reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Ferguson Ariva 9000 4K CI+ - test odbiornika

dodano: 2024-01-31 16:41
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2023

Ferguson Ariva 9000 4K CI+ DVB-S/S2, DVB-T/T2/DVB-C, CI+, 4K, HbbTV, OTT w jednym urządzeniu za jedyne 469 zł – brzmi to jak wymarzony odbiornik. Takie cechy posiada najnowszy model dekodera pod marką Ferguson – Ariva 9000 4K CI+. Przyjrzeliśmy się temu urządzeniu celem znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy Ariva 9000 4K CI+ to rzeczywiście odbiornik marzeń, czy też daleko mu do tego miana.

satkurier.pl
Ferguson Ariva 9000 4K CI+ satkurier.pl


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Konfiguracja

Do konfiguracji urządzenia można przejść naciskając na pilocie przycisk z ikoną domku, a następnie wybierając z menu ekranowego Ustawienia (nie ma na pilocie dedykowanego przycisku dla Ustawień).

Sekcja ta podzielona jest na 7 elementów: Urządzenia, Obraz, Dźwięk, Sieć, Instalacja, System i Instrukcja obsługi.

W Urządzeniach można znaleźć: Współdzielenie audio i wideo, timer braku sygnału, CEC i CEC automatyczne włączanie.

Współdzielenie audio i wideo umożliwia włączenie lub wyłączenie możliwości udostępniania plików przechowywanych na urządzeniu mobilnym (wymagane jest odpowiednie oprogramowanie). Timer braku sygnału (domyślnie włączony) powoduje, że jeśli dekoder nie odbierze żadnego sygnału z wejścia antenowego przez 3 minuty, przejdzie w tryb czuwania. CEC to ustawienia związane z możliwością sterowania podstawowymi funkcjami TV i dekodera przy użyciu tylko jednego pilota.

Obraz zawiera: Rodzaj telewizora, HDMI Resolution, HDR, Always Dolby Vision, Dolby Vision Processing i Color Depth.

Rodzaj telewizora jest automatycznie wykrywany (16:9, 4:3). HDMI Resolution, czyli rozdzielczość obrazu, można dowolnie zmieniać (domyślna wartość to auto). HDR jest aktywne, jeśli TV obsługuje tę technologię wysokiego zakresu dynamiki. Always Dolby Vision (zawsze Dolby Vision) można włączyć lub wyłączyć. Dolby Vision Processing wyświetla ustawienie przetwarzania, a Color Depth wyświetla ustawienie głębi kolorów.

Dźwięk gromadzi: Głośność (0~100), Audio Delay (opóźnienie dźwięku względem obrazu, w zakresie od 0 do 300 ms, ze skokiem co 20 ms) i Digital Audio Output (PCM, Passthrough, Auto). W ostatnim przypadku chodzi o preferencje formatu audio dla cyfrowego gniazda wyjściowego audio urządzenia.

Sieć zawiera ustawienia związane z połączeniem internetowym, znane nam już w kreatora instalacji.

Instalacja to miejsce, gdzie można przeprowadzić wyszukiwanie kanałów. Do wyboru są: Automatyczne skanowanie kanałów, Ręczne skanowanie kanałów, Wyszukiwanie sieci, Ustawienia satelity, Ustawienia instalacji, Czyść listę usług, Informacja o sygnale, Pierwsza instalacja.

Z poziomu Automatycznego skanowania kanałów można przeprowadzić automatyczne strojenie odbiornika dla anteny cyfrowej (DVB-T/T2), kabla cyfrowego (DVB-C) lub satelity (DVB-S/S2). Co istotne, dotychczasowa lista kanałów zostanie zastąpiona. Nadto nie można zaznaczyć, jak podczas pierwszej instalacji, dwóch metod odbioru, np. naziemna + satelita. Kanały z TV naziemnej domyślnie są układane według kolejności LCN.
 
Automatyczne skanowanie kanałów DVB-T/T2
Automatyczne skanowanie kanałów DVB-T/T2

Ręczne skanowanie kanałów pozwala na przeszukanie konkretnych częstotliwości. W tym przypadku nowe kanały zostaną dodane na listę, a te które są już obecne – nadpisane/pominięte. Można mieszać na jednej liście kanały satelitarne, naziemne i kablowe.

Wyszukiwanie sieci działa niemal identycznie jak Automatyczne skanowanie kanałów, ale z pewną różnicą – sprawdzana jest tabela NIT. W efekcie znalezione może zostać więcej kanałów (w tym różne testowe i niedostępne w głównej ofercie oraz takie, które nie są aktualnie – już lub jeszcze – nadawane). Może też wyszukać mniej kanałów, jeśli nadawca nie ma tabeli NIT.

W Ustawieniach satelity są 3 pozycje: Lista satelitów, Instalacja anteny oraz Tabela kanałów satelitarnych. Lista satelitów wyświetla dostępne satelity. Można dodawać, usuwać satelity lub edytować ustawienia satelitów na liście. W Instalacji anteny można zmienić ustawienia anteny satelitarnej i/lub rozpocząć skanowanie satelity. Tabela kanałów satelitarnych pozwala na wgranie lub pobranie na pendrive USB danych tabeli kanałów satelitarnych, korzystając z powiązanych opcji. Uwaga! Nie udało nam się uruchomić tej opcji z pamięcią sformatowaną w NTFS – musi to być FAT lub FAT32. Urządzenie w ogóle nie obsługuje exFAT. Plik zapisywany jest pod nazwą uploaded_service_list.sdx (jego dość prosty układ można podejrzeć chociażby w Notatniku), a inne pliki znajdujące się już na pamięci nie zostają w żaden sposób nadpisane. Wgrywanie listy odbywa się bez problemu, ale trzeba mieć na uwadze, że zarówno wgrywanie, jak i pobieranie dotyczy wyłącznie kanałów satelitarnych (naziemne się nie zapiszą).

W Ustawieniach instalacji jest tylko Wyszukiwanie w trybie oczekiwania (załącz, wyłącz). Nie mieliśmy okazji, by sprawdzić poprawność działania tej opcji, ale odbiornik będąc w trybie czuwania powinien automatycznie skanować kanały w celu poszukiwania zmian. Przykładowo, jeśli odnajdzie jakieś nowe lub brakujące programy, powinien zapytać się, czy wprowadzić zmiany na liście.

Opcja Czyść listę usług wymaga potwierdzenia ze strony użytkownika, po czym usunięte zostają wszystkie kanały z listy.

Informacja o sygnale pokazuje paski procentowe z jakością i poziomem/siłą sygnału dla poszczególnych częstotliwości.

Pierwsza instalacja usuwa wszystkie kanały i ustawiania, poza nagraniami. Wymagane jest potwierdzenie. To de facto przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych.

W menu System znajdują się: Ustawienia niepełnosprawności, Język, Dostęp warunkowy, Prywatność, Kontrola rodzicielska, Data/Godzina i Więcej...

W Ustawieniach niepełnosprawności jest szereg opcji, takich jak: Wysoki kontrast (wyłącz, biały tekst, żółty tekst), Niedosłyszący (wyłącz, załącz), Opis audio (wyłącz, załącz, dostępne języki, preferowany język, poziom głośności względnej, mix mode: transmisja lub receiver), Powiększenie (wyłącz, załącz) z możliwością włączenia minimapy. Obsługa powiększenia zostanie włączona lub wyłączona przez długie naciśnięcie przycisku numerycznego 5 (nie stosuje się do obrazu nadawanej audycji, a jedynie dla interfejsu użytkownika). Można też tutaj włączyć podświetlanie programów, które mają: napisy, język migowy lub opis audycji. Jeśli ta opcja jest aktywna i jeśli jakiekolwiek wydarzenie w EPG ma usługę dostępu napisy/język migowy/audiodeskrypcja, wydarzenia te zostaną podświetlone innym kolorem.

W Języku można ustawić preferencje językowe dla menu, dźwięku, napisów, teletekstu i przewodnika oraz wyświetlać status języka dźwięku i napisów oglądanego kanału.

Dostęp warunkowy wyświetla rozpoznany moduł dostępu warunkowego umieszczony w gnieździe z tyłu odbiornika. Można przejść tu do jego ustawień. Potwierdzamy bezproblemową pracę modułu CAM CI+ CANAL+, w tym odbiór kanału CANAL+ 4K Ultra HD. To samo tyczy się CAM CI+ platformy Polsat Box.
 
Menu modułu CANAL+
Menu modułu CANAL+

W Prywatności są Ustawienia prywatności (znane z pierwszej instalacji, gdzie przykładowo można wyłączyć HbbTV), Pokaż wszystkie pliki cookie, Usuń wszystkie pliki cookie oraz Nie śledź (włączony, wyłączony) – można ustawić swoje preferencje dotyczące zachowania śledzenia dla usług HbbTV.

Kontrola rodzicielska dostępna jest po wpisaniu kodu PIN (domyślnie: 0000). Można tam ustawić Blokadę menu (wyłącz, wszystkie menu, menu instalacji), Blokadę programów niedozwolonych dla dzieci (wyłącz, 4~18 lat), ustawić PIN oraz domyślny CICAM PIN (ta opcja będzie wyszarzona, jeśli żaden moduł CAM nie zostanie włożony do gniazda CI+).

Data/Godzina zawiera Datę, Czas, Ustawiania godziny i GMT – można je wpisać ręcznie lub pobierać automatycznie.

W Więcej... można zmienić Limit czasu OSD, czyli wyświetlania elementów menu (wyłącz, 15 s, 30 s, 60 s), sprawdzić Aktualizację oprogramowania (testy prowadziliśmy na V.2.60.0.0), ustawić Automatyczne wyłączenie, czyli czas, po którym odbiornik automatycznie przechodzi w tryb gotowości, gdy nie jest używany (wyłącz, 1~8 godzin), zmienić Tryb uruchamiania (ostatni stan, tryb oczekiwania, czyli gotowości/czuwania), wyświetlić OSS, czyli informacje o licencji oprogramowania Open Source, zmienić Przyjazną nazwę (nazwę urządzenia używaną do identyfikacji odbiornika podczas bezprzewodowego łączenia), ustawić Priorytet urządzenia między transmisją (aplikacjami nadawczymi) a aplikacjami MMI.

Instrukcja obsługi zabiera nas do Information Booklet (w chwili obecnej w języku angielskim).

Użytkowanie

Najważniejszym elementem interfejsu, czymś w rodzaju serca odbiornika, jest menu główne, do którego można przejść po naciśnięciu na pilocie przycisku domku. To tam kryją się: Strona główna, Szukaj, Urządzenie, Ustawienia i Przeglądarka.
 
Strona główna
Strona główna

Menu główne ma postać poziomego paska w dolnej części ekranu. Oprócz niego, w górnym prawnym rogu ekranu wyświetlana jest aktualna data i godzina, a zielone ikonki wskazują na aktualność informacji o czasie, połączenie z siecią i powodzenie synchronizacji.

Na Stronie głównej przypięte są kafelki z ikonami aplikacji, m.in. YouTube, Twitch, CDA.pl, TikTok czy Rakuten TV (brak Netflixa, Prime Video czy innych). Możliwa jest personalizacja Strony głównej. W tym celu należy przejść do menu Urządzenie i wybrać opcję Edytuj stronę główną. W trybie edycji można usunąć lub zmienić pozycję dowolnego elementu. Można także dodawać opcje z innych menu (wystarczy zaznaczyć element i nacisnąć przycisk kierunkowy w dół na pilocie, a następnie Dodaj do strony głównej).

Szukaj to prosta wyszukiwarka działająca w zakresie nazw kanałów, audycji w przewodniku po programach (EGP), menu, aplikacji, YouTube’a, itd.
 
Szukaj na przykładzie „George Michael”
Szukaj na przykładzie „George Michael”


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

579 zł Więcej...