownie wskazany LNB Unicable II/dCSS), urządzenie automatycznie próbuje poza tą stacją, którą aktualnie oglądamy, wstroić się w sygnał dla kolejnych dwóch kanałów na liście oraz jednego do tyłu. Dzięki temu, jeśli będziemy robić coś, co nazywa się „zappingiem”, czyli przełączanie kanałów jeden po drugim do przodu lub do tyłu – będzie to działo się niezwykle szybko. Zamiast czekać aż dekoder przestroi się na kolejny transponder – ten będzie już wybrany. To w znaczący sposób przyśpiesza taką płynną zmianę kanałów.
 

4K UltraBOX+ jak każdy inny dekoder operatora wspiera też wszystkie oferowane przez niego usługi, w tym wideo na żądanie (VOD), nc+ GO TV, Multiroom (na razie jako slave mogą służyć tylko dekodery wifiBOX+, ma to ulec zmianie w przyszłości), time shift, a dla wygody może się pochwalić wbudowanym dwuzakresowym (2,4 GHz/5 GHz) Wi-Fi, co pozwala uniknąć prowadzenia przewodu Ethernet, jeśli nasza sieć bezprzewodowa jest wystarczająco wydajna.

INSTALACJA ANTENOWA

Bardzo ważną kwestią przy wyborze dekodera 4K UltraBOX+ jest sprawdzenie i przygotowanie instalacji antenowej. Urządzenie ma, jak już wspomnieliśmy, wbudowane 8 głowic (8, z czego 1 służy do oglądania i funkcji timeshift, kolejne 3 do nagrywania, 3 do wspomnianej funkcji fast zapping i 1 na potrzeby obsługi VOD). Idealną sytuacją jest, gdy każdy z tych tunerów ma dostęp do zupełnie niezależnego sygnału z satelity. Wtedy urządzenie zyska pełnię funkcjonalności.

Taka sytuacja możliwa jest w dwóch scenariuszach – albo należy doprowadzić do dekodera jeden przewód od konwertera lub multiswitcha obsługującego standard Unicable II/dCSS, albo należy doprowadzić dwa przewody z konwertera typu Wide Band (gdzie na każdym przewodzie jest cały zakres pasma satelitarnego w jednej z polaryzacji, przy podłączaniu przewodów należy zwrócić uwagę na ich kolejność – nie jest to bez znaczenia, wejścia dla H i V są opisane na ścianie tylnej).

W przypadku dCSS nie ma znaczenia układ częstotliwości UB, gdyż jest możliwość ręcznej ich edycji w dekoderze, a dodatkowo dla kilku modeli urządzeń gotowa konfiguracja jest już wprowadzona (Inverto IDLU-32UL40-UNBOO-OOP i IDLU-24UL40-UNMOO-OPP oraz Johansson 9733PL). Opcja ręcznej edycji oznacza, że można dekoder podłączyć z jednej instalacji z innym urządzeniem obsługującym dCSS, nawet jeśli ono edycji nie posiada, gdyż w razie czego uda się dostosować układ częstotliwości. Kluczowe jest tylko to, że używanych jest pierwszych 8 UB.

Jeśli mamy konwerter Unicable I/SCR, to on pozwoli na zapewnienie sygnału dla połowy głowic i także kilka modeli jest już fabrycznie zaprogramowanych (Inverto IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP, Sharp BS1K1EL600A, Maximum XO-SCR12), używane są klasyczne częstotliwości UB, czyli: 1210 MHz, 1420 MHz, 1680 MHz i 2040 MHz, inne modele także powinny więc działać. Ale już w tej sytuacji mamy tylko 4 głowice z sygnałem, co ograniczy możliwości dekodera. Nadal wszystkie funkcje będą dostępne, ale jeśli będziemy jednocześnie nagrywać 3 kanały i 4 oglądać, to można zapomnieć o fast zappingu, a dekoder wstrzyma też swoje wewnętrzne operacje (pobieranie VOD).

Konfiguracja Unicable I/SCR i Unicable II/dCSS pozwala także na ręczne ustawienie aktywnych częstotliwości i np. zmniejszenie ich ilości poniżej 4 – nawet do 1, jeśli np. chcemy w tej samej instalacji podłączyć też inne odbiorniki satelitarne korzystające z Unicable, ale to będzie oznaczało już wyraźne okrojenie dekodera z możliwości, np. w określonych scenariuszach nie uda się już uruchomić 3 rejestracji i oglądać innego serwisu, itp. Dlatego taka konfiguracja zdecydowanie nie jest zalecana (choć możliwa).

Posiadacze klasycznych instalacji satelitarnych mający dostęp do 2 lub 1 przewodu z konwertera uniwersalnego lub zwykłego multiswitcha mogą zapytać – co z nimi? Nie ma problemu. Dekoder 4K UltraBOX+ zadziała także na takich instalacjach bez Unicable I/II, ale z zastrzeżeniem, że w tej sytuacji dostęp do niezależnego sygnału będą mieć tylko 2 tunery z 8 (przy dwóch przewodach) lub 1 z 8 (jeden przewód). Dekoder przejdzie instalację, ale nagrywanie, fast zapping i pobieranie VOD – wszystko to będzie zależne od siebie i od tego do czego akurat dekodera używamy. Szczególnie jeśli w planach mamy używanie dekodera w znacznym stopniu do nagrywania, to przerobienie instalacji antenowej na Unicable (najlepiej od razu Unicable II) jest wysoce wskazana.

Dla porządku dla fanów odbioru sygnałów z innych pozycji satelitarnych informujemy, iż przełączanie pozycji satelitarnych nie jest dostępne w trybie jednokablowym (Unicable), natomiast przy zwykłej instalacji obsługiwany jest DiSEqC, ale uruchomić można tylko dostęp do satelity Astra 1 (19,2°E). Odbiornik pobiera gotową listę kanałów, nie ma możliwości samodzielnego wyszukiwania serwisów, co jest o tyle dotkliwe, że w momencie przygotowania opisu choć na 13°E i na 19,2°E były pojedyncze nieszyfrowane kanały Ultra HD 4K, to nie było ich na liście w dekoderze i co za tym idzie – nie było możliwe ich oglądanie.

4K UltraBOX+

(1 / 16)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...