reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Raport z wystawy MediaCast 2002

dodano: 2002-06-02 15:23 | aktualizacja: 2002-06-02 15:23
autor: Janusz Sulisz | źródło:

Jak co roku, szczegółowo składamy raport z największej wystawy poświęconej telewizji satelitarnej i kablowej - MediaCast 2002, która już kolejny raz odbyła się od 21-23 maja w potężnej i przestronnej hali ExCel w Londynie, równolegle z targami win oraz koreańskich produktów.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Swoje produkty i usługi zaprezentowało 180 wystawców, a MediaCast 2002 odwiedziło ponad 8000 wcześniej zarejestrowanych gości. Tym razem jednak organizatorzy MediaCast bardzo wyróżnili nasz magazyn, przygotowując niewielkie stoisko firmowe SAT Kuriera. Europę Centralną na MediaCast 2002 reprezentowały tylko trzy stoiska: SAT Kuriera, Telkom-Telmoru i...litewskiej firmy Terra! Świadczy to najlepiej o skali różnic, jakie wyraźnie oddzielają Europę Zachodnią z Dalekim Wschodem od Europy Centralnej.

Jak na całym świecie w każdej prawie branży widać recesję, także tu - mniej okazałe stoiska, mniej gadżetów, ale każda firma starała się do maksimum wykorzystać wystawę do przyciągnięcia klientów do swoich produktów lub usług.

Zauważa się tendencję do gruntownych zmian, niestety nie do końca wiadomo w którym kierunku pójdą te zmiany, bo zbyt wiele czynników może mieć wpływ na rozwój telewizji satelitarnej. Zauważyć można wyraźne wyczekiwanie na rozwój sytuacji, jeśli chodzi o wpływ walki z piractwem największych platform i właścicieli systemów dostępu warunkowego na sprzedaż cyfrowych odbiorników CI i modułów CI. Ich sprzedaż w ostatnich trzech latach bardzo wzrosła, poniekąd przez piractwo. Teraz po wprowadzeniu kilku modyfikacji systemów i nowych kart (Seca 2 i Viaccess 2) oczekiwany jest spadek sprzedaży. Z drugiej strony wchodzą nowe technologie i rozwiązania sprzętowe, które są na razie jeszcze drogie, ale za 2-3 lata wszyscy będą ich używać. Chyba nie będzie stać na to właścicieli platform. Przewidywane są bankructwa lub połączenia kolejnych platform...

Już teraz każdy szanujący się producent odbiorników cyfrowych (o analogowych wszyscy już dawno zapomnieli!) ma w ofercie lub przygotowuje tuner z twardym dyskiem, a przodujące firmy analizują sprzedaż kombajnów DVD + tuner CI, albo nawet DVD + twardy dysk + tuner cyfrowy.

Jak zwykle było dużo stoisk firm dalekowschodnich uparcie poszukujących w Europie hurtowych nabywców na tunery satelitarne. Zacznijmy od firm przodujących na rynku europejskim o niepodważalnej pozycji prawie takich, jak Echostar.

Echostar i tak wyprzedził znacznie konkurencję, produkując z półrocznym wyprzedzeniem dwa tunery z twardym dyskiem - DVR 7000 i DVR 5000, będące wzorcem pewnych rozwiązań dla takich tunerów. Echostar ma w przygotowaniu prototyp tunera z wbudowanym DVD/DVD-A, rodem z amerykańskiej platformy DISH Network, ale zastanawia się czy wprowadzać go do sprzedaży (miałby DVD, twardy dysk 40GB, 5700 kanałów, 100 pozycji). Echostar zaprezentował także na wystawie tuner dla naziemnej telewizji cyfrowej. Na razie firma ta skupia się na propagowaniu powszechnego stosowania tunerów HDD z wbudowanym dyskiem, które w najbliższych dwóch latach powinny bardzo potanieć, gdyż dalekowschodni producenci szybko podłapali pomysły przodujących firm.

Londyńska firma Eurosat zaprezentowała całą serię tunerów Manhattan, ale także odtwarzacze DVD, ekrany plazmowe i telewizory LCD. Wśród nich były dwa najbardziej popularne ostatnio odbiorniki Manhattan Skyline 1000FTA i 3000CI. Pierwszy opisywaliśmy, a drugi zaprezentujemy jeszcze. Manhattan Starlight, to tunery w wersji bez dysku i z wbudowanym dyskiem 40GB. Starlight bez dysku oznaczone są kolejno począwszy od 5600 (Conax + 2xCI, aż po 6800 z wbudowanym Irdeto + 2 xCI i pozycjonerem. Tunery Starlight z dyskiem oznaczono począwszy od 7000 z wbudowanym Conax i 2 xCI i twardym dyskiem 40GB. Manhattan Starlight 9800, to najbardziej rozbudowana wersja z Irdeto, 2xCI pozycjonerem i 40GB. Łącznie Eurosat proponuje aż 14 różnych wersji tunerów Starlight, w tym aż 7 z dyskiem!

Jednak najbardziej zainteresował nas Manhattan Digital Multimedia Recorder (DMR), który jest połączeniem tunera cyfrowego z DVD i HDD. Tuner ten oprócz czytnika płyt DVD ma wbudowany dysk 40GB, wyjście cyfrowe audio, 2xCI + Irdeto, DiSEqC 1.2, 0/12V, mechaniczne skew oraz przelotkę do drugiego tunera.

Firma ADT (Advanced Digital Technology) zaprezentowała cała gamę tunerów, a niektóre z nich to bardzo interesujące kominacje z DVD, twardym dyskiem, pozycjonerem i wzmacniaczem! Koreańska firma z biurem w Irlandii Północnej ma w ofercie aż 12 standardowych odbiorników satelitarnych, począwszy od zwykłego tunera FTA (ADT-1200), aż po ADT-4700 z 2xCI, wbudowanym systemem Viaccess i pozycjonerem. Produkowane są także dwa tunery dla naziemnej telewizji cyfrowej.

Nas zainteresowały bardziej rozbudowane konstrukcje odbiorników z DVD. Podstawą jest sam odtwarzacz DVD oznaczony ADT-8010, który czyta wszystkie możliwe płyty. Do tego DVD playera dodano tuner FTA z 5000 kanałów z 64 satelitów, DiSEqC 1.0 & 1.2, wszystkie możliwe wyjścia, modulator UHF - oznaczenie ADT-8110. Kolejną kombinacją jest już tuner z dwiema kieszeniami CI i DVD - ADT-8310. Czytnik płyt DVD jest po lewej, a kieszenie CI po prawej za uchylną pokrywą. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest dodanie amplitunera w ADT-8310 HT. Wzmacniacz 2x50W, tuner FM/AM. Kolejna wersja, to DVD z tunerem CI i twardym dyskiem 40GB w ADT-8310 PVR. Jak widać na przykładzie firmy ADT jest wiele możliwości rozwiązań i połączeń. Faktem jest, że sztuczne łączenie zbyt wielu urządzeń nie zawsze jest najlepszym pomysłem, ale na pewno tanim. Trudno w tej chwili stwierdzić, które z wielu tu przedstawionych będzie najlepsze dla użytkowników w przyszłości. www.adsat.com

ARION Technology Inc., to pozornie nieznana firma w Polsce. Faktycznie to tego producenta odbiorniki trafiają do kraju pod marką Ferguson. Arion oznacza swoje odbiorniki symbolem AF np. niziutki AF-1000SE. Uwaga: w Polsce ten tuner znany jako Ferguson AF-2000SE. Arion ma w ofercie aż 5 tunerów FTA różniących się obudową i szczegółami wyjść i wejść na panelu tylnym. Trzy najnowsze, to AF-1500E, AF-1700E i AF-8100E. Ten ostatni ma odpowiednik z dwiema kieszeniami CI - AF-8100CI. Jest też w ofercie prosty i mały tuner CI, oznaczony jako AF-1900CI. Najbardziej interesujące wydały się nam jednak odbiorniki AF-8100CIP oraz AF-8000PVR. Pierwszy z nich ma wbudowany pozycjoner (36V, 5A) i dwie kieszenie CI, a drugi 40GB twardy dysk do nagrań. Wszystkie tunery mają 4000 kanałów i standardowe rozwiązania znane z wcześniejszych opisów. Jest duża szansa, że tuner Ariona PVR z dyskiem trafi na polski rynek z ceną detaliczną nawet poniżej ...1600zł!

NEXTWAVE i Odyssey, to kolejne dwie marki odbiorników produkcji koreańskiej Seodu Inchip, które są znane w Europie (także w Polsce). Wystarczy porównać panele czołowe tunera Odyssey SDR2200/2200CP i opisywanego Skymaxa. Koreański producent ma całą gamę interesujących i tanich odbiorników cyfrowych. Najprostszy jest SDR-2000, którego obudowa przypomina znany kilka lat temu odbiornik Europa. Interesujący jest tuner Nextwave SDR-2303, ponieważ ma az trzy modulatory UHF, co pozwala na podłączenie do trzech telewizorów po kablu koncentrycznym (nie ma za to złącz Scart albo Cinch). Odbiorniki SDR-2700 i SDR-2900 w szerokim asortymencie, włącznie z wbudowanym pozycjonerem np. wersje SDR-2900P/CP. Wszystkie tunery mają po 4000 kanałów, opcjonalnie mogą mieć dodatkowo wyjście cyfrowe audio. Kolorystyka obudowy lub panela czołowego też interesująca, oprócz standardowego srebrzystego koloru, bywa niebieski. www.seodu.co.kr

Francuski ASTON pokazał nowy tuner Simba z dwoma czytnikami dla kart w dwóch systemach: Conax i Viaccess. Tuner ten przeznaczony jest na rynek skandynawski, gdzie królują właśnie te dwa systemy. Prezentowano też analogowo-cyfrowy tuner Astona Xena 2000. Nowością będzie Xena 1800HD z twardym dyskiem oraz nowa linia tunerów o tajemniczej nazwie Wamba.

FORTEC Communications to firma, która szybko zdobywa sobie europejski rynek, między innymi dzięki ciekawej ofercie całej linii tunerów oraz dobrej jakości podzespołów. Fortec, to tunery FTA - DVB-786 v.2 z 10 wersjami językowymi i 3000 kanałów oraz DVB-768VL. Najbardziej interesujące są jednak inne tunery np. FSIRCI-5400Z z wbudowanym Irdeto i 2xCI, 5000 kanałów, 13 wersji językowych w menu. Opcjonalnie tuner ten wyposażony może być w twardy dysk 40GB.Podobny odbiornik Fortec FSIRCI-5800HDD ma już twardy dysk i wbudowany system Irdeto. Najlepszy z serii Forteca jest FSCI-9800HDD z dyskiem nawet do 80GB. Tunery te będziemy opisywać w osobnych testach. Wszystkie tunery Forteca pracują przy napięciu zasilającym 100-240V. Fortec pokazał na MediaCast bardzo płaski tuner cyfrowy z wbudowanym DVD. www.fortecstar.com , www.fortecstar.ca , www.fortecstar-europe.com

SAMSUNG, to oferta tunerów cyfrowych dwóch konkurencyjnych firm Samsung Electronics i Samsung Corporation. Samsung Electronics przedstawił pierwszy swój satelitarny odbiornik MHP oraz połączenie według nas dość niezwykłe - odbiornik cyfrowy z ...magnetowidem VHS. Gdy większość firm na MediaCast 2002 pokazywała zaawansowane połączenia DVD+tuner CI lub nawet HDD+DVD+tuner CI z pozycjonerem, to Samsung Electronics próbował udowodnić, że można cofnąć się w rozwoju, aby docenić potrzeby klientów korzystających jeszcze z kaset VHS i nic w tym złego...www.samsungSTB.com

Samsung Corporation podzielił swoje odbiorniki na kilka klas. Pierwsza grupa - „Standard Line”, to tunery FTA i najprostsze Common Interface oznaczone jako SCI/SFT-702 albo SCI-SFT-703. Druga grupa „Special (CAS) Line”, to najbardziej faworyzowane odbiorniki cyfrowe, oparte na podstawowym modelu SVACI-202 z wbudowanym Viaccess i 2xCI. Inne systemy zamiast Viaccess, jakie może zaproponować Samsung Corp., to BetaCrypt, CryptoWorks i Irdeto. Trzecia grupa tunerów Samsunga, to już najwyższa półka - wbudowane DVD albo twardy dysk. Najlepszym przykładem jest tuner Samsung SPVR-801CI. http://stb.samsungcorp.com

Pokazano też wiele nowych konwerterów (ALPS, Horizon, MTI, Grundig), urządzeń pomiarowych (Promax, Horizon, nowych anten satelitarnych (Raven, Vector, Wavefrontier, Tele System).

Całość wielostronicowego raportu z MediaCast 2002 ze zdjęciami można będzie przeczytać w drukowanej wersji magazynu SAT Kurier - wydanie 3/2002 (czerwiec). Zapraszamy do prenumeraty SAT KURIERA.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Raporty


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...