reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Odkodują TVP czy będzie afera telewizyjna?

dodano: 2009-10-20 22:26 | aktualizacja: 2009-10-20 23:56
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

TVP Petycja, do której poniekąd zmusili nas czytelnicy satkurier.pl, została wysłana do zarządu TVP oraz premiera Donalda Tuska, wicepremiera Waldemara Pawlaka oraz przedstawiciela rządu w TVP, Ministra Skarbu Państwa, Aleksandra Grada a także przewodniczącego KRRiT. Podpisało ją w 4 dni 2714 czytelników (tylko raz z jednego IP), przeciw było 13 czytelników. Wydawało się, że taka petycja przejdzie koło nosa zarządowi TVP jako nieistotna inicjatywa, ale okazuje się, że wprawiła władze TVP w panikę, bo nie spodziewali się, że taki będzie odzew z rynku.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Decyzja Telewizji Polskiej jest niezrozumiała dla milionów widzów w Polsce i to w momencie niezmiernie istotnym dla... cyfryzacji kraju, która ruszyła 30 września.

Wydaje się, że dalsze kodowanie kanałów TVP może grozić:

1. utratą kolejnych wpływów z tytułu abonamentu RTV, bo z tej okazji widzowie w Internecie opowiadają się za wstrzymaniem z płaceniem abonamentu RTV. Telewizja Polska nie robi nic, by to zmienić, a są proste sposoby, by zachęcić Polaków do płacenia abonamentu RTV, tylko nikomu na tym nie zależy.

2. utratą wiarygodności Telewizji Polskiej, jako misyjnej telewizji publicznej. W TVP od dawna chyba nie ma żadnej misji czy edukacji, choćby w kierunku cyfryzacji i ogólnie dostępnego Internetu. Zamiast tego jest polityka i namiastka niepotrzebnych informacji. Coś drgnęło po 15 września, ale szybko to zgaszono od 9 października - dlaczego?

3. procesami sądowymi z pojedynczymi widzami lub grupą widzów z żądaniem zwrotu pieniędzy za zakupiony satelitarny odbiornik MPEG4. Teoretycznie wyliczono, że kwota ta mogłaby sięgnąć 24 mln zł, choć uznać należy, że to czysto teoretyczne wyliczenia. Nie to jest jednak ważne, ale bardziej zwykłe lekceważenie widzów.

4. procesami sądowymi z dostawcami dekoderów TVP z NDS, którzy mogą ponieść istotne straty z tytułu zmniejszonego zainteresowania ofertą, która jest zakodowana. Tu obliczenia są jeszcze bardziej niebezpieczne dla TVP - teoretycznie to 300 tys.  euro do 1,3 mln euro dla każdego z producentów za przygotowania do produkcji dekoderów TVP, przy czym to także czysta teoria, bo w praktyce może być różnie. Delikatne naciski producentów na TVP pewno będą.

5. brakiem dostępu do informacji o tzw. polskiej racji stanu zagranicą, bo najważniejsze kanały TVP, w tym TVP Info są zakodowane, a mogłoby je oglądać kilka milionów widzów w Europie. Nikt w TVP nie myśli o tym, że TVP Info czy TVP Kultura mogłyby trafić do listy EPG dekoderów najważniejszych platform z Astry 19,2E (CanalSat, Digital+, Sky Deutschland), a kodowanie temu może zaszkodzić, bo zagraniczny operator już nigdy nie dołączy jakiegoś kodowanego polskiego kanału informacyjnego, który nie wie po co istnieje. Czas też zastanowić dlaczego TVP Info nie ma w Sky UK czy TVP Kultura we Francji, Anglii czy Japonii - nikt o to nie dba, choć to niewiele wysiłku i pieniędzy kosztuje.

Platforma TVP nie ma i chyba nie miała zamiaru zagrozić żadnej z istniejących graczy. Platforma TVP to takie dziwne połączenie usługi naziemno-satelitarnej będącej jednocześnie dosyłem do kablówek i innych operatorów DTH. Owszem, ktoś może powiedzieć, że 6 platform DTH w Polsce z platformą TVP włącznie to za dużo, a kto mówi, że to już koniec? Urozmaicenie rynku powoduje jego szybszy rozwój, a komercyjna konkurencja robi swoje działania i promocje. Zyskują widzowie/abonenci wszystkich platform, bo to oni wybierają to co potrzebują z oferty. Dlaczego TVP miałaby być jakoś odgórnie czy urzędowo wykluczona?
 
Trudno tymczasowym władzom TVP teraz zmienić decyzję o kodowaniu - są w kropce, bo co zrobią to będzie źle, włącznie z posądzeniami o działanie na szkodę spółki, a co dopiero widzów. Ale wyjścia chyba nie mają, bo petycję popierają nawet .... pracownicy TVP (pytałem wielu), a co dopiero przeciętny Kowalski, który uwierzył, że Telewizja Polska przestanie kodować. W dobrej wierze wielu ludzi kupiło tunery HD MPEG4 i nagle zostali bez 4 kanałów z Astry. Niech im to ktoś wytłumaczy, bo ja nie umiem!

Czy to oznacza, że TVP odsyła ich do komercyjnych operatorów? Równie amatorski był lakoniczny komunikat o rozpoczęciu kodowania... anten - widzowie w skrócie nazwali to skandalem lub aferą telewizyjną. Ponieważ afer mamy ostatnio nadmiar, to rząd i władze TVP powinny po jakimś czasie zakończyć te niby testy kodowania.

Nieoficjalne źródła twierdzą, że jest taka szansa, ale głowy nie dam, bo i tak wkrótce będą nowe władze na Woronicza , a one ponownie mogą rozgrzebać sprawę kodowania czy sensu istnienia platformy.

Po kraju krąży taki kawał:
- Kazali im przyjść do TVP, to poszli, kazali skasować platformę, to skasowali!... tylko im się nieco pomyliły cele.

Przekaz dla widzów powinien być jeden - to TVP jest motorem cyfryzacji, to władze TVP odkodują w imię tej szybkiej cyfryzacji, bez względu na to, czy to będzie naziemnie, satelitarnie czy kablowo. Nie wolno zmieniać takich decyzji - kodujemy w jeden dzień - amatorszczyzna pełną gębą.

To TVP powinna edukować społeczeństwo w kierunku cyfryzacji, a prawda taka, że to satkurier.pl robi to lepiej i to własnym kosztem. TVP za dużo zajmuje się polityką, a nie misją czy edukacją. W Niemczech już teraz dudnią, że dopiero 2012 roku wyłączą analogowe transmisje z satelity Astra - nie ma pośpiechu - jest jakiś plan, bez durnej decyzji w jeden dzień. W Polsce jak zwykle jest do góry nogami, bez planu i składu. Do tego telewidzowie namawiają się w Internecie, aby wstrzymać się z opłacaniem abonamentu RTV, więc już to powinno być pewnym sygnałem dla władz TVP. Kto za to odpowie?
 
Całe szczęście, że odbiorniki HD MPEG4, które były sprzedawane w Polsce to tunery CA/CI przygotowane do przyjęcia kart lub modułów CI komercyjnych platform - Cyfry+, Cyfrowego Polsatu lub TNK. Tak naprawdę TVP jednym ruchem z 9 października oddała tysiące widzów komercyjnej konkurencji, lekceważąc ich - oni tak łatwo nie wrócą do jakiejkolwiek formy platformy TVP, jeśli władze na Woronicza będą zwlekać. Każdy dzień działa na niekorzyść TVP, ale jej władze mają to gdzieś.

Uważam też , że jednak istnieje uzasadnione podejrzenie, że zarząd TVP działa na niekorzyść spółki i powinien podać się do dymisji, jeśli nie może poradzić sobie z tym problemem. Także dla nas było zaskoczeniem, że to my mamy pisać tę petycję, bo "wolą narodu" jest, by petycja powstała. Nie była to łatwa decyzja, bo możemy narazić się wielu osobom. Ale bezapelacyjnie wsparły nas media internetowe i dzienniki - było to dla nas kolejnym zaskoczeniem - dziękujemy za to! Serwery portalu satkurier.pl oraz forum satkuriera wielokrotnie stawały, bo tak dużo osób wchodziło z powodu TVP na nasze strony w sieci.
 
To nie sąd powinien rozstrzygać tę sprawę, ale zwykła mądrość władz TVP oraz zaufanie do widzów dla których jest robiona publiczna telewizja. Z drugiej strony jest tzw. publiczne przyrzeczenie, czyli obietnica z 15.09.2009, że kanały TVP nie będą kodowane. Platforma TVP ma duże szanse na rynku, pod warunkiem, że  kanały TVP zostaną szybko odkodowane. Trzeba jednak przyjąć nowych ludzi, którzy umieją pokierować taką narodową platformą - ona musi powstać przy okazji cyfryzacji. Rząd jest bierny, ma inne problemy, ale czas zwrócić oczy premiera i ministra skarbu ku cyfryzacji i platformie TVP. Bez tego za kilka lat pożałujemy wszyscy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...