reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

31. urodziny TVP Polonia

dodano: 2024-03-28 17:54
autor: Janina Dobrowolska | źródło: TVP Polonia

Moja TVP Polonia 31 urodziny 360px W Wielkanoc stacja TVP Polonia świętuje 31. urodziny. O swoich wspomnieniach związanych z anteną w cyklu „Moja TVP Polonia” opowiedzą m.in.: prof. Jan Miodek, Katarzyna Dowbor, Krzesimir Dębski, Anna Karna i Krzysztof Mielańczuk. Nie zabraknie też kultowych programów TVP Polonia i filmów dokumentalnych z filmoteki anteny.

TVP Polonia
Moja TVP Polonia 31 lat 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

31. urodziny TVP Polonia

TVP Polonia rozpoczęła nadawanie 31 marca 1993 r. jako trzecia antena telewizyjna w Polsce.
Dziś jest dostępna na sześciu kontynentach – od Grenlandii po Nową Zelandię, nie tylko w sieciach kablowych i satelitarnych, ale także w Internecie.

Przez te lata przesłanie TVP Polonia - „Łączymy Polaków na całym świecie” nie straciło na aktualności.

Programy: „Polonia 24”, „Tygodnik”, „Wschód” czy „Przystanek Ameryka” poświęcone są życiu i aktywności Polonii na całym świecie. Jednym z filarów TVP Polonia jest upowszechnianie języka polskiego, dlatego od startu w 1993 r. na antenie gości prof. Jan Miodek, niestrudzenie tłumaczący zawiłości i przybliżający piękno języka. TVP Polonia pokazuje programy dotyczące polskiej kultury i historii oraz transmituje najważniejsze wydarzenia z kraju, aby Polacy mieszkający za granicą mogli na bieżąco uczestniczyć w tym, co dzieje się w ich Ojczyźnie.

Od 1995 r. TVP Polonia przyznaje Nagrody za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju.
Statuetki przedstawiające Fryderyka Chopina stały się prestiżowymi wyróżnieniami dla artystów, sportowców, dziennikarzy, naukowców oraz instytucji za wkład w szerzenie polskiej kultury i umacnianie polskiej tożsamości na świecie. Ich laureatami są m.in.: Andrzej Sapkowski, Iga Świątek, prof. Maria Nowotarska, Andżelika Borys, Andrzej Poczobut, Irena Santor, Krzysztof Penderecki, czy Reprezentacja Polski w skokach narciarskich.

W Wielkanoc, 31 marca TVP Polonia zaprasza widzów na m.in. premierowy odcinek teleturnieju „Polacy to wiedzą” (godz. 16:30). W Poniedziałek Wielkanocny, 1 kwietnia widzowie zobaczą kolejne wydanie kultowego cyklu TVP Polonia „Kulturalni PL” (godz. 14:35), a w nim rozmowy z Agnieszką Holland i Januszem Zaorskim. Tego dnia TVP Polonia zaprasza również na film dokumentalny „Agnieszka Holland” (godz. 15:30) w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego.

- Agnieszka Holland jest nie tylko znakomitą reżyserką, osobą o niekwestionowanym wpływie na polską kulturę, ale także postacią wpisującą się w charakter TVP Polonia, będącą, jak wielu naszych widzów, z urodzenia Polką, a z wyboru obywatelką świata. Ten film to pełna wrażliwości subtelna opowieść o artystce i człowieku na tle jej twórczości. Jej portret został naszkicowany na podstawie wypowiedzi wybitnych ludzi kina, m.in.: Andrzeja Wajdy, Christophera Lamberta, Olgierda Łukaszewicza czy Eda Harrisa

– mówi Grzegorz Jędrasik, p.o. dyrektor TVP Polonia.


Z okazji urodzin TVP Polonia przygotowała specjalne propozycje filmowe.

W Wielką Sobotę, 30 marca o godz. 17:20 „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana o trudnych wyborach w powojennej rzeczywistości z balladą „Nim wstanie dzień” śpiewaną przez Edmunda Fettinga, która trwale weszła do kanonu polskiej piosenki.

W Wielkanoc, 31 marca o godz. 17:20 „Gangsterzy i Filantropi” w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego – komedia osadzona w warszawskich plenerach.

W Poniedziałek Wielkanocny, 1 kwietnia (godz. 17:25) „Chopin pragnienie miłości” w reżyserii Jerzego Antczaka – opowieść o burzliwym związku Fryderyka Chopina i George Sand.

- Z okazji naszych urodzin chcemy serdecznie podziękować widzom, bez których TVP Polonia nie miałaby racji bytu. Dziękujemy za inspiracje, za współdziałanie i przede wszystkim za to, że możemy gościć w Państwa domach w Polsce i na całym świecie

– mówi Grzegorz Jędrasik p.o. dyrektor TVP Polonia.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...