reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Test dekodera 4K UltraBOX+ od nc+

dodano: 2018-03-16 15:07 | aktualizacja: 2018-03-28 10:57
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 11-12/2017

Ultrabox+ Podczas wrześniowej konferencji w 2017 roku platforma nc+ zapowiedziała wprowadzenie do oferty pierwszego dekodera 4K i udostępnienie transmisji wydarzeń sportowych w UHD. Dalej wszystko potoczyło się już bardzo szybko – z końcem października 4K UltraBOX+ zaczęły być dostarczane do APS-ów, a od 6 listopada zainteresowani abonenci mogli już podpisywać umowy i dzierżawić dekodery. Redakcja magazynu SAT Kurier także otrzymała sztukę do testów i mamy przyjemność zaprezentować czytelnikom nasze wrażenia z użytkowania tego urządzenia.

UltraBOX+ 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

PODSUMOWANIE

Platforma nc+ utrzymała tytuł lidera technologicznego, wprowadzając Ultra HD jako pierwsi na satelitę. Nie jest to tym razem zupełna hegemonia jak w czasach wprowadzania HD przez platformę n 11 lat temu, gdyż Ultra HD w sieciach IPTV i kablowych w Polsce zaczęło się nieśmiało pojawiać już nieco wcześniej, ale 4K na satelitę nie jest łatwo wprowadzić z uwagi na znaczące koszty pojemności, a poza tym nc+ zaoferowała także treść premium 4K pod postacią spotkań Ligi Mistrzów UEFA i angielskiej Premier League. Pierwsze transmisje realizowano akurat w momencie, gdy pracowaliśmy nad opisem urządzenia, więc testy odbioru realizowaliśmy praktycznie równocześnie i 4K UltraBOX+ sprawdził się bardzo dobrze. Dekoder 4K UltraBOX+ jest szybki, pracuje stabilnie, zapewnia dostęp do treści w rozdzielczości 4K z satelity (szkoda, że tylko tych, które znajdują się na liście operatora) i daje wszystko to, czego można spodziewać się od urządzenia dedykowanego. Połączenie nowoczesnego sprzętu dało możliwości dotychczas niespotykane w dekoderach nc+, w tym możliwość rejestracji 3 kanałów jednocześnie i oglądanie kolejnego, czy fast zapping. Dodawany pojemny dysk twardy zapewni miejsce na dużo nagrań – redakcja dokonała rejestracji meczu Ligi Mistrzów UEFA w 4K z 21 listopada i materiał o długości 2 godzin i 14 minut zajął niecałe 4 proc. pojemności HDD. Wiele zależy od przepływności materiału, treści w HD o tej samej długości będą zajmować o wiele mniej, a SD – już zupełnie malutko. Fakt, że dysk nie jest wbudowany na stałe w przyszłości pozwoli zamienić go na pojemniejszy, jeśli operator zaoferuje takie.

Jako sprzęt dedykowany urządzenie ma typowe minusy tej klasy sprzętu. Brak wyszukiwania kanałów tu już nawet nie tyle ma znaczenie dla fanów oglądania jakichś egzotycznych stacji, co uniemożliwia dopisanie serwisów FTA o jakości 4K, nawet demo – trzeba czekać na reakcję i decyzję nc+, aby stacje do listy dołożyć. Słabo wypada odtwarzacz multimedialny wspierając niewielką ilość typów plików wideo i to bez 4K, a w kwestii dysku brak możliwości np. przeniesienia nagrać z jednego HDD na drugi sprawi, że awaria dekodera lub dysku może pogrzebać naszą bibliotekę. W efekcie nie należy się zbytnio przywiązywać do zgromadzonych materiałów.

PLUSY
 • pierwszy satelitarny dekoder 4K Ultra HD polskiego operatora DTH
 • mocny sprzętowo, odpowiadający pod względem hardware’u Vu+ Uno 4K z wolnego rynku
 • wraz z premierą dekodera startuje CANAL+ Now 4K ze sportową zawartością premium w Ultra HD
 • urządzenie szybkie i stabilne
 • oprogramowanie zbliżone do znanego z innych modeli sprawi, że przejście na nowy dekoder nie będzie trudne dla obecnych abonentów
 • funkcjonalności oprogramowania dopracowane – dobre EPG z zaawansowanym wyszukiwaniem, wygodna lista nagrań
 • możliwość nagrywania 3 kanałów i oglądania czwartego
 • wsparcie nowych technologii jak Unicable II/dCSS, użyte np. do wprowadzenia funkcji fast zapping
 • wymienny dysk twardy daje opcję zamiany na większą pojemność w przyszłości
 • dostęp do usługi nc+ GO TV od operatora

MINUSY
 • brak dopisywania kanałów FTA z satelity, sztywna lista operatora
 • odtwarzacz multimedialny pod względem obsługi wideo wypada słabo
 • nagrania na HDD powiązane z egzemplarzem dekodera
 • inne ograniczenia typowe dla dekoderów dedykowanych (np. skromna ilość opcji)
 
4K UltraBOX+

(1 / 16)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

129 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...