reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: 10 największych sukcesów i porażek na rynku TV w 2021 roku

dodano: 2022-02-23 15:52 | aktualizacja: 2022-02-23 17:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 11-12/2021

telewizja telewizor Jak zwykle przedstawiamy 10 największych sukcesów i porażek na rynku telewizyjnym minionego roku. Rok 2021 ze względu na kontynuację pandemii, przy pozornym opanowaniu sytuacji przez szczepienia i poluzowanie obostrzeń, był kolejnym nietypowym rokiem i oby 2022 był już inny. Wszystko idzie w kierunku telewizji przez usługi streamingowe. Drożeje papier, energia i paliwo, a to może przyspieszyć koniec gazet, magazynów i książek. Wszystko online? Niekoniecznie! Zawsze liczyć się będą twórcy i tzw. kontent i chyba czas, aby to zrozumieli zarządzający medialnymi korporacjami, którzy uparli się, by robić tzw. zasięg tylko w sieci.

satkurier.pl
sukcesy porażki na rynku telewizji TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

SUKCESY


Rebranding Cyfrowego Polsatu na Polsat Box

Polsat Box, który 1 września zastąpił Cyfrowy Polsat, to nowa marka Grupy Polsat Plus, która zapewnia klientom wybór nawet 150 kanałów TV w 3 technologiach: satelitarnej, kablowej IPTV oraz internetowej OTT, a także dostęp do treści VOD.

W Polsat Box pojawiły się 4 nowe kanały w 4K: Eleven Sports 1 4K, Insight TV UHD, Fashion TV 4K i NASA TV UHD.

Serwis streamingowy i VOD Polsat Box Go zastąpił serwis Cyfrowy Polsat Go (dostępny dotychczas wyłącznie dla abonentów Cyfrowego Polsatu) oraz Iplę. Uruchomiona została nowa strona www: polsatbox.pl. Internetowe Centrum Obsługi Klienta (ICOK) zmieniło się w iPolsat Box (dane do logowania pozostały bez zmian). Manifest marki: „Wybierz swoje wszystko”. Generalnie rebranding całej Grupy Polsat włącznie z Plusem należy uznać za bardzo udany i przemyślany.
 

Nowe dekodery Polsat Box 4K

Polsat Box 4K to nowoczesne urządzenie z nowym pilotem Bluetooth i funkcją DUO, które można łatwo podłączyć do Internetu dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi. Funkcja DUO umożliwia podłączenie dekodera zarówno do telewizji satelitarnej, jak i kablowej IPTV. Użytkownik może przełączać źródło sygnału, korzystając cały czas z tego samego pakietu kanałów – to absolutna nowość i pierwsze w Polsce tego typu rozwiązanie.

Nowy dekoder 4K to również dostęp do aplikacji Polsat Box Go, a w niej, online – do biblioteki treści VOD.

Dekoder Polsat Box 4K dostępny jest z pakietami M Sport i L, w formule użyczenia z aktywacją w cenie 49 zł. Raport z testów nowego dekodera Polsat Box 4K został zamieszczony w wydaniu SAT Kuriera 9-10/2021 i na portalu satkurier.pl.
 

Pojawił się też drugi, nowszy dekoder Polsat Box 4K Lite, czyli taka zubożona wersja podstawowego dekodera 4K. W porównaniu z udostępnionym 1 września dekoderem Polsat Box 4K, wersja Lite nie ma wejścia antenowego dla telewizji naziemnej (brak możliwości odbioru DVB-T/T2) oraz kieszeni na dysk twardy. Dekoder Polsat Box 4K Lite jest kompaktowy, lekki i supernowoczesny. Posiada też moduł Wi-Fi i pilot Bluetooth.
 
Polsat Box 4K Lite

Kanały TVP w DVB-T2/HEVC dla 90% populacji

Telewizja Polska oraz Emitel zawarły umowę na rozszerzenie emisji testowych w naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC. Zasięg testowego nadawania był sukcesywnie zwiększany – z dotychczasowych 5 do docelowych 49 lokalizacji. Od 1 maja testy objęły zasięgiem około 90% populacji kraju.

Również od maja kanały TVP Kobieta HD, TVP Dokument HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka i TVP Polonia HD (dziś TVP3 Warszawa HD) są nadawane bezpłatnie w naziemnej telewizji cyfrowej za pośrednictwem nowego standardu DVB-T2/HEVC. Aby je odbierać, należy posiadać obsługujący tę technologię odbiornik telewizyjny lub tuner DVB-T2 z HEVC (nie wolno dawać się nabierać na urządzenia DVB-T2 z MPEG-4, bo niestety nie będzie odbioru).
 

TVP 4K w DVB-T2/HEVC z HDR na Euro 2020

Podczas trwania Euro 2020 (11 czerwca – 11 lipca) Telewizja Polska uruchomiła w DVB-T2/HEVC kanał TVP 4K. Były na nim transmitowane wszystkie mecze rozgrywane podczas ME – wykorzystano technologię HDR oraz dźwięk Dolby Atmos.
 

TVN testuje DVB-T2 HEVC

26 stycznia w kilku lokalizacjach w Polsce rozpoczęto nadawanie testowego multipleksu DVB-T2 HEVC z kanałami TVN Grupy Discovery. Testy były prowadzone w 5 miastach w Polsce: Warszawa, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Łódź. Konkretnie chodziło o nadajniki RTCN Bydgoszcz/Trzeciewiec (k. 30), RTCN Gdańsk/Chwaszczyno (k. 43 od 9 lutego), RTCN Katowice/Kosztowy (k. 38), TON Łódź/EC (k. 21) i RTCN Warszawa/PKiN (k. 45). Najmocniejszy był nadajnik w Bydgoszczy – 50 kW. Testy obejmowały emisję kanałów: TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD i Metro HD. Testy zostały już zakończone.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...