reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Kanały FTA w Polsce i na zachodzie...

dodano: 2008-09-22 01:26 | aktualizacja: 2016-07-31 21:25
autor: Paweł Urkiel | źródło:

Szok! Tak mogę określić, to co przeżyłem w chwili, gdy przeczytałem kilka dni temu informację, jakoby TVP przerwało kodowanie swojego informacyjnego kanału. Od razu uśmiechnąłem się pod nosem myśląc - ciekawe na jak długo? A może tak już zostanie? W czasach, kiedy w naszym kraju moda na kodowanie wszystkiego osiągnęła szczyt, takie postępowanie Telewizji Polskiej wydawało się być wręcz imponujące.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mogliśmy mieć aż jeden kanał informacyjny Free To Air! Niestety radość nie trwała długo - przekaz ponownie zakodowano... Ktoś powie: chwila - mamy jeszcze Polsat News. W tym przypadku należy jednak ostudzić optymizm... Nie bójcie nic - zostanie niedługo zakodowany:) Jednak wróćmy do tematu. Może TVP tym posunięciem chciała przez chwilę pokazać iż liczy się z posiadaczami odbiorników FTA (spodziewam się, że jakby to był wykład LIVE, śmiech na sali trwałby kilka dobrych minut) i inni nadawcy też pomyślą o tym, co można zyskać rozkodowując sygnał (już to widzę, jak myślą i myślą i myślą). Odkodowując sygnal można by zyskać większą liczbę widzów i poprawić wyniki oglądalności. Tylko czy większa oglądalność, jaką daje niekodowany przekaz jest potrzebna nadawcom? Gdy pobiera się opłaty za udostępnianie kodowanych kanałów odbiorcom, liczy się tylko... KASA! Jest ona bezcenna i nie ważne ilu z nas ogląda dany kanał. W praktyce przecież przy pobieraniu opłat nie liczy się przecież ile osób faktycznie dany kanał ogląda, a jedynie ile abonentów ma platforma. Patrząc na ilość angielskich, niemieckich, czy francuskich kanałów FTA, w tym także: informacyjnych, dokumentalnych, filmowych, muzycznych... człowiekowi serce pęka z żalu... Nerwicy można się nabawić, gdy ogląda się kanały pokroju Polonia 1, czy Mango 24, że o TV Trwam nie wspomnę (choć w przypadku tej ostatniej jeszcze niekiedy coś godnego uwagi można znaleźć...). A może tak zakodować i te programy? Co więcej może zrobić je dodatkowo płatnymi, tak dla żartu :) Już sobie wyobrażam, co by się stało jakby tak w Polsce odkodowano: Eurosport, Comedy Central czy MTV - te kanały w Niemczech są nadawane za darmo dla każdego. Toż, to byłaby apokalipsa... dla nadawców. Niejeden prezes by tego nie przeżył, a szpitale pełne byłyby reanimowanych, z powodu utraty przytomności na skutek posiadania w/w kanałów za darmo ;) Ciekaw jestem, czy dożyję czasów, kiedy to znów powróci się do nadawania FTA? Ileż to kanałów w ostatnich kilku latach nam zakodowano... Pamiętam choćby czasy niekodowanego Polsatu i Polsatu 2... Aż tu nagle zakodowano Polsat, a w tym roku pojawiła się zapowiedz zakodowania super-kanału jakim jest Polsat 2. Zniknie też Polsat Zdrowie i Uroda... Na pocieszenie napiszę, iż ceny tunerów z CI i CA są coraz niższe. Warto więc takowy sprzętu kupić, a następnie wykupić abonament jednej z dwóch platform (nki nie liczę, bo daje własny tuner i tylko na nim można oglądać pełną ofertę) i cieszyć się wszystkim co mamy kodowane. Radość z odkodowania TVP Info nie trwała długo, ale może kiedyś dojdzie do pewnego przełomu i coś zmieni się na lepsze... Czego sobie i Wam życzę... (wiem, wiem - poniosła mnie teraz fantazja).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Blogi


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...