reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Sport HD na IO z DVB-T?

dodano: 2008-03-07 13:43 | aktualizacja: 2008-03-07 16:10
autor: Janusz Sulisz | źródło: wirtualnemedia.pl/infł. wl.

TVP Sport Potwierdzają się nieoficjalne informacje, że Telewizja Polska jednak zdecyduje się na uruchomienie kanału TVP Sport w jakości HD na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Prawdopodobnie emisja TVP Sport HD zostanie zrealizowana tylko z testowych nadajników DVB-T, które obsługuje TP Emitel w Warszawie, Krakowie i Śremie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Osobny kanał TVP Sport HD, podobnie jak TVP Sport (w SD) nie może być nadawany w wersji FTA (niekodowany) z satelity Astra - 19,2E lub Eutelsat W3A - 7E ze względu na prawa do transmisji tylko na teren Europy. TVP nie bardzo też może zakodować ten sygnał w wysokiej rozdzielczości HDTV, bo nie wybrano jeszcze nowego systemu dostępu warunkowego, chyba że w NDS. Dopiero będzie ogłoszony przetarg na nowy system kodowania, z którego TVP będzie korzystać w przyszłości.

Zresztą kto by to miał kodowane transmisje z TVP Sport HD odbierać? Nie byłoby kart i sieci sprzedaży, więc wszystko jest zbyt późno, a szkoda, bo TVP mogła lepiej wykorzystać nadarzającą się okazję i transpondery Astry. Dlatego najrozsądniejszym sposobem będzie emisja testowa TVP Sport HD z nadajników DVB-T w MPEG-4. Tylko szkoda, że będzie to możliwe z 3-4 nadajników TP Emitela (lokalnie, a nie ogólnopolsko) oraz, że może być problem z zakupem taniego odbiornika DVB-T do odbioru HDTV.

Robert Korzeniowski, dyrektor TVP Sport i pełnomocnik zarządu TVP ds. wdrażania formatu HD, potwierdził, że ma to być oddzielny kanał w HD, który co niezmiernie istotne nie zostanie zamknięty po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Miałyby tam pojawić się inne transmisje sportowe na żywo do których prawa ma Telewizja Polska, np.: Ekstraliga Żużlowa, piłka ręczna i inne dyscypliny. Na potrzeby kanału TVP Sport HD zostanie zakupiony odpowiedni wóz transmisyjny HD.

Jeśli TVP faktycznie uruchomi taki kanał przed IO, to wyraźnie wzrośnie zainteresowanie cyfrową telewizją naziemną DVB-T, ale pod jednym warunkiem, że programy informacyjne przestaną lamentować o końcu abonamentu RTV, a zaczną wreszcie informować społeczeństwo o cyfryzacji kraju, o nowym kanale w jakości HDTV, o zaletach cyfrowego odbioru, zamiast analogowego, co to jest DVB-T i HDTV itd.

Na razie TVP testuje z nadajników DVB-T emisję swoich kanałów(w tym TVP Sport) w AC3 (cyfrowa fonia), ale problem polega na tym, że jest tylko ścieżka AC3, podczas gdy nie ma zwykłego stereo, co utrudnia odbiór części odbiorców.

TVP Sport w jakości SD (bardzo marnej i gorszej niż z DVB-T) jest też na kanale 63 w nboxach HDTV. Na razie nie ma informacji, że wersja TVP Sport HD miałaby pojawić się z telewizji n, ale wydaje się to nieprawdopodobne.

Nie należy się też specjalnie martwić o odbiorniki HD/DVB-T w MPEG-4, bo już pojawiły się pierwsze egzemplarze kilku firm, a ich cena błyskawicznie spadnie. Już teraz mogą kosztować w granicach 600-700zł. Mają wyjście HDMI, 2 złącza Scart i cyfrowej fonii RCA. Wkrótce powinny pojawić się też pierwsze odbiorniki combo HDTV (DVB-S i DVB-T), jednak nie będą już tak tanie.

Jeden z odbiorników HD/DVB-T marki Thomson DTI2011 opisujemy w marcowym wydaniu SAT Kuriera 3/2008, który będzie z drukarni 13 marca 2008. Warto zapoznać się z krótkim opisem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...