reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Europejczycy oglądają więcej pirackich transmisji sportowych na żywo

dodano: 2023-10-05 16:52
autor: HP | źródło: EUIPO

EUIPO logo observatory logo 360px Nowe badanie przeprowadzone przez EUIPO - Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej wykazało, że obserwowana w ostatnich latach tendencja spadkowa w zakresie piractwa uległa odwróceniu. Okazuje się, że Europejczycy oglądają więcej pirackich programów telewizyjnych i transmisji sportowych na żywo.

EUIPO
Piractwo streaming w Unii Europejskiej 2023 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z badania wynika, że treści telewizyjne są najczęściej piraconym rodzajem treści w UE i odpowiadają za prawie połowę całego piractwa, a piractwo w przypadku transmisji wydarzeń na żywo, takich jak transmisja streamingowa wydarzeń sportowych, również rośnie.

W badaniu zmierzono liczbę miesięcznych dostępów do nielegalnych treści na użytkownika Internetu, która spadła w latach 2017–2021. W 2022 r. tendencja uległa odwróceniu i piractwo cyfrowe wzrosło o 3,3%.

Pirackie treści: co nielegalnie oglądają Europejczycy?

Ta zmiana tendencji wynikała głównie ze wzrostu piractwa telewizyjnego, które w 2022 r. stanowiło prawie połowę (48 %) wszystkich wejść na strony naruszające prawa w UE. Inne rodzaje pirackich treści obejmują publikacje (28 %), filmy (11 % ), oprogramowanie (7 %) i muzykę (6 %).

W badaniu wskazano także najbardziej piracone gatunki treści wg kolejności:
  • programy i seriale telewizyjne
  • filmy na żądanie
  • produkcje anime (seriale i filmy)
  • transmisje na żywo z wydarzeń sportowych
  • dedykowane kanały sportowe
Mówiąc o badaniu, dyrektor wykonawczy EUIPO, Christian Archambeau, podkreślił naruszenie praw autorskich w epoce cyfrowej jako poważny problem i bezpośrednie zagrożenie dla branż kreatywnych w Europie.

Dodał:

- Nowe badanie pokazuje, że w walce z piractwem jest jeszcze wiele do zrobienia. Powstrzymanie tego zjawiska jest złożone, ponieważ piractwo stale ewoluuje wraz z technologią. Dlatego zrozumienie mechanizmów leżących u podstaw piractwa jest niezbędne, aby przyjąć skuteczną politykę i środki, które przyczynią się do jego ograniczenia.


Rozwój wydarzeń sportowych na żywo i transmisji streamingowych

Według badania streaming stał się najpopularniejszą metodą dostępu do nielegalnych treści telewizyjnych – 58% piractwa w UE ma miejsce poprzez streaming, a 32% poprzez pobieranie.

Piractwo podczas wydarzeń sportowych na żywo również wykazuje tendencję wzrostową w latach 2021–2022, przy wzroście o 30%.

Niniejsze badanie, zatytułowane „Naruszanie praw autorskich w Internecie w Unii Europejskiej, filmy, muzyka, publikacje, oprogramowanie i telewizja, 2017–2022”, jest trzecim badaniem na temat ewolucji naruszeń praw autorskich w Internecie, którego celem jest dostarczenie informacji na temat stosowanych strategii i polityk w celu zwalczania piractwa i wspierania rozwoju branży treści cyfrowych. W badaniu zbadano liczbę dostępów do pirackich filmów, programów telewizyjnych, muzyki, oprogramowania i publikacji w okresie od stycznia 2017 r. do grudnia 2022 r. przy użyciu różnych metod dostępu na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych, takich jak przesyłanie streamingowe, pobieranie, torrenty i oprogramowanie do zgrywania streamingoweg.

Nowe wydanie obejmuje dwa rodzaje treści, które nie były wcześniej badane, publikacje i oprogramowanie, choć tylko na lata 2021 i 2022.

 

Źródło: europa.eu 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Urzędy i samorządy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...