reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

10 zapomnianych sprzętów tv-sat

dodano: 2023-12-30 19:36 | aktualizacja: 2024-01-04 15:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

10 zapomnianych sprzętów tv-sat Jest nowy rok 2024 i króluje telewizja cyfrowa oraz streaming. Użytkownicy zaczynają zwracać się ku 5G, a także satelitarnemu Internetowi od operatorów Starlink czy OneWeb. Wszyscy zapomnieli o wielu sprzętach służących do odbioru i dekodowania telewizji. Część użytkowników już nie wie, co to jest parabola, nie mówiąc o tym, co to antena satelitarna, bo telewizję mają z komórki lub po światłowodzie. Kto pamięta dekoder Syster na kluczyk dla polskiego CANAL+ lub niemieckiej Premiere, D2-MAC/EuroCrypt, VideoCrypt lub polaryzator mechaniczny/ magnetyczny? Postanowiliśmy nieco wrócić do historii przekazu satelitarnego.

10 zapomnianych sprzętów tv-sat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

9. Pozycjoner z siłownikiem 36V + antena z polarmountem

To zestaw uzupełniający obrotową antenę paraboliczną lub offsetową z tzw. polarmountem.
 
Siłownik zamontowany do polarmountu anteny offsetowej

PM (polarmount) pozwalał na zamontowanie siłownika 36 V (od 10 cali do 24 cali w zależności od wielkości anteny). Najczęściej stosowano siłownik 12 cali do anten 1 - 1,25 m, a do anten 1,5 - 2,0 m trzeba było zwykle zainstalować siłownik 18 cali lub 24 cale. Te jeszcze większe w wersji wzmocnionej (Heavy 24 cale lub 36 cali) stosowano do jeszcze większych antenach: 2,3 m parabola lub 2,7 m offset.
 
Polarmount z siłownikiem anteny parabolicznej Famaval 2,3 m

Aby sterować siłownikiem trzeba było mieć pozycjoner 36 V, który podawał pozycję, na którą siłownik ma ustawić czaszę. W Polsce było kilku producentów pozycjonerów, w tym żywiecka firma Datcom. Aktualnie można jeszcze kupić pozycjonery tajwańskiej produkcji (Moteck i podobne) - polskich już dawno się nie produkuje. Za to jest coraz większy problem z zakupem siłownika do anteny satelitarnej. Resztki siłowników mają jeszcze niektóre firmy w UE.
 

Całość musiała być jakby zgrana z odbiornikiem satelitarnym (analogowym lub cyfrowym), by ten włączył odpowiedni numer kanału z pamięci. Do zliczania impulsów w siłowniku był tzw. kontaktron, który często uszkadzał się. Siłownik 36 V podpinało się kablem 4- żyłowym: 2 kable do zasilania 36 V, a drugi do zliczania do kontaktronu (zamiana lub pomyłka od razu powodowała usterkę).
 
Paraboliczne anteny z siłownikiem firmy Famaval [Portugalia], fot. satkurier.pl


10. Siatkowa antena eliptyczna

Anteny eliptyczne mają bardzo specyficzny kształt czaszy, ale powinny też mieć specjalny konwerter z odpowiednio ukształtowanym promiennikiem (nieco innym niż do anteny offsetowej czy parabolicznej). Taka antena może być wykonana ze zwykłej blachy lub też z siatki z odpowiednio ukształtowanymi otworami. Takie anteny stosowała platforma Sky UK w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy klimat bez problemu pozwalał na ich wykorzystanie.
 
Siatkowa antena eliptyczna, fot. satkurier.pl

Kiedy startowała platforma n w 2007 roku, ktoś zapatrzony w sukces Sky postanowił skopiować ten pomysł i w ciemno zamówiono takie nietypowe anteny, chyba po to, aby się wyróżnić od platform Polsatu czy CYFRA+. Niestety nie sprawdzono, jak będzie działać taka antena w polskich warunkach. Chodziło o słabszy sygnał z Hot Birda niż z Astry oraz warunki zimowe (oblodzenie siatki w zimie). Na takiej antenie nie można było zainstalować innych konwerterów, np. Twin czy Quad, bo nie było wtedy konwerterów z feedem eliptycznym, a sygnał ze zwykłego LNB Quad już niekoniecznie był tak dobry. Instalatorzy nie chcieli ich instalować.
 
Eliptyczny promiennik LNB dla anten platformy n, fot. satkurier.pl

Antena siatkowa platformy n była zbyt mała na Polskę i kompletnie się nie sprawdziła i potem zastąpiono je zwykłymi antenami. Nadal jednak można w Polsce zobaczyć siatkowe anteny eliptyczne z niebieskim napisem n na elewacjach i balkonach. Niestety to także historia, jeśli chodzi o zastosowanie i taka nauczka: sprawdź, czy zadziała.


Mam nadzieję, że spodobała się ta swoista retrospekcja i przegląd sprzętów, które kiedyś były powszechnie używane dla odbioru tv-sat. Jeśli tak, to wkrótce zrobimy część 2. Co chcielibyście, abyśmy opisali lub przypomnieli - piszcie, komentujcie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...