reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Test dekodera 4K DualBox+

dodano: 2023-02-15 15:05 | aktualizacja: 2023-09-07 13:34
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2022

4K DualBox+ CANAL+ Dość długo – pięć lat, abonenci CANAL+ w Polsce czekali na wprowadzenie do oferty nowego dekodera do odbioru telewizji satelitarnej w rozdzielczości 4K. Choć trzeba tu przyznać, że model 4K UltraBox+, dwukrotnie nagrodzony statuetką SAT Kurier Awards i będący pierwszym w Polsce dekoderem 4K satelitarnego operatora DTH, nadal jest pełnowartościowym sprzętem, za sprawą mocnych podzespołów i regularnych aktualizacji oprogramowania. 13 września 2022 roku dołączył do niego młodszy brat – 4K DualBox+, który docelowo ma zastąpić nieprodukowany już 4K UltraBox+.

4K DualBox+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Producentem dekodera 4K DualBox+ jest firma ADB, która już od wielu lat współpracuje z CANAL+, dostarczając temu operatorowi nie tylko sprzęt, lecz także – a może przede wszystkim – oprogramowanie. ADB zapewniło m.in. nową partię dekoderów 4K UltraBox+ (poprzednia została wyprodukowana przez firmę Technicolor), a także takie urządzenia, jak: Wifi Premiumbox+, Mediabox+, Turbobox+ i Box+.

Wygląd i wyposażenie

4K DualBox+ oznaczony jest symbolem ADB-G9SE. Dekoder dostarczany jest w szarym kartonie. Wewnątrz, oprócz samego urządzenia, znajdują się: pilot zdalnego sterowania, dwie baterie guzikowe CR2032, zasilacz oraz instrukcja obsługi.

Urządzenie ma wymiary 147 x 147 x 40 mm i masę poniżej 400 g. Obudowa charakteryzuje się eleganckim designem i solidnym wykonaniem. Plastik, z którego jest odlana, ma matowe wykończenie (poza prostokątnym okienkiem z przodu i poza symbolem plusa na górze obudowy, które są połyskujące). Na panelu przednim dekodera umieszczono jedynie diodę LED.

Panel tylny zawiera: wejście SAT1, wejście SAT2, wejście HDMI, port Ethernet, port USB 2.0 oraz gniazdo zasilania. Po bokach urządzenia oraz od spodu znajdują się otwory wentylacyjne. Dekoder stoi na gumowych, antypoślizgowych nóżkach. Na prawej ściance umieszczono czytnik, który współpracuje tylko z wydaną w zestawie kartą Nagra MA. Zapisane są na niej informacje o uprawnieniach odbioru do wybranych kanałów.
 
Panel tylny - 4K DualBox+ z podpiętym dyskiem

Odbiór programów telewizyjnych, również tych niekodowanych, możliwy jest po umieszczeniu karty w czytniku dekodera. Uwaga! Kartę należy wsunąć złotymi stykami (chipem) do góry. Aktualizacja uprawnień odbywa się okresowo. W celu zapewnienia ciągłości odbioru, nie należy wyjmować karty z dekodera i wyłączać go z zasilania.

Jak już wspomnieliśmy, podstawową funkcją dekodera 4K DualBox+ jest odbiór pakietu kodowanych kanałów udostępnianych drogą satelitarną przez CANAL+, w tym tych w rozdzielczości 4K. Oczywiście, możliwy jest także odbiór kanałów niekodowanych (zarówno z Hot Birda 13°E, jak i ewentualnie z Astry 19,2°E).

Poza tym urządzenie pozwala na nagrywanie audycji na zewnętrzny dysk twardy, oglądanie programów z przesunięciem czasowym: Timeshift (do 2 godzin) i Backward EPG w zakładce Replay TV – internetowa, rozszerzona funkcja Timeshift (do 8 godzin), a także korzystanie z kolekcji VOD udostępnianych przez CANAL+ drogą internetową.

Z ciekawostek, na dekoderze preinstalowane są aplikacje Netflix, Player i Viaplay. Dostęp do tych usług można kupić w ofertach łączonych z pakietem CANAL+.

Nowy dekoder oferowany jest we wszystkich pakietach telewizyjnych, od 5 zł/mies. Również z opcjonalnym zewnętrznym dyskiem twardym o pojemności 500 GB (model HDD-500SE). Ma on formę podstawki pod dekoder, którą należy spiąć z urządzeniem za pomocą dołączonego kabla USB. Co istotne do nagrywania wymagany jest dysk lub pamięć USB o pojemności co najmniej 500 GB.
 
Dekoder 4K DualBox+ z podpiętym od spodu dyskiem twardym HDD-500SE

Dekoder obsługuje technologię HDR (ang. High Dynamic Range), która zwiększa wrażenie realizmu obrazów oglądanych na ekranie telewizora. Sprawia, że lepiej widoczne są elementy zarówno bardzo ciemnych, jak i jasnych scen. Aby korzystać z tej technologii, musi być ona obsługiwana przez telewizor. Technologia HDR dostępna jest tylko w wybranych produkcjach. Obsługiwane przez 4K DualBox+ standardy HDR to: HDR10, HDR10+ i HLG.

Wyjście HDMI pracuje w trybie HDMI/HDCP, czyli przenosi cyfrowo zarówno obraz oraz dźwięk, jak i zapewnia ochronę sygnału przed nieuprawnionym kopiowaniem. Programy w 4K będą prawidłowo wyświetlane tylko po podłączeniu dekodera do telewizora zapewniającego obsługę mechanizmu HDCP w wersji 2.2 lub wyższej.

Pierwsza instalacja

Początkowym ekranem, jaki pokazuje się podczas pierwszego uruchomienia dekodera, są Ustawienia sieci, gdzie można wybrać i skonfigurować połączenie sieciowe: Połączenie Wi-Fi (także w wykorzystaniem WPS), Połączenie przewodowe lub Bez połączenia.
 
Ustawienia sieci

Następnym ekranem jest Oszczędzanie energii, gdzie do wyboru są: Tryb czuwania maksymalny (większa oszczędność energii, wolniejsze uruchamianie dekodera) lub Tryb czuwania standardowy (mniejsza oszczędność energii, szybkie uruchamiania dekodera). Z tym że tylko w trybie standardowym można korzystać z Multiroomu.

Na trzecim ekranie, w formie procentowych pasków wyświetlany jest poziom i jakość sygnału na dwóch wejściach antenowych dekodera. Zaleca się, aby te paski miały kolor zielony. Jest to też miejsce, gdzie należy wskazać, z jakiej instalacji antenowej korzystamy. W tym celu należy przejść do Ustawień. Do wyboru są: Konfiguracja podstawowa (kiedy do dekodera podłączone są dwa kable, a konwerter jest uniwersalny), Konfiguracja minimalna (jeden kabel, konwerter uniwersalny) lub Konfiguracja pełna (jeden lub dwa kable, konwerter Unicable).
 
Jakość sygnału
Metoda konfiguracji

Uwaga! Do jednoczesnego nagrywania i oglądania różnych programów wymagane jest podłączenia dwóch kabli, nawet jeśli jest to konwerter Unicable, ponieważ 4K DualBox+ nie posiada głowicy FBC jak 4K UltraBox+.

W Konfiguracji pełnej można wskazać, jaki konkretnie konwerter posiadamy (na liście jest wiele popularnych modeli, w tym takich marek, jak: Opticum, Televes, Johansson, Inverto, Maximum czy TechniSat). Dodatkowo, jest możliwość konfiguracji kanałów. Można też wskazać, czy korzystamy z DISEqC lub Tone Burst dla Astry 19,2°E.

Następnie pobrana zostanie lista kanałów, co potrwa dosłownie kilka chwil. Kolejnym krokiem jest ustawienie rozdzielczości telewizora (np. 2160p, 1080p, 1080i lub 720p – w menu wyświetlane są tylko rozdzielczości obsługiwane przez odbiornik użytkownika; dla telewizora Full HD zaleca się wybór 1080i, a dla UHD 4K – 2160p), wskazanie, czy chcemy, aby pilotem od dekodera sterować również telewizorem (dotyczy to tylko podstawowych funkcji, jak włączanie/wyłączanie czy zmiana poziomu głośności – tzw. CEC – Consumer Electronics Control) oraz wybrać opcję Dolby Digital na Zawsze, Przelotowo (passthrough) lub Nie (stereo/PCM). Dotyczy to możliwości obsługi dźwięku wielokanałowego.

Następnie dekoder sprawdzi, czy dostępna jest nowsza wersja oprogramowania, a jeśli tak – pobierze ją i zainstaluje.

Po zakończeniu procesu pierwszej instalacji, wyświetlony zostanie ekran aktywacyjny, który zniknie w momencie otrzymania przez kartę dekodującą uprawnień do odbioru.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

539 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...