reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: CP i TVN osobno? Panika czy realny scenariusz?

dodano: 2009-01-01 00:11 | aktualizacja: 2016-07-31 21:29
autor: Paweł Urkiel | źródło: media2.pl

cyfrowypolsat_newlogo_best.jpg Od kilku miesięcy przewija się temat obecności paczki kanałów spod znaku TVN w platformie Cyfrowy Polsat. Ostatnio wszystkie domysły były traktowane jako plotki i nikt poważnie nie obawiał się czarnego scenariusza - koniec obecności kanałów TVN w słonecznej platformie (?). Teraz jednak pojawiają się konkretniejsze informacje, z których wynika, że sprawa może być poważniejsza niż się wydaje. Uspokoić trzeba - wszystko może zakończyć się bez problemów.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Polsat i TVN nie mogą się porozumieć  w sprawie podpisania stosownych umów na nadawanie programów TVN w ramach oferty platformy Zygmunta Solorza. Kierownictwo Cyfrowy Polsatu myślało, że wprost wymieni się kanałami tematycznymi Polsatu na kanały TV-u, a tu NIC z tego! ITI postawiło poprzeczkę nieco wyżej, żądając...dopłaty do takiej wymiany. Całkiem słusznie uznano, że kanały TVN są częściej oglądane, bardziej znane niż niektóre świeżo co utworzone kanały z Telewizji Polsat  - Polsat Cafe czy Polsat Play. Powodem niesnasek między Polsatem i TVN jest telewizja nowej generacji n, która od samego początku nie podobała się Cyfrowemu Polsatowi. O tym można by napisać całą historyjkę. Teraz jednak kartę przetargową ma ITI, a Cyfrowy Polsat stoi pod ścianą (płaczu?).

Wyłączenie kanałów TVN z Cyfrowego Polsatu grozi natychmiastowym odejściem z tej platformy co najmniej 0,5 mln abonentów. Akurat tyle abonentów własnych miała na koniec roku telewizja n, więc miałaby możliwość (zresztą na spółkę z Cyfrą+) zagospodarowania tych którzy złożyliby wypowiedzenia CP. Nastąpiłby szybki wzrost  abonentów telewizji n i to razy dwa do min. 1 mln abonentów w 3 następne miesiące. Pytanie czy to realne i czy ITI Neovision jest na to przygotowania pod kątem odpowiedniej liczby dekoderów, skoro już w tej chwili zabrakło jej dekoderów nbox recorderów. Spadłaby też potencjalna liczba widzów TVN, choć o to zarząd TVN wcale nie powinien się martwić - widz sam znajdzie sobie szybkie dojście do telewizora z potrzebnym kanałem i jakością. Jeśli nie będzie to Cyfrowy Polsat, to wybór padnie między TNK, n, Cyfrą+, Orange lub kablówką. Niewątpliwie najgorzej na tym wyjść mogą ci abonenci CP, którzy stosunkowo niedawno kupili na własność dekoder słonecznej platformy, bo co zrobić z "pudełkiem" do którego nic nie można włożyć ani przeprogramować?
 
Aktualnie umowy zapewniają klientom CP dostęp do:
TVN
TVN7
TVN24
TVN Turbo
TVN Style
TVN Meteo.

Brak w ofercie:
TVN CNBC Biznes
TVN Warszawa - kanał FTA!
TVN Lingua
Religia TV - kanał ITI/TVN

""""
Możliwe, że widmo utraty abonentów przez Cyfrowy Polsat spowoduje, że nadawcy podpiszą stosowne porozumienia i umowy. Wydaje się być oczywistym, że po stracie paczki TVN, platforma Zygmunta Solorza znajdzie się w tarapatach.

Podejrzewać należy, że wielu klientów wybierze platformę n lub Cyfra+. W przypadku klientów CP, którzy nie rozwiążą umów, pozostaje jeszcze dokupienie oferty Telewizji Na Kartę - zawiera pełny pakiet kanałów TVN. Trzeba będzie jednak dokupić dekoder TNK z kartą za 199zł.

Ostateczne decyzje nie zapadły i należy wierzyć w rozsądek obu nadawców. Należy być dobrej myśli, obaj operatorzy zapewne nie sa tak wojowniczo nastawieni, jakby sie wydawało, a biznes jest biznes.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Blogi


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...