reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Jakie kanały trafią do nc+?

dodano: 2013-02-06 17:14 | aktualizacja: 2013-02-06 17:21
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 2/2013

NC+ Niewiele, nawet nieoficjalnie wiadomo o ofercie nc+. Jedno jest pewne - ma być najlepszą platformą Premium w kraju i, co ciekawe, ma być dostępna dla wszystkich abonentów. Można tylko się domyślać, że to doprowadzi do wymiany dekoderów na HD (po to planowana jest dobrowolna wymiana anten na 80 cm, oby tylko nie były byle jakie z Chin). Jeśli kanały HD mają dominować, to trzeba będzie więcej pojemności na zoptymalizowanych transponderach obu platform i pośredników. Będzie konieczne szybkie zamykanie zbędnych kanałów w SD, by zyskać miejsce na kanał HD (1 kanał HD zajmie miejsce mniej więcej 3 kanałów SD).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niewiele wiadomo na temat pakietyzacji w nc+, ale zapewne wykorzystane zostaną mocne pozycje pakietów filmowych i sportowych. Tu piszemy o domysłach redakcji SAT Kuriera. Na pewno poprawie powinny ulec pakiety rozrywkowy i muzyczny, które powinny być wyraźnie wydzielone jako osobne. Muzyczny pakiet nie powinien stronić od popularnych stacji według oglądalności na liście, a nie według dziwnych i niezrozumiałych dla abonentów „ustawianek” z kanałami jedynie słusznych stacji MTV z przodu. Nie ma co się wstydzić kanałów disco polo i muzyki (a nie gadaniny czy pseudorozrywki!), bo skorzysta z tego Cyfrowy Polsat.

Młodzież i dorośli coraz częściej oglądają kanały dokumentalne, choć zdecydowanie ramówka tych stacji powinna być ograniczona co do programów amerykańskich, których jest za dużo (więcej polskości mile widziane).

Stacje jakościowo słabe lub niedające nadziei na przejście do HD powinny od razu wylecieć z platformy nc+, lub przynajmniej dostać dylemat, albo HD w 1 rok, albo koniec. Orange sport, ESPN America, TVP Sport powinny być w HD, podobnie Sportklub, choć tego ostatniego nie przewidujemy (jest w Serbii SportKlub HD). FightKlub raczej nie ma szans przy popularności podobnej stacji FightBox w Cyfrowym Polsacie. Polsat Sport News jest dramatycznie słaby jakościowo i wystarczyłoby, gdyby Orange sport zrobił wersję HD i Cyfrowy Polsat zrozumiałby szybko, w czym jest problem. nSport warto przekształcić w kanał Legia TV lub zrobić mocny program w TTV.  Generalnie, wszystkie kanały stworzone w Polsce powinny mieć priorytet, bo abonenci zawsze oglądną to, co polskie niż „amerykańskie  gnioty”, których czasami nie rozumieją. Oczywiście, poza kanałami wróżbiarskimi, telezakupowymi, bo te Polaków chyba drażnią.

Kanały nPremium zapewne zostaną w nc+, ale jako CANAL+ Premium1-4. Marka CANAL+ powinna zostać jeszcze bardziej umocniona. Nienaruszalną pozycję powinny mieć stacje TVP Seriale, TVP Kultura, Kino Polska, Ale kino+ HD, choć szkoda, że nie ma TVP Seriale HD. Na pewno przydałby się kanał Travel Channel w HD, ale z większym nastawieniem na polskich widzów, bo Polacy lubią podróżować i takie kanały w przyszłości będą miały rosnącą oglądalność. TVN Meteo musi się zdecydować, czy chce nadawać programy o pogodzie, zanieczyszczeniach, korkach, zagrożeniach, z większą interaktywnością z widzami via SMS-y i e-maile, czy też być stacją dokumentalną, podróżniczą, poradnikową-ogrodniczą. Stawiam na to pierwsze rozwiązanie lub podział kanału na TVN Meteo i TVN Trip/Travel/Dokument.

Platforma nc+ powinna poszukać nowych stacji do oferty. Przykłady to Bollywood, iConcerts HD, Fashionbox HD, Veria Living TV HD albo Mezzo Live HD, Brava HD, DJAZZ TV HD, Trace Sports HD (są w Canalsat). Bezapelacyjnie trzeba utrzymać takie kanały jak Sundance (do HD?), Wojna i pokój, Religia.tv.

Lista kanałów w dekoderach nc+ powinna być starannie przemyślana. Warto przyjrzeć się niezależnym listom tunerów na Linuksie. Lista kanałów z ASTRY powinna być ustawiona w dekoderach tak, aby na początku były kanały polskie, a potem wszystkie HD i później tematycznie kanały SD z kanałami arabskimi i farsi na końcu. Nie warto bać się TV Trwam!


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...

LNB Octo Fuba DEK 817 LTE

Markowy konwerter 8-wyjściowy Fuba to najwyższej jakości urządzenia tego typu...

265 zł Więcej...