reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak działa last minute?

dodano: 2024-04-18 10:42 | aktualizacja: 2024-04-18 17:56
autor: Redakcja | źródło: Materiały prasowe

Jak działa last minute? Last minute to wciąż jedna z najbardziej lubianych przez Polaków form podróżowania – jak pokazują statystyki, ponad 1/4 turystów planujących zagraniczne wakacje szuka takich promocji i aktywnie z nich korzysta. I choć liczba ofert last minute bywa mocno ograniczona, a na ostateczną wysokość ceny wpływa wiele czynników, to i tak są to oferty bardzo opłacalne, pozwalające oszczędzić nawet 50% wyjściowej ceny wycieczki. Sprawdziliśmy, jak dokładnie działa last minute, kto ustala ceny i z czego wynikają obniżki na wakacje z krótkim terminem wylotu.

Materiały prasowe
Jak działa last minute?


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Każdy, kto planuje zagraniczne wakacje, przynajmniej raz spotkał się z pojęciem last minute, czyli wyjazdów – tłumacząc dosłownie – rezerwowanych „ostatniej chwili”. W branży turystycznej mianem tym określa się wycieczki z szybkim terminem wylotu, wynoszącym od kilku-kilkunastu dni do kilku tygodni (w większości biur podróży granicznym terminem oddzielającym oferty last minute od regularnych jest okres około 6-8 tygodni).

ZOBACZ last minute NA TEN WEEKEND – TUTAJ www.fostertravel.pl/last-minute/

I choć preferencje podróżnicze Polaków ciągle ewoluują, to popularność last minute jest akurat niezmienna. Cennych danych w tej kwestii dostarcza coroczny raport Polskiej Izby Turystycznej – z tego za sezon 2023 wynika, że na zakup wyjazdu, który można uznać za last minute (maksymalnie 8 tygodni do wylotu) zdecydowało się ponad 26% turystów. Najpopularniejsze kierunki to Riwiera Turecka, greckie wyspy (głównie Kreta), kurorty w Egipcie (Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh) oraz Bułgaria (przede wszystkim Złote Piaski i Słoneczny Brzeg).

Last minute – jak to działa, skąd biorą się takie oferty?

Działanie ofert last minute jest bardzo proste i sprowadza się do zasady, że lepiej sprzedać wycieczkę taniej, niż nie sprzedać jej wcale. Dlatego biura podróży decydują się na obniżanie cen wolnych miejsc na krótko przed terminem wycieczki, by zachęcić turystów do skorzystania z promocji. To tzw. sytuacja win-win dla obu stron: biuro sprzeda wycieczkę i wypełni hotel, a turysta będzie mógł cieszyć się wakacjami w niższej cenie.

Dostępność ofert last minute w biurach podróży wynika po prostu ze specyfiki działalności tej branży. Otóż należy mieć świadomość, że touroperatorzy rezerwują miejsca w hotelach czy samolotach na długo przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Z jednej strony, mogą dzięki temu zaoferować klientom naprawdę duży wybór pobytów w różnych miejscach i o różnym standardzie, z drugiej – negocjują z hotelami czy liniami lotniczymi spore rabaty i przystępne ceny, za które jednak płacą z góry.

I stąd właśnie biorą się promocje typu last minute – jeżeli zbliża się data rozpoczęcia konkretnego turnusu, a w hotelu albo samolocie są wolne miejsca, to touroperator obniża ceny, by je sprzedać. Niekiedy udaje się to z minimalną tylko marżą, w niektórych przypadkach dochodzi wyłącznie do pokrycia kosztów rezerwacji, ale w dłuższej perspektywie i tak jest to opłacalne. Biuro podróży buduje sobie bowiem pozytywny wizerunek, a zadowolony z wakacji klient może do niego wrócić w kolejnych latach, tym razem kupując wyjazd w regularnej cenie.

Jakie czynniki wpływają na dostępność ofert last minute?

Oczywiście należy mieć świadomość, że na dostępność ofert last minute w danym biurze podróży mogą wpływać różne czynniki. Głównym powodem są co prawda zawsze pozostałe wolne miejsca w hotelach i samolotach, ale takie wakaty mogą mieć rozmaite podłoże.

Po pierwsze – w turystyce, tak jak w każdej innej branży, widoczne są pewne trendy. W jednym roku popularne są jedne kraje, w drugim – inne. Jeśli jakiś kierunek nagle traci popularność wśród turystów, np. z powodu sytuacji politycznej albo społecznej, epidemii czy katastrof naturalnych – biura podróży natychmiast obniżają ceny wypoczynku, by mimo wszystko zachęcić turystów do wyjazdu.

Po drugie – ciekawe oferty last minute częściej dotyczą znanych destynacji wypoczynkowych, gdzie jest wiele kurortów i hoteli. Konkurują one między sobą, a jeśli gdzieś pozostają wolne miejsca, biura podróży oferują promocje last minute, by je wypełnić. Po trzecie – atrakcyjne last minute łatwiej upolować poza szczytem sezonu urlopowego, czyli w miesiącach wiosennych i jesiennych. Na wypoczynek decyduje się wówczas mniej osób, hotelom trudno o 100% zapełnienia, więc biura podróży są skłonne obniżać ceny zbliżających się turnusów.

Nie można zapominać też o innych czynnikach, np. nagłych rezygnacjach klientów z wakacji, nietypowych okresach w roku (np. przed Wszystkimi Świętymi) albo aktualnej sytuacji gospodarczej, chociażby w postaci nagłego spadku kursu danej waluty. Wszystko to może wpływać na dostępność last minute.

Jak biura podróży ustalają ceny last minute?

Kolejną ważną kwestią związaną z wakacjami last minute jest to, że zarówno ich dostępność, jak i skala obniżek we wszystkich przypadkach są wewnętrzną kwestią biura podróży. Zazwyczaj odpowiadają za to działy sprzedażowo-marketingowe, które przyjmują i realizują odpowiednią strategię.

W części firm jest tak, że cena last minute spada w zależności od zbliżającego się terminu wakacji (np. wakacje z wylotem za 4 tygodnie są tańsze o 10%, za 2 tygodnie – o 20%, a za tydzień – o 30%), inne biorą po uwagę aktualną liczbę wolnych miejsc w danym obiekcie albo miesiąc, na który zaplanowane są wakacje (w maju czy październiku skala obniżek może być większa niż np. w lipcu). Do tego dochodzi jeszcze kierunek wczasów, standard hotelu czy opcja wyżywienia – to wszystko może decydować o tym, jakie ostatecznie ceny zaproponuje biuro podróży.

Last minute – ile kosztuje i ile można oszczędzić?

Warto jeszcze rozeznać się w tym, ile kosztują wakacje last minute i ile konkretnie można na nich oszczędzić. Sporo danych na ten temat można uzyskać np. w popularnych serwisach turystycznych, które gromadzą w jednym miejscu oferty różnych touroperatorów. I tak z perspektywy polskiego turysty zdecydowanie najbardziej atrakcyjne cenowo są last minute do najpopularniejszych wakacyjnych krajów, uznawanych za relatywnie tanie, takich jak Turcja czy Egipt, zwłaszcza w okresie polskiego przedwiośnia czy późnej jesieni – ze względu na klimat są to bowiem kierunki całoroczne. Jeśli ktoś może wziąć urlop np. w marcu i nie oczekuje w hotelu wielkich luksusów, to może upolować w ramach last minute tygodniowy pobyt w Turcji w 3-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniami za nieco… ponad 1000 zł od osoby. Last minute all inclusive w 4-gwiazdkowym hotelu w egipskiej Hurghadzie w okresie polskiej wczesnej wiosny to koszt około 2000 zł za osobę.

Ogólnie obniżki cen wyjazdów poza szczytem sezonu sięgają niekiedy nawet 50%. W lipcu i sierpniu znalezienie takiej oferty może być trudniejsze, bo to właśnie wtedy przypada największe natężenie turystów w kurortach. Przy odrobinie szczęścia można jednak zarezerwować wyjazd z rabatem sięgającym około 25-30%, przy czym ostateczna cena w dużej mierze zależeć będzie od kierunku i standardu wypoczynku. Najtańsze są ponownie Turcja i Egipt, nieco więcej zapłacić trzeba np. za last minute do Grecji, wyższe ceny dotyczą z pewnością wakacji w Hiszpanii czy we Włoszech. Poczytaj, jak odbierać kanały z tych krajów.

Jeżeli głównym kryterium wakacji jest dla kogoś cena, to bez wątpienia warto czekać na last minute, bo przy wyjeździe dla 2-3 osób oszczędności rzędu nawet 1000 zł będą już spore. Trzeba jednak mieć świadomość, że wybór takich ofert może być mocno ograniczony, zwłaszcza w okresie letnim, a jeśli się już pojawiają – to wykazać się trzeba nie lada refleksem, gdyż znikają w mgnieniu oka.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...