reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: 10 największych sukcesów i porażek w 2023 na rynku TV

dodano: 2023-12-30 19:32 | aktualizacja: 2024-01-02 15:35
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 11-12/2023

TV 2023 Jak zwykle na koniec każdego roku prezentujemy tu bardzo subiektywną listę 10 największych sukcesów i 10 największych porażek na rynku telewizyjnym.

sukcesy porażki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

SUKCESY


Lepszy sygnał z nowych satelitów Eutelsat Hot Bird

13 września br. Eutelsat poinformował, że dwa nowe satelity Hot Bird 13F i Hot Bird 13G weszły do pełnej służby dla klientów komercyjnych. Satelity te, stacjonujące na flagowej pozycji orbitalnej Eutelsatu – 13°E, wzmacniają i poprawiają jakość sygnału około 900 kanałów telewizyjnych dostępnych dla ponad 160 mln gospodarstw domowych w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Z ważnych cech, Hot Bird 13F i 13G zapewniają też redundancję oraz ochronę uplinku.

Na satelitach Hot Bird jest 7 platform telewizyjnych premium. Wśród polskich klientów są to m.in. Cyfrowy Polsat (Polsat Box), CANAL+ Polska i TVN Warner Bros. Discovery. Spośród około 900 kanałów na satelitach Hot Bird, 600 to kanały płatnej telewizji, a 300 kanały niekodowane (FTA). 500 kanałów to kanały HD lub UHD.

Dzięki wyjątkowemu ogólnoeuropejskiemu zasięgowi, w samej Europie Hot Bird dociera do 130 mln gospodarstw domowych. Satelity dystrybuują także kanały telewizyjne do 90 proc. operatorów telewizji kablowej i IPTV w Europie i regionie MENA, co czyni 13°E wiodącą pozycją dla telewizji DTH, telewizji kablowej, IPTV i naziemnej telewizji cyfrowej w regionie.

Wraz z wejściem do służby satelitów Hot Bird 13F i 13G, trzy satelity Hot Bird 13B, 13C i 13E, dotychczas zlokalizowane na 13°E, otrzymały nowe misje.
 
Mapa zasięgu satelitów Hot Bird 13F i Hot Bird 13G

Nie mówi się tego oficjalnie, ale odbiór z 13°E znacząco się poprawił. W Polsce i centralnej Europie sygnał jest na tyle mocny, że wcale nie trzeba anten 90 cm, by mieć pewność oglądania polskich stacji (przy dobrej pogodzie – na to nie ma lekarstwa!). Wcześniej bywało różnie, ale teraz antena 70-80 cm jest już wystarczająca, a na kemping nawet 60 cm. Okazuje się, że 2 satelity Hot Bird robią robotę 3 satelitów, poprawił się sygnał i przez to jest mniej problemów z odbiorem. Duży sukces operatora Eutelsat.

Grupa Polsat Plus dobrze sobie radzi na wielu polach

W III kwartale 2023 r. Grupa Polsat Plus rozwijała się w każdym segmencie działalności: wprowadziła 5G Ultra o prędkości do 1 Gb/s, światłowód Netii przyspieszył do 2 Gb/s, Telewizja Polsat nabyła prawa do rozgrywek ligowych w piłce ręcznej, a w serwisie Polsat Box Go pojawił się nowy pakiet Start w cenie 30 zł za rok. Uruchomione zostały pierwsze w Polsce ogólnodostępne stacje tankowania wodoru, a farmy wiatrowe w Miłosławiu i Kazimierzu Biskupim rozpoczęły produkcję energii.

Łącznie Grupa Polsat Plus dostarcza ponad 20 mln usług telekomunikacyjnych i telewizyjnych, a blisko 2,5 mln klientów korzysta z ofert mulitplay.

Na koniec września 2023 r. Grupa Polsat Plus oferowała 13,054 mln usług kontraktowych B2C (business-to-consumer – segment klientów indywidualnych). Liczba RGU dla usług kontraktowych B2C płatnej telewizji Grupy Polsat Plus wyniosła 4,863 mln.

Łączna oglądalność kanałów Telewizji Polsat w III kwartale br. wyniosła 22,2% – 7,2% kanału głównego Polsat i 15% kanałów tematycznych.

Przychody Grupy Polsat Plus, wsparte konsolidacją wyników Grupy PAK-PCE, wzrosły w III kwartale br. rok do roku o 5,6% do 3,456 mld zł.
 
Źródło: Grupa Polsat Plus

Przybywa odbiorników z HbbTV

Jeszcze rok temu mocno narzekaliśmy, że brakuje dobrych, sprawdzonych egzemplarzy tunerów z HbbTV. Teraz zaczyna ich przybywać, choć nie jest to jeszcze jakiś dominujący trend. Zaczęło się od odbiorników DVB-T2 z HbbTV, a chodzi tu o tuner od AX Technology: Opticum HbbTV T-Box (289 zł) oraz od Fergusona: Ariva T800i HbbTV (już niedostępny w sprzedaży).
 
Opticum HbbTV T-Box

W tym roku pojawił się ciekawy odbiornik Combo 4K: Ferguson Ariva 9000 4K CI+, który potrafi poradzić sobie ze wszystkimi usługami dostępnymi aktualnie w HbbTV. Początkowo lekceważono ten segment rynku, ale z czasem i na końcu migracji do DVB-T2 ten temat zaczyna odgrywać większą rolę.
 
Ferguson Ariva 9000 4K CI+

Aż dziwne, że jeszcze nie ma plugina do tunerów Linux, aby te działały z HbbTV. Może to tylko kwestia czasu, ale i tak dobrze, że coś z tym HbbTV się ruszyło.

Rządzą wolne media

Rok 2023 to rywalizacja potęgi medialnej w Polsce – Telewizji Polskiej, posiadającej dodatkowe dofinansowanie od rządu, z komercyjnymi mediami. W tym roku sama rekompensata dla TVP z tytułu utraconych wpływów z opłat abonamentowych wyniosła 2,35 mld zł.

Komercyjne telewizje (Polsat, TVN, TV Puls, itd.) nie mają takich luksusów w postaci rekompensaty, abonamentu RTV, dodatkowych reklam od rządowych spółek czy... dostępu do poufnych informacji.

Dobro narodowe, czyli Telewizja Polska powinna zawsze istnieć, ale nie kojarzyć się widzom wyłącznie z partią rządzącą.
 
Siedziba Telewizji Polskiej - ul. Woronicza 17 w Warszawie, fot. satkurier.pl

TVP Seriale i TVP3 Warszawa z satelity w HD

Niespodziewanie i bez żadnej zapowiedzi kanały TVP Seriale i TVP3 Warszawa dostępne na satelicie Eutelsat Hot Bird 13G (13°E) zmieniły swoją rozdzielczość obrazu z SD na HD. Obie te stacje telewizyjne są oferowane abonentom polskich platform z transponderów dzierżawionych przez CANAL+.

W rozdzielczości SD na satelicie Eutelsat Hot Bird 13G (13°E) nadal nadawane są TVP ABC, TVP Historia i TVP Rozrywka. Może dziwić, że w dobie UHD nadal nadawane są kanały w SD. Te 3 kanały już dawno powinny być w HD, bo to wielki wstyd dla Telewizji Polskiej.

Kanały TVP ABC i TVP Historia są dostępne na tym samym transponderze co TVP Kultura HD i TVP Seriale HD – tp. 114 (10,796 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK), natomiast TVP Rozrywka można znaleźć na transponderze nr 112 (10,758 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK), dzierżawionym przez Cyfrowy Polsat.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

499 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...