reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

U wrót najwyższego szczytu Pirenejów

dodano: 2023-12-16 14:12 | aktualizacja: 2024-01-12 12:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Pireneje - Portillón Superior - Aneto Najwyższy szczyt Pirenejów - Aneto, zasadniczo przeznaczony jest dla osób mających doświadczenie w wysokogórskiej wędrówce, to znaczy posiadających odpowiedni sprzęt i umiejętności. Mniej zaawansowani turyści mogą jednak pokusić się o przejście przez bramę prowadzącą na Aneto - Portillón Superior (czyż nie brzmi to majestatycznie?). Ale żeby przesadnie nie zachęcać, dodam, że jeszcze niedawno nazwałabym to miejsce... wrotami piekielnymi.

Aneto, Tuca de Corones, Tuca d'el Mich, Tuca de la Maladeta, fot. Anita K.
Pireneje - Portillón Superior - Aneto, Tuca de Corones, Tuca d'el Mich, Tuca de la Maladeta


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Aneto (3404 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Pirenejów i drugi co do wysokości na Półwyspie Iberyjskim (po Mulhacén w Sierra Nevada), znajduje się w masywie Maladeta, w prowincji Huesca na północy Aragonii w Hiszpanii.
 
Widok z grani powyżej przełączki Portillón Superior na południowy wschód: lodowiec i szczyt Aneto

Prawie 1500 m przewyższenia i prawie 1600 m sumy podejść oraz 14,4 km długości - tak wyglądają parametry trasy w obie strony na szczyt Aneto, prowadzącej z parkingu La Besurta. To z pozoru niewiele, jednak stopień trudności niektórych odcinków tego szlaku jest dość wysoki. Przykładowo, ostatni fragment oznaczony jest - według 6-stopniowej skali SAC (gdzie T1 to szlak najłatwiejszy) - jako T5. Za to poprzedzający fragment (T4) przecina lodowiec, co również niesie za sobą pewne trudności.
 
Szlak z parkingu La Besurta na szczyt Aneto, źródło: Bergfex

Tak naprawdę zdecydowana większość ludzi wychodzi na Aneto ze schroniska La Renclusa (Refugio de La Renclusa) znajdującego się 1,8 km od parkingu, przez co szlak ulega skróceniu do 10,8 km i - mimo występujących trudności technicznych - jest możliwy do pokonania za dnia.
 
Przybliżenie na szczyt Aneto - widok od południowego wschodu, 23 km w linii prostej

Opisywana tu trasa w obie strony z parkingu La Besurta do przełączki Portillón Superior (2899 m n.p.m.) ma długość 8 km, przewyższenie 980 m i sumę podejść 1020 m. Nie należy jednak dać się zwieść tym parametrom, ponieważ za schroniskiem La Renclusa stopień trudności opisany jest jako T3. Najbardziej uciążliwe jest gubienie słabo oznakowanego szlaku i błądzenie po olbrzymich blokach skalnych (konieczny GPS!).
 
Szlak z parkingu La Besurta do przełączki Portillón Superior, źródło: Bergfex

Parking La Besurta nie jest szczególnie duży, co może stanowić problem, jeśli przyjedziemy tam w zbyt późnych godzinach porannych. Prowadzi do niego zwykła, asfaltowa droga, więc nie potrzeba samochodu z napędem 4x4, przynajmniej w sezonie letnim. Z parkingu otwiera się piękny widok na Tuca de la Renclusa (2685 m n.p.m.).
 
Parking La Besurta, widok na południe, po prawej Tuca de la Renclusa (2685 m)
Krokusy kwitnące w Pirenejach w październiku

Pierwszy fragment trasy, zaczynający się w dolinie rzeki Ésera, a kończący przy schronisku, ma długość 1,7 km. Jest to łagodne podejście w otoczeniu zieleni i wspaniałych widoków.
 
Widok ze szlaku na wschód: Tuqueta de Bargues (2617 m), Tuca Blanca de Pomèro (2697 m)
Czerwony szlak i widoczne w oddali schronisko La Renclusa
Prężący się w promieniach słonecznych szczyt Tuca de la Renclusa

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...