reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ostredok - najwyższy szczyt Wielkiej Fatry

dodano: 2023-05-07 09:58
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Wielka Fatra - Krížna Pasmo Wielkiej Fatry na Słowacji wywarło na mnie ogromne wrażenie. Podczas gdy spodziewałam się wyłącznie łagodnych podejść, kopulastych szczytów i przeciętnych widoków, w rzeczywistości zastałam pełną rozmaitość - wymagające fragmenty szlaku, niebanalne panoramy, malownicze skałki, a nawet ogólnodostępne jaskinie. Ponadto w trakcie jednej z moich całodniowych wędrówek po Wielkiej Fatrze spotkałam tylko jednego turystę, przez co poczułam się trochę jak w Alpach, które znane są ze swojej dzikości.

Widok z Majerowej Skały na główną grań Wielkiej Fatry, fot. Anita K.
Wielka Fatra - Majerova skala Krížna Frčkov Ostredok


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Omawiana w niniejszym artykule trasa prowadzi na najwyższy szczyt Wielkiej Fatry - Ostredok (1596 m n.p.m.), należący do głównej grani tego pasma górskiego. Zatem szansa na wędrówkę w odosobnieniu jest raczej znikoma, choć i tak turystów jest tam znacznie mniej niż na popularnych szlakach w polskich Tatrach lub Beskidach. Przypomina mi to czasy sprzed kilku-kilkunastu lat, kiedy turystyka górska nie była w Polsce tak powszechna jak dziś.
 
Widok z Ostredoka na wschód: Niżne Tatry

Najkrótsza trasa na Ostredok prowadzi z położonej na południu, malutkiej miejscowości Turecká, aczkolwiek można wyjść na ten szczyt również z oddalonej o 2,4 km wsi Staré Hory. Trasa wydłuży się wtedy o 4,8 km w obie strony, zwiększy się też jej przewyższenie - o 130 m.
 
Centrum miejscowości Turecká
Kolorowe ogrodzenie z nart

Parking (płatny 3 euro za dzień lub bezpłatny poza sezonem, stan na maj 2023 r.) znajduje się w centrum Tureckiej. Alternatywnie można podjechać samochodem nieco wyżej, na osiedle Salašky i tam zatrzymać się na bezpłatnym parkingu obok zbiornika wodnego. Trasa skróci się wtedy o 2 km w obie strony, a przewyższenie zmniejszy o 170 m, ale do podjazdu może być konieczny samochód terenowy lub SUV.
 
Zbiornik wodny na osiedlu Salašky w Tureckiej

Wariant trasy z centrum Tureckiej na Ostredok i z powrotem ma długość 15,5 km przy sumie podejść 1150 m, jednakże polecam zahaczenie o Majerową Skałę (Majerova skala), co w efekcie da 18,1 km długości przy sumie podejść 1350 m.
 

Zasadniczo pierwsze kilka kilometrów trasy prowadzi wzdłuż nieczynnego wyciągu krzesełkowego Turecká - Krížna (Líška). Został on otwarty w 1971 r., a zamknięty bezpowrotnie w sezonie zimowym 1991/92. Fragment żółtego szlaku łączący parking w Tureckiej z górną stacją dawnego wyciągu (miejsce zwane Pod Liszką - Pod Líškou) mierzy tylko 3,6 km, jednak to aż 770 m przewyższenia, więc łatwo nie jest.
 
Wyciąg krzesełkowy, a raczej to, co z niego pozostało

Pod szczytem Liszki (Líška, 1445 m n.p.m.) znajdują się pozostałości strawionego pożarem w listopadzie 2005 r. budynku górnej stacji wyciągu Turecká - Krížna.
 
Pod Líškou z górną stacją dawnego wyciągu krzesełkowego
Ruiny dawnej stacji wyciągu, ale na czarno-białej fotografii

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 229 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...