reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Związki cyfrowej platformy TVP z polityką?

dodano: 2007-12-09 21:52 | aktualizacja: 2008-02-15 22:33
autor: Anita Dąbek/Janusz Sulisz | źródło: Gazeta Wyborcza

tvp Od pewnego czasu w mediach coraz głośniej na temat planów uruchomienia przez Telewizję Polską platformy cyfrowej. Byłaby to już czwarta tego typu oferta na polskim rynku. Na chwilę obecną działają u nas Cyfra+, Cyfrowy Polsat i telewizja nowej generacji n. Czy nowa platforma okaże się wielkim sukcesem czy totalną porażką? Wszak to to platforma publicznej stacji TVP!Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Telewizja cyfrowa w naszym kraju należy do intratnych interesów.

Przyczynia się do tego między innymi duże zainteresowanie potencjalnych klientów, którym nie wystarczają już wyłącznie pakiety standardowych kanałów analogowych, bo to już historia. Coraz więcej osób chce odbierać kanały nadawane w technologii HD, a także korzystać z dodatkowych usług, takich jak np. VOD (wideo na żądanie). Platformy cyfrowe muszą wkładać wiele starań w to, aby zaspokoić stale rosnące wymagania klientów, a także nie dać się prześcignąć przez konkurencję. Stąd zwiększone wydatki na marketing i reklamę oraz "wariackie" promocje za 0zł za nagrywarkę HD, na co dotąd nie odważyła się żadna platforma w Europie.

Czy przyszła kolej na platformę TVP?

Wygląda na to, że tak. Jednak plany inwestycji w telewizję cyfrową okryte są wielką tajemnicą. W tym roku Telewizja Polska, Polkomtel i Polskie Radio podpisali list intentycjny, który ma na celu stworzenie sieci naziemnej, nadającej sygnał cyfrowy (DVB-T). Oprócz tego telewizja publiczna prowadzi rozmowy z SES Astra o wprowadzeniu na polski rynek satelitarnej platformy cyfrowej. Wstępne dyskusje na ten temat rozpoczęły się już w 2006 roku. Wydzierżawiono dwa transpondery na satelitach Astra 19.2E.

Według nieoficjalnych źródeł obydwa projekty są ze sobą powiązane, a dekodery, który pojawiłyby się na rynku umożliwiałyby odbiór zarówno DVB-T (cyfrowo naziemnie), jak i DVB-S (cyfrowo z satelity Astra 19.2E).

Ferdinand Kayser, prezes SES Astra, zaprzecza jednak, jakoby operator satelitarny w jakikolwiek sposób powiązany był planami oferowania naziemnej telewizji cyfrowej. Prezes Astry nie widzi problemu z uruchomieniem w Polsce czwartej platformy satelitarnej (TVP?), powołując się na przykład Rumunii, gdzie jest 5 platform. Potwierdza tym samym opinię naszej redakcji, że w Polsce może współistnieć więcej niż 5-6 platform cyfrowych i znajdą się na to klienci.

Wygląda na to, że za odbiór kanałów z platformy TVP widzowie musieliby zapłacić - pytanie w jaki sposób - w abonamencie RTV, jednorazowo z zakupem dekodera/karty czy miesięcznymi opłatami i biurem obsługi klientów. Kwestia ta zależy jednak wyłącznie od TVP, ponieważ SES Astra nie zamierza mieszać się w kształtowanie pakietu programów dostępnych za pośrednictwem nowej platformy.

Według przypuszczeń kontrolę nad platformą sprawowałaby SES Astra, a koszty budowy poniosłaby także TVP. Zdaniem "Rzeczpospolitej" za obsługę platformy, TVP miałaby zapłacić 114 mln euro, do tego udostępnić SES Astra czas antenowy o wartości 105 mln euro na reklamę platformy, a także sfinansować dostawę pierwszego miliona dekoderów, umowa byłaby 10-letnia.

Prezes SES Astra unika komentowania szczegółów wspólnego projektu z TVP, ani nie zaprzecza, ani nie potwierdza wyżej wynienionych informacji. Z jego wypowiedzi dla lokalnej prasy można jednak wnioskować, że umowa będzie opiewać na dłuższy okres czasu.

Pojawiły się także spekulacje na temat tego, czy plany stworzenia platformy przez TVP nie są w jakiś sposób powiązane z działalnością polityczną w naszym kraju. Zaskoczeniem dla wielu było powołanie Krzysztofa Czabańskiego, prezesa Polskiego Radia i zaufanego współpracowanika braci Kaczyńskich, na członka rady nadzorczej Polkomtela i TVP.

Informacje na temat rozmów SES Astra z TVP nad projektem platformy cyfrowej w Polsce pojawiły się po przegraniu przez partię rządzącą wyborów parlamentarnych. Czy to przypadek? Czy stworzenie oferty cyfrowej ma jakieś powiązania z polityką? Zaprzecza temu prezes SES Astra, podkreślając, że projekt związany z TVP jest całkowicie neutralny pod względem politycznym. Udziałowcem SES Astra jest rząd Luksemburga, co wyklucza jego zdaniem takie powiązania.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...