reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Opticum HbbTV T-Box - test odbiornika

dodano: 2023-05-05 16:00 | aktualizacja: 2023-05-05 20:13
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 1-2/2023

Opticum HbbTV T-Box Długo czekaliśmy na to urządzenie, ale warto było. Mowa o pierwszym na polskim rynku odbiorniku naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC z obsługą standardu HbbTV. Opticum HbbTV T-Box pojawił się w sprzedaży na początku tego roku i od razu wzbudził zainteresowanie entuzjastów telewizji. Drobiazgowo opisujemy ten sprzęt, ze szczególnym naciskiem na obsługę aplikacji interaktywnych.

satkurier.pl
Opticum HbbTV T-Box


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wygląd i wyposażenie

Opticum HbbTV T-Box jest urządzeniem o niewielkich wymiarach (150 x 101 x 34 mm) i minimalistycznym designie, za to dołączony do niego pilot jest duży i wygodny, przez co świetnie nada się również dla osoby starszej.

W zestawie otrzymujemy: odbiornik, pilot zdalnego sterowania, dwie baterie AAA, instrukcję obsługi i zasilacz. Co ciekawe w instrukcji jest opisane nawet to, jak zmienić źródło sygnału AV w telewizorze, na przykładzie różnych pilotów. Jako redakcja potwierdzamy, że wiele osób ma z tym problem. Skoro po połączeniu dekodera z telewizorem na ekranie wyświetla się komunikat o treści na przykład „Brak sygnału”, to niektórzy odnoszą wrażenie, że dekoder jest zepsuty. Nic bardziej mylnego – wystarczy zmienić źródło AV za pomocą odpowiedniego przycisku na pilocie.

Odbiornik posiada wszystkie niezbędne złącza, w tym wejście antenowe ANT IN, wyjście HDMI (w wersji 1.4) i gniazdo zasilania DC 12 V/1 A, a także takie dodatkowe złącza, jak wyjście SCART (dla telewizorów starszego typu), koaksjalne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF, dwa porty USB 2.0 oraz port Ethernet (RJ-45) dla przewodowego połączenia z Internetem. To ostatnie złącze wyróżnia ten odbiornik spośród innych dostępnych na rynku, bowiem zgodnie z rozporządzeniem odbiorniki bez HbbTV nie mogą mieć złącza LAN.
 
Opticum HbbTV T-Box - panel tylny

Opticum HbbTV T-Box nie posiada wbudowanego modułu Wi-Fi dla bezprzewodowej łączności z Internetem. Aby móc korzystać z WLAN, należy dokupić zewnętrzny adapter Wi-Fi na USB. Potwierdzamy kompatybilność antenki Opticum W5, którą można nabyć już za około 50 zł.

Oczywiście zaleca się, by łączyć odbiornik poprzez LAN (po kablu) – wtedy połączenie internetowe będzie bardziej stabilne, co ma duże znaczenie podczas korzystania ze streamingu.

Na panelu przednim znalazło się miejsce na 4-cyfrowy 7-segmentowy wyświetlacz (w trybie czuwania pokazuje aktualną godzinę, a w trybie pracy – numer kanału), przyciski Power, Ch+ i Ch- oraz diody Power i Signal dla zasilania i sygnału. Jest też jeden z dwóch wspomnianych portów USB. Drugi znajduje się na panelu bocznym.

Pierwsza instalacja

Po podłączeniu do odbiornika kabla HDMI lub SCART łączącego urządzenie z telewizorem, kabla antenowego, zasilacza oraz ewentualnie kabla Ethernet, oczom ukaże się pierwszy ekran – Instrukcja instalacji.

Należy tam wybrać język OSD, czyli język menu ekranowego. Domyślnie zaznaczony jest polski, ale można go też zmienić na francuski, włoski, czeski, słowacki, angielski lub niemiecki. Następnie należy wybrać język dźwięku. Oprócz polskiego, są tu także: czeski, słowacki, rumuński, rosyjski, irlandzki, holenderski, węgierski, słoweński, chorwacki, bułgarski, albański, grecki, turecki, szwedzki, fiński, norweski, islandzki, duński, litewski, łotewski, estoński, angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański i portugalski. Na końcu trzeba zdecydować o języku napisów. Ta opcja domyślnie ustawiona jest na wyłącz, ale równie dobrze można włączyć napisy polskie, angielskie czy praktycznie dowolne inne. Oczywiście, aby się wyświetlały, muszą być one udostępniane przez nadawcę danego programu. To samo dotyczy języku audio – audycja musi być opatrzona w odpowiednią ścieżkę dźwiękową.
 
Instrukcja instalacji - wybór języka dla OSD, dźwięku i napisów

Kolejną kwestią jest to, czy odbiornik ma wyświetlać na liście kanałów tylko kanały niekodowane (FTA) czy też zarówno FTA, jak i zakodowane (tych zakodowanych i tak nie odbierzemy, więc zaleca się wybranie opcji tylko FTA). Trzeba również zdecydować, czy lista kanałów ma być ponumerowana według LCN, czyli według z góry ustalonego przez operatora porządku.

Następnymi opcjami są: Dźwięk cyfrowy (PCM, dane RAW), Rodzaj proporcji (16:9 pillar box, 16:9 pełny ekran, 16:9 rozszerzony, 4:3 letter box, 4:3 pan & scan, 4:3 rozszerzony), System telewizyjny (PAL, NTSC) i Rozdzielczość (1080i, 720p, 576p, 576i, 1080p). Uwaga! Zaleca się ustawienie rozdzielczości na 1080p, ponieważ w ten sposób nadawanych jest większość kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej.
 
Instrukcja instalacji

Wyszukiwanie kanałów

W ramach pierwszej instalacji należy jeszcze przeprowadzić wyszukiwanie kanałów. Najpierw trzeba wskazać, czy antena wymaga zasilania 5V (wyłącz, włącz) i wybrać tryb szukania (automatyczny, ręczny).

W przypadku wyboru trybu ręcznego konieczne jest wskazanie częstotliwości (numer kanału/częstotliwość w MHz). Aktualne parametry emisji dla danej lokalizacji można znaleźć na stronie internetowej emimaps.emitel.pl.

Szerokość pasma zostanie ustawiona automatycznie na 7 MHz dla VHF lub 8 MHz dla UHF. Nie ma możliwości manualnej zmiany wartości tego parametru.
 
Wyszukiwanie kanałów

W trybie automatycznym urządzenie przeszuka całe pasmo VHF + UHF, czyli od k. 5 (177,5 MHz) do k. 69 (858 MHz). Aby rozpocząć skanowanie, należy przycisnąć niebieski przycisk na pilocie.
 
Wyszukiwanie kanałów

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...