reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Platforma cyfrowa TVP w 2009

dodano: 2008-06-16 12:40 | aktualizacja: 2008-06-17 14:16
autor: Janusz Sulisz/Anita Dąbek | źródło: Rzeczpospolita

tvp Telewizja Polska zdecydowała się na stworzenie satelitarnej platformy cyfrowej z operatorem SES Astra. Jej start zapowiadany jest na 2009 rok (prawdopodobnie będzie to jesień). Za stworzenie całej infrastruktury platformy oraz call center i biura obsługi klienta odpowiedzialna będzie spółka Astra Polska, której prezesem jest Krzysztof Surgowt.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Astra Polska przedstawiła już TVP model biznesowy, w którym ujęte są nakłady inwestycyjne, jakie poniosą obie strony. Jednak żadna ze stron nie chce mówić o kosztach inwestycji w nową platformę. Według Krzysztofa Surgowta dostęp do niej ma być łatwy i tani.

Jak wygląda sytuacja z opłatami abonamentowymi platformy TVP? Mówi się, że mają być niższe od abonamentu za najtańszy satelitarny pakiet cyfrowy na rynku (9,90 zł w Cyfrowym Polsacie). Oprócz kanałów TVP ma obejmować także te należące do prywatnych nadawców. Najprawdopodobniej bezpłatnie dostępne będą kanały TVP1, TVP2 i TVP Info.

Astra Polska chciałaby zawrzeć z TVP 10-letnią umowę, na warunkach której telewizja publiczna zajęłaby się pierwszą dostawą dekoderów, zapłaciłaby 114 mln euro za obsługę platformy i udostępniłaby czas antenowy na obsługę projektu o wartości 105 mln euro netto. Jednak postanowienia umowy spotkały się ze sprzeciwami ze strony TVP, która obawiała się przejścia całego systemu nadawczego platformy w ręce zagranicznej spółki (Astra Polska należy do luksemburskiego operatora satelitarnego SES Astra).

Obecne warunki stworzenia platformy nie zostały publicznie ujawnione, ale wszystko wskazuje na to, że nie ma już w tej sprawie sporów w zarządzie nadawcy publicznego.

Powstają wątpliwości czy nasz rynek przyjmie kolejną platformę. Obecnie istnieją trzy, które posiadają stosunkowo niewielką liczbę abonentów. Mówi się także o możliwości konsolidacji Cyfry+, Cyfrowego Polsatu i n (pożądane przez fachowców jest połączenie Cyfrowego Polsatu z zaawansowaną technologicznie n-ką). To wszystko nie odstrasza jednak nowych graczy, którymi są TVP oraz Telekomunikacja Polska z platformą Orange TV. Mówi się też, że to nie koniec z satelitarnymi platformami dla Polski.

W najnowszym czerwcowym wydaniu SAT Kuriera napisaliśmy interesujący artykuł o systemie multipleksu TVP, wskazując liczbę kanałów SD i HD zarówno z satelity i DVB-T, jakie zamierza emitować publiczna telewizja. Wszystko sprzed końca terminu przetargu ogłoszonego przez TVP.

Teraz jednak więcej wiadomo o oferentach, choć nieoficjalnie, że jest ich trzech - Astra (najprawdopodobniej z systemem Nagravision), Scientific Atlanta i Tandberg (zapewne oferując system NDS-VideoGuard). Oferty są w tej chwili analizowane i sprawdzane pod względem poprawności.

Dowiedzieliśmy się też, że to Tandberg złożył najtańszą ofertę Telewizji Polskiej, a jeśli tak, to jest wielkie prawdopodobieństwo, że to NDS zostanie wybrany jako system dostępu warunkowego dla przyszłej platformy TVP, choć tego nie oficjalnie potwierdzono. Nie będzie się to podobać rynkowi tv-sat, głównie ze względu na brak modułów CI oraz ew. przypisywanie (parowanie) kart do dekoderów. Tylko z tego względu TVP może liczyć sie z pewnymi stratami związanymi z wyborem klientów, którzy nie mają ochoty posiadania 3-4 dekoderów w domu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Android Openbox ForTe2 z tunerem 4K DVB-T2 H.265

Openbox ForTe2 DVB-T2 H.265 4K to urządzenie multimedialne 4K na...

349 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GoSAT GS250T2 H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GoSAT dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...