reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Szwajcarskie Alpy: Bel Oiseau z widokiem na Mont Blanc

dodano: 2022-07-12 21:26
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Emosson - Mont Blanc Po trzech latach naznaczonych globalnymi obostrzeniami na tle epidemicznym, w końcu udało mi się wrócić w ukochane Alpy. Tym razem odwiedziłam ich szwajcarską część, położoną na zachód od austriackich Alp, w których to spędziłam długi urlop w 2019 roku. Najpierw chciałabym podzielić się z Wami wrażeniami z wędrówki na szczyt Bel Oiseau górujący nad Jeziorem Émosson, blisko granicy z Francją, oferujący piękny widok na Mont Blanc - najwyższy szczyt Alp.

Anita K.
Emosson - zapora jezioro


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Dodatkowymi atrakcjami dla osób żądnych mocnych wrażeń są: zjazd tyrolką Tyrolienne Emossionelle lub wspinaczka po ścianie zapory, organizowane przez firmę Pures Emossions. Zobacz materiał wideo.Émosson stał się szczególnie popularny - zwłaszcza wśród miłośników dwóch kółek - po 2016 r., kiedy odbył się tam 17. etap wyścigu Tour de France. 1. miejsce zajął wówczas Ilnur Zakarin, a 3. nasz rodak Rafał Majka. W całym wyścigu, Rafał Majka został liderem klasyfikacji górskiej. W okolicach parkingu znajduje się tablica informacyjna przypominająca o TdF. Stoi ona tuż obok figury dinozaura w kolarskim kasku.
 
Figura dinozaura w kolarskim kasku

Skąd w tym miejscu figura dinozaura? W 1976 r. odkryto w tych okolicach, na wysokości 2400 m n.p.m., ślady stóp dinozaurów, a jak pokazały pogłębione badania przeprowadzone w 2008 r. ślady te pochodzą sprzed ponad 240 mln lat od przodków dinozaurów zwanych jako szersza grupa archozaurami. Dziś funkcjonuje tu specjalny szlak geologiczny.

Bel Oiseau - Piękny Ptak

Bel Oiseau (czyt. bel łazu) w tłumaczeniu z języka francuskiego oznacza Pięknego Ptaka. Jest to szczyt o wysokości 2631 m n.p.m., położony w Masywie Giffre (Massif du Giffre) w Alpach Zachodnich, na terenie Szwajcarii. Bel Oiseau znajduje się nad wschodnim brzegiem zaporowego zbiornika wodnego Émosson, zwanego także Jeziorem Émosson (Lac d'Émosson).
 
Na szczycie Bel Oiseau

Przy parkingu Émosson znajduje się niewielkie źródełko, a obok niego wejście do kilkusetmetrowego tunelu wydrążonego w skale, którym to prowadzi szlak turystyczny. Na trasie jest jeszcze jeden taki tunel, ale znacznie krótszy, bo zaledwie kilkudziesięciometrowy. W środku panuje stosunkowo niska temperatura, duża wilgotność i gęsta ciemność. Znajduje się tam kilka nieotwieralnych okien z widokiem na zbiornik wodny, ale są też... łodzie ukryte pod brezentem, prawie niedostrzegalne dla ludzkiego oka przy tak znikomej ilości światła.
 
Wejście do pierwszego tunelu
Przy wejściu do drugiego tunelu
Droga wzdłuż brzegu Jeziora Émosson
Paproć rosnąca na skalistym podłożu
Nad brzegiem Jeziora Émosson, w tle zapora i alpejskie szczyty

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...