reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: 10 największych sukcesów i porażek na rynku TV w 2021 roku

dodano: 2022-02-23 15:52 | aktualizacja: 2022-02-23 17:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 11-12/2021

telewizja telewizor Jak zwykle przedstawiamy 10 największych sukcesów i porażek na rynku telewizyjnym minionego roku. Rok 2021 ze względu na kontynuację pandemii, przy pozornym opanowaniu sytuacji przez szczepienia i poluzowanie obostrzeń, był kolejnym nietypowym rokiem i oby 2022 był już inny. Wszystko idzie w kierunku telewizji przez usługi streamingowe. Drożeje papier, energia i paliwo, a to może przyspieszyć koniec gazet, magazynów i książek. Wszystko online? Niekoniecznie! Zawsze liczyć się będą twórcy i tzw. kontent i chyba czas, aby to zrozumieli zarządzający medialnymi korporacjami, którzy uparli się, by robić tzw. zasięg tylko w sieci.

satkurier.pl
sukcesy porażki na rynku telewizji TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

MUX 4 zwiększa zasięg

W czerwcu MUX 4 naziemnej telewizji cyfrowej zwiększył zasięg: zamiast 65 emisji z mocą ERP od 1 kW do 15 kW, jest 25 emisji z głównych obiektów z mocą ERP od 3 do 130 kW. TV Mobilna – usługa Cyfrowego Polsatu w DVB-T, którą uruchomiono 4 czerwca 2012 r. przestanie istnieć w kwietniu 2022 roku.

1 lipca uruchomiona została emisja Polsat News w HD i w kodeku HEVC (H.265) i przy tym zakodowano (dotychczas FTA) kanał Polsat News w SD. Następnie, 1 września Polsat News HD HEVC został zastąpiony przez Wydarzenia 24 również w HD i HEVC. Kodowana w Irdeto oferta liczy teraz 12 kanałów: Comedy Central, Kino Polska, Nickelodeon, Polsat Cafe, Polsat Comedy Central Extra, Polsat Film, Polsat Play, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Tele5, TVP Seriale, Polsat News.
 

W MUX 4 jest też 11 kodowanych stacji radiowych: Antyradio, Radio Eska Rock, Radio MUZO.FM, Radio Plus, Radio RMF FM, Radio RMF MAXXX, Radio TOK FM, Radio VOX FM, Radio ZET, Radio Złote Przeboje i Rock Radio.

Po zmianach MUX 4 nadawany jest z mocą ERP 100 kW z obiektów: Bydgoszcz/Trzeciewiec, Częstochowa/Wręczyca, Jelenia Góra/Śnieżne Kotły, Kalisz/Mikstat, Katowice/Kosztowy, Kielce/Święty Krzyż, Koszalin/Gołogóra, Kraków/Chorągwica, Krosno/Sucha Góra, Lublin/Piaski, Olsztyn/Pieczewo, Opole/Chrzelice, Piła/Rusinowo, Płock/Rachocin, Poznań/Śrem, Szczecin/Kołowo, Wrocław/Góra Ślęża, Zielona Góra/Jemiołów.

MUX 4 z mocą ERP 50 kW nadawany jest z obiektów: Przysucha/Kozłowiec, Tarnów/Góra Św. Marcina, Zamość/Tarnawatka i Żagań/Wichów, z obiektu Warszawa/Raszyn z mocą ERP 130 kW z obiektu Elbląg/Jagodnik z mocą ERP 10 kW z obiektu Warszawa/Pałac Kultury i Nauki z mocą ERP 3 kW.

Nowe kanały: TVP Kobieta, TVP World, TVP Kultura 2 i TVP ABC 2

8 marca nadawanie rozpoczął kanał TVP Kobieta. Dostęp do nowej stacji TVP zyskali abonenci sieci kablowych i IPTV (w tym UPC Polska i Toya), a także bezpłatnie odbiorcy MUX 8 (zamiast TVP Rozrywka) i testowych multipleksów TVP DVB-T2/HEVC (TVP Kobieta HD) naziemnej telewizji cyfrowej.
 

Telewizja Polska – z uwagi na sytuację na polsko-białoruskiej granicy – przyśpieszyła planowane na 2022 rok uruchomienie TVP World. Ten nowy, anglojęzyczny kanał informacyjny wystartował 18 listopada o godz. 8:05. TVP World nadaje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
 

Do oferty MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej dołączony został TVP ABC 2, obok istniejących już TVP Kultura 2 i TVP Historia 2. Nie są to jednak tradycyjnie nadawane stacje, lecz dostępne jedynie na telewizorach/odbiornikach z włączoną obsługą HbbTV, podłączonych do internetu. Ponadto w testowym multipleksie TVP w DVB-T2 pojawiła się pozycja TVP Stream HEVC (dziś TVP GO), również w telewizji hybrydowej HbbTV.
 

Nowe logo i oprawa kanałów TVP i Polsat

Od 3 września TVP1 i TVP2 prezentują się widzom z nowymi oprawami antenowymi. – Minimalizm w formie i maksymalizm w treści – nowe oprawy łączą nowoczesność z tradycją – informuje Telewizja Polska. – W efekcie mają wyeksponować bogatą ofertę programową anten, podkreślając ich indywidualny charakter. Grafika wpisuje się w trend, zgodnie z którymi mniej znaczy więcej.

Mimo wprowadzenia nowej oprawy antenowej, logo TVP1 i TVP2 w prawym górnym rogu ekranu nie zostały zmienione.

Przypomnijmy, że nowe logo i oprawy antenowe kanałów TVP1 i TVP2, a także TVP Sport zostały zaprezentowane w styczniu br. podczas briefingu prezesa zarządu TVP, Jacka Kurskiego. Najpierw, 11 czerwca zmian doczekał się TVP Sport, a potem przyszła kolej na dwie główne anteny TVP.

Od 30 sierpnia zmieniła się identyfikacja wizualna aż 24 kanałów Telewizji Polsat. Dotyczy to następujących stacji: Polsat, Polsat News, Polsat News 2, Super Polsat, Polsat Play, Polsat Cafe, Polsat Games, Polsat Rodzina, Polsat Doku, Polsat Film, Polsat Film 2, Polsat Seriale, Polsat 1, Polsat 2 oraz wszystkich kanałów sportowych: Polsat Sport, Polsat Sport News, Polsat Sport Extra, Polsat Sport Fight, Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 oraz 4 kanałów sportowych PPV.
 

Eleven Sports 1 4K w CANAL+ i Polsat Box

Po długich oczekiwaniach, od 1 września kanał Eleven Sports 1 4K dostępny jest w ofercie platformy Polsat Box, a od 9 września także w platformie CANAL+. Co ciekawe platforma CANAL+ nie korzysta z przekazu na tp. 130 (11,117 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK), a uruchomiła dystrybucję na własnej pojemności (10,719 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK). Przepływność wideo Eleven Sports 1 4K na tp. platformy CANAL+ wynosi 22,6 Mbit/s. To nieco więcej niż na tp. Polsatu – 18,6 Mbit/s.

Niestety większość transmisji jest upskalowana. Miejmy nadzieję, że liczba transmisji w natywnym 4K na Eleven Sports 1 4K będzie szybko rosła, a stacja będzie na bieżąco informować, co faktycznie idzie w 4K.
 

Przyznano dwie koncesje dla TVN24: holenderską i polską

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w końcu przedłużyła koncesję dla stacji TVN24. Stacja TVN24 czekała na to ponad półtora roku. Wniosek o przedłużenie koncesji trafił do KRRiT w lutym 2020 roku. Najśmieszniejsze jest to, że wcześniej TVN24 uzyskała holenderską koncesję na nadawanie, więc mogła nadawać. Polska koncesja była de facto niepotrzebna.

Sprawa koncesji w Polsce mogła jednak grozić postępowaniem przed sądami w Unii Europejskiej za niewydanie żadnej decyzji. To tym bardziej ośmieszyłoby samą KRRiT i polityczne rządy w Polsce.
 

Podobno to nie koniec kłopotów w tej sprawie w związku z tzw. lex TVN. Będzie prowadzone odrębne postępowanie wobec Grupy TVN Discovery, a chodzi o naziemne kanały TVN i oby to w 2022 roku nie było czyjąś porażką, bo to już dawno wszystko przestało być śmieszne.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

269 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...