reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Test dekodera 4K UltraBOX+ od nc+

dodano: 2018-03-16 15:07 | aktualizacja: 2018-03-28 10:57
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 11-12/2017

Ultrabox+ Podczas wrześniowej konferencji w 2017 roku platforma nc+ zapowiedziała wprowadzenie do oferty pierwszego dekodera 4K i udostępnienie transmisji wydarzeń sportowych w UHD. Dalej wszystko potoczyło się już bardzo szybko – z końcem października 4K UltraBOX+ zaczęły być dostarczane do APS-ów, a od 6 listopada zainteresowani abonenci mogli już podpisywać umowy i dzierżawić dekodery. Redakcja magazynu SAT Kurier także otrzymała sztukę do testów i mamy przyjemność zaprezentować czytelnikom nasze wrażenia z użytkowania tego urządzenia.

UltraBOX+ 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

UŻYTKOWANIE

4K UltraBOX+ w trakcie redakcyjnych testów nie sprawiał problemów. Urządzenie działa szybko i stabilnie. Bez trudu nagraliśmy pierwszą transmisję w Ultra HD z 21 listopada, a później odtworzyliśmy ją z dysku dekodera. Dekoder nawet przy operacjach wymagających większej mocy obliczeniowej nie wydaje się być obciążony i ogólnie jest też wyraźnie szybszy od swoich poprzedników: mediaBOX+, truboBOX+, czy wifiBOX+. Dzięki temu każdy, kto przesiada się z innego dekodera, z radością odnotuje poprawę komfortu użytkowania.

Jak wspomnieliśmy, zachowano dotychczasowy interfejs użytkownika, więc także jeśli ktoś przesiada się z innego modelu dekodera nc+, to nawet przez moment nie powinien czuć się zagubiony w obsłudze. W zasadzie wszystko jest jak w już dostępnych modelach, tylko rozbudowane o elementy związane z nowymi możliwościami, czyli np. obsługa instalacji dCSS, czy rozdzielczości 4K na wyjściu HDMI. Bez rewolucji, naturalna ewolucja.

Na efekt poprawy komfortu użytkowania pracują także nowe możliwości, jak wspomniany „fast zapping”. Dekoder w przypadku dostarczenia sygnału z odpowiednio przygotowanej instalacji antenowej w trakcie oglądania w tle przygotowuje się na potencjalne przełączenie jeden kanał do tyłu i dwa do przodu na liście. Przechodząc przyciskami PROG +/- uzyskuje się dzięki temu czasy przełączania stacji schodzące nawet poniżej 1 sekundy (zależy od kwestii szyfrowania, jakości itp.). Zbierając to wszystko, 4K UltraBOX+ jest wygodny w codziennym użytkowaniu.

Jedyne, co może męczyć, to kwestia oszczędzania energii. Domyślnie dekoder jest włączony w trybie maksymalnym, można to wybrać przy instalacji. No i cóż – jeśli cenimy sobie oszczędność energii elektrycznej, to lepiej jest w tym trybie zostać, ale niestety jeśli dekoder przejdzie w tryb głębokiego czuwania (co można poznać po tym, że dioda na panelu przednim całkowicie zgaśnie), to uruchamianie dekodera z czuwania zajmie nawet półtorej minuty. Przechodząc do menu Ustawienia w kategorii Ustawienia i wskazując funkcję Oszczędzanie energii można przełączyć się na tryb normalny i wtedy dekoder będzie uruchamiał się zawsze natychmiast, ale kosztem poboru prądu. Przechodząc do funkcji, z którymi użytkownik styka się na co dzień, banner informacyjny pokazujący się przy zmianie kanału lub wywołaniu funkcji PILOT/INFO jest dość prosty. Górna część ekranu zawiera logo operatora, nazwę listy kanałów i aktualną datę oraz czas, a dolna część: numer i nazwę kanału, aktualną i kolejną pozycję programową z EPG wraz z czasem rozpoczęcia (tło dla aktualnego programu stanowi zarazem graficzne wskazanie, ile upłynęło od rozpoczęcia audycji) oraz jest kilka symboli wskazujących m.in. dźwięk AC3, czy dostęp do rozszerzonego opisu programu z EPG.

Jeśli w trakcie wyświetlania bannera informacyjnego skorzystamy z przycisków kierunkowych góra/dół, można przeglądać dane z EPG na 24h do przodu dla danego kanału, a jeśli przejdziemy przyciskiem w lewo na nazwę kanału, to można też zmieniać kanały bez ich przełączania i przeglądać, co jest nadawane wg EPG w danym czasie na innej stacji z aktualnie wybranej listy kanałów. To całkiem wygodne.

Nadal korzystając z bannera informacyjnego wciśnięcie OK na jego lewej stronie wyświetli menu z czterema elementami: Nagraj wg czasu (włączy okno pozwalające na dodanie zdarzenia do nagrania z wyprzedzeniem maksymalnie do roku, z dowolnym czasem od-do, nazwą – bez polskich znaków, powtarzalnością – codziennie, od poniedziałku do piątku, co tydzień, w weekendy lub we wskazane dni tygodnia oraz możliwością ukrycia na liście nagrań), Lista kanałów (to samo co OK w trakcie oglądania), Opcje programu (to samo co OPT w trakcie oglądania) oraz Znajdź kanał (wyszukiwarka stacji na liście wg nazwy, podświetla pierwszy pasujący wpis).

OK na prawej części bannera informacyjnego pokazuje nieco inne menu: Nagraj program (szybkie dodanie wskazanego programu do zapisu, a jeśli już jest dodany do rezerwacji – opcja anuluje ją), Nagraj i ukryj (to samo, tylko nagranie będzie na koniec po realizacji ukryte na liście), Nagraj wg czasu (jak opisane z menu po lewej), Znajdź podobne (wyszuka podobne programy wg nazwy z EPG, pojawi się lista wystąpień), Opcje programu (to samo co OPT w trakcie oglądania) oraz Więcej informacji (rozszerzony opis z EPG, można go włączyć także wciskając PILOT/INFO w trakcie wyświetlania bannera).

Banner informacyjny, choć prosty, ma więc całkiem bogate możliwości i kluczem jest opanowanie menu kontekstowego pod OK, dzięki niemu bardzo szybko można dokonać rezerwacji nagrań jak i uzyskać szczegóły dotyczące ramówki dla oglądanego kanału (i innych stacji z listy). Brak logotypów kanałów, ale te pojawiają się, gdy przełączamy kanały wpisując cyfry z klawiatury pilota. Lista kanałów jest wywoływana przyciskiem OK w trakcie oglądania TV i także jest prosta, zawiera po prostu 9 kolejnych kanałów, w tym aktualnie zaznaczony jest zawsze w centrum. Przyciski lewo/prawo przełączają między grupami stacji. Kilka operator przygotował już domyślnie i poza wszystkimi kanałami do wyboru są: Ogólne/Informacja, CANAL+, Ogólne/Informacja 2, HBO/Cinemax, Film, Kultura/Nauka/Świat, Dzieci, Sport i Motoryzacja, Rozrywka/Muzyka i Inne. Można też tworzyć własne kategorie ulubionych i jeśli takowe zrobimy – także znajdą się tu do wyboru. Dla ułatwienia przycisk PROG +/- pozwala na przerzucanie stacji całymi „dziewiątkami”.

Lista kanałów jest dostarczana przez operatora, jest sztywna, z ustaloną numeracją i numery kanałów (kolejność jest edytowalna) są zachowane także na własnych listach ulubionych. Dekoder nie oferuje możliwości samodzielnego wyszukiwania kanałów FTA z satelity i to może być pewien problem, gdyż np. testując odbiornik w połowie listopada na liście nie było żadnej stacji FTA w jakości Ultra HD, nawet kanałów demonstracyjnych jak promo operatora Eutelsat (Hot Bird 4k1), a z uwagi na brak wyszukiwania nie dało się stacji w żaden sposób dopisać. Trzeba czekać na decyzję nc+ i ew. dopisanie serwisów FTA...

EPG w dekoderze 4K UltraBOX+ jest bardzo wygodne i z uwagi na wsparcie operatora działa lepiej niż w wielu urządzeniach niededykowanych – dane są dostępne od razu i na maksymalny możliwy czas (zwykle 7 dni), konkurować mogą tylko odbiorniki linuksowe. Wyświetlanie danych jest możliwe w trzech trybach: tabeli, gazety lub listy. Aby określić tryb, wystarcza raz włączyć określoną wersję z menu. Później już ostatnio wybierany tryb będzie osiągalny bezpośrednio po wciśnięciu klawisza EPG.

Niezależnie od trybu najpierw pojawia się zawsze wybór kategorii – tych samych, które pojawiają się w liście kanałów, z uwzględnieniem list ulubionych. Dodatkowo jest tu opcja nc+ Poleca, ona wygląda identycznie niezależnie od trybu EPG i zawiera programy polecane przez operatora z podziałem na tematykę (film, serial, styl życia, sport, dla dzieci, dokument).

Po wybraniu kategorii można już przeglądać program dla stacji. Tryb gazetowy jest jednym z najprzyjemniejszych dla oka, z jakimi spotkaliśmy się testując odbiorniki cyfrowe. Wprawdzie na ekranie widać tylko ramówkę dla trzech serwisów znajdujących się obok siebie na liście, ale sposób prezentacji jest faktycznie zbliżony do gazety, w górnej części mamy logotyp kanału, poniżej kolejne pozycje programowe, dla aktualnej tło pola jest delikatnie zmienione i stanowi graficzną formę prezentacji ile czasu upłynęło od jej rozpoczęcia. Przy tabeli program widać już jednocześnie dla 9 stacji, w tym centralna ma nieco więcej miejsca i widać dzięki temu część opisu, na ekranie mieści się program na ok. półtorej godziny. Widok listy stawia natomiast na prostotę, program jest tylko dla jednej zaznaczonej stacji po lewej, za to nie ma opisów poza programem zaznaczonym, łatwiej się połapać i widok jest w ten sposób bardziej przejrzysty. Dla ułatwienia nawigacji przyciski „<<” i „>>” umożliwiają niezależnie od widoku przechodzenie o dobę do tyłu/do przodu, przycisk zapisu dodaje zdarzenie do nagrania, a PILOT/INFO wyświetla rozszerzony opis. Pod OK jest znane już menu kontekstowe, które tu zawiera funkcje: Oglądaj (zmiana kanału), Nagraj program (doda audycję z EPG do rejestracji), Nagraj i ukryj (to samo, tylko plik wynikowy będzie ukryty na liście), Nagraj wg czasu (dodanie zdarzenia do rejestracji z możliwością edycji czasu), Znajdź podobne (wyszuka pozycje z EPG o tej samej nazwie), Szukanie programów (wyszukiwarka EPG), Więcej informacji (opis, to samo co PILOT/INFO), Zmień dzień, Zmień listę (zmiana kategorii listy), Zmień EPG (przełączanie widoku) i Znajdź kanał (wyszukiwarka kanałów wg nazwy).

Wszystko jest w zasadzie jasne poza opcją Szukanie programów. Jest to rozbudowana funkcja umożliwiająca wyszukiwanie ulubionych audycji i to na bardzo różne sposoby. W oknie po lewej jest wybór kryteriów wyszukiwania i są to: nc+ Poleca, Kategorie i podkategorie, Tytuł programu i Słowa kluczowe. W pierwszym przypadku są to programy polecane przez operatora. W drugim pojawi się lista kategorii tematycznych: Film, Publicystyka (co ciekawe – jest dwa razy, ale zawiera inne podkategorie), Rozrywka, Sport, Dzieci i młodzież, Muzyka, Kultura, Nauka, Rozrywka i Serial. W każdej z kategorii są podkategorie, np. dla filmu: Wszystkie, Film, Thriller, Akcja, Science Fiction, Komedia, Obyczajowy, Melodramat, Historyczny, Dla dorosłych (zdublowana), Western, Wojenny, Komediodramat, Fantasy, Horror i Przygodowy. Lubimy fantasy? Wystarcza wybrać kategorię i mamy calutką listę propozycji z tego gatunku, które pojawią się na kanałach z oferty nc+. Efektowna opcja i działa szybko, choć bywa, że kategorie nie są najlepiej przypisane (np. nie było żadnego westernu).

W trzecim przypadku można wpisać słowo kluczowe, dekoder wyszuka je w tytułach, także jeśli nie będzie to kompletne trafienie. Minimum to 3 litery, na klawiaturze nie ma polskich znaków, ale mimo tego urządzenie znajduje co trzeba. Co ważne – wyszukiwane słowa są zapamiętywane, więc szybko można wyszukać od nowa coś, co wyszukiwaliśmy np. kilka dni wcześniej. Zarazem warto uważać co szukamy, gdyż w trakcie testów nie zauważyliśmy możliwości usunięcia wyrazu z listy podpowiedzi.

Słowa kluczowe to także wyszukiwarka, ale działająca także w oparciu o opisy programów z EPG, co może pomóc znaleźć programy np. mające różne tytuły, ale wspólną cechę. W każdej formie funkcja Szukaj programów działa naprawdę szybko, nawet jeśli nasze słowo wygeneruje np. 4 tys. wyników. A dzięki temu, że dekoder pobiera dane EPG w tle i magazynuje, to przy wyszukiwaniu naprawdę poruszamy się po całej bazie pozycji programowych z kanałów z oferty, a nie jak to bywa w urządzeniach niededykowanych po tym, co akurat odbiornikowi uda się pobrać.

Wybór ścieżki dźwiękowej, uruchamianie napisów oraz teletekstu jest możliwe podczas oglądania po wciśnięciu klawisza OPT na pilocie. Pojawi się małe okno posiadające dodatkowo opcję wyboru formatu obrazu (zapamiętywane osobno dla każdej stacji, ale w trakcie testów działało tylko jeśli ustawiono proporcje 4:3) oraz trybu Dolby Digital. Teletekst, jeśli jest dostępny – włączany jest przyciskiem PILOT/INFO, gdy okno Opcji programu jest widoczne. Zarówno z teletekstem jak i napisami nie ma problemów, wszystko wyświetla się prawidłowo, teletekst jest szybki i ma pamięć stron, ale nie pomija numerów nieistniejących, PILOT/INFO włącza przeźroczystość TXT. Z innych funkcji wartych wymienienia COFNIJ zapewnia szybki powrót do ostatnio oglądanej stacji, VOD włącza dostęp do nc+ GO TV, przycisk niebieski – nc+ GO TV Internet, 0 w trakcie oglądania włącza aplikację Start (prosty interfejs z kilkoma polecanymi pozycjami programowymi oraz możliwością przejścia do EPG, nagrań, nc+ GO TV lub TV Rachunek). No i finalnym elementem użytkowym jest też menu dekodera, z którym od czasu do czasu także można mieć styczność. Większość jego elementów już opisaliśmy. Mamy tu przejście do: aplikacji Start, nc+ GO TV, Ustawień, programu TV (EPG) w każdym z widoków – tabeli, gazety i listy, szukania programów, aplikacji Radio+ oraz TV Rachunek, listy nagrań, Media Playera, Wiadomości od operatora i listy nc+ Poleca. Z dotychczas niewymienionych: TV Rachunek pozwala na przegląd rachunków do opłacania za abonament, Radio+ to dostęp do głównie internetowych stacji radiowych (kilka jest dodanych z satelity, ale tak naprawdę stacje z satelity są na liście głównej dekodera) z podziałem na kategorie (radia ogólnopolskie, RMF ON, Tuba FM, Radio ZET, polskie stacje lokalne, Open FM, polskie stacje internetowe, Inne i 181.FM) i wygodną wyszukiwarką. O liście nagrań i odtwarzaczu multimediów więcej w dalszej części.

4K UltraBOX+

(1 / 16)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

319 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...