reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

10 zapomnianych sprzętów tv-sat

dodano: 2023-12-30 19:36 | aktualizacja: 2024-01-04 15:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

10 zapomnianych sprzętów tv-sat Jest nowy rok 2024 i króluje telewizja cyfrowa oraz streaming. Użytkownicy zaczynają zwracać się ku 5G, a także satelitarnemu Internetowi od operatorów Starlink czy OneWeb. Wszyscy zapomnieli o wielu sprzętach służących do odbioru i dekodowania telewizji. Część użytkowników już nie wie, co to jest parabola, nie mówiąc o tym, co to antena satelitarna, bo telewizję mają z komórki lub po światłowodzie. Kto pamięta dekoder Syster na kluczyk dla polskiego CANAL+ lub niemieckiej Premiere, D2-MAC/EuroCrypt, VideoCrypt lub polaryzator mechaniczny/ magnetyczny? Postanowiliśmy nieco wrócić do historii przekazu satelitarnego.

10 zapomnianych sprzętów tv-sat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

7. Anteny satelitarne z podwójnym odbiciem

Oprócz zwykłych anten podświetlanych (offsetowych) były też anteny z podwójnym odbiciem. Taka antena była anteną stacjonarną do odbioru wielu satelitów, dzięki dwóm antenom: głównej większej i mniejszej - tzw. subreflektora. Najbardziej znane to anteny toroidalne Wavefrontier T55 i T90.
 

Parametry anten T55/T90 to m.in. wymiary czaszy głównej: 53,2 na 66,8 cm / 96,7 na 108,6 cm. Wymiary subreflektora - 25,3 na 49,7cm / 36,1 na 83,6 cm. Masa anteny - odpowiednio 6,7 kg / 14,1 kg. Antena Wavefrontier T55 była dawniej zbyt małą czaszą, ale T90 mimo wysokiej ceny znajdywała użytkowników. Zwykle byli to DX-erzy, którzy chcieli mieć szerokie spektrum odbioru z satelitów na orbicie i to bez obrotu. To była swoista alternatywa dla systemu obrotowego z siłownikiem lub obrotnicą: błyskawiczne przełączanie, brak mechanicznych elementów i ich zużycia oraz brak hałasu.
 

Zasięg azymutu tej anteny wynosi 50 stopni. Zwykle antena ta pozwalała na odbiór do 16 różnych pozycji ze wschodu na zachód od wybranych satelitów. Antenę można również obracać wokół osi poprzecznej. Taka antena jak T90 dawała wzmocnienie z każdego LNB, co odpowiadało około antenie offsetowej 1 m (w zależności od tego jak w danym rejonie był mocny dany satelita).
 

Były też inne anteny z podwójnym odbiciem - małe parabole z konwerterem od tyłu, ale w Polsce nie były popularne, bo wtedy sygnał z Hot Birda był za słaby na anteny 40 cm tego typu. Stosowano je dla mocniejszych sygnałów z Astry.


8. Dekoder VideoCrypt

VideoCrypt to kryptograficzny system dostępu warunkowego dla telewizji analogowej, oparty na kartach kodowych, który został wprowadzony w 1989 roku przez News Datacom. Był używany początkowo przez Sky TV oraz MultiChoice (w Polsce), a następnie przez kilku innych nadawców na satelitach SES Astra na 19,2°E.

W Europie wdrożono 3 warianty systemu VideoCrypt:
  • VideoCrypt I na rynek brytyjski i irlandzki,
  • VideoCrypt II na Europę kontynentalną, w tym dla Polski,
  • VideoCrypt-S, który był używany w krótkotrwałej usłudze BBC Select.

VideoCrypt 1 do lamusa

Od 1 stycznia 2002 roku na satelitach Astra 1 - 19,2°E zniknął ostatni kanał kodowany w analogowym systemie VideoCrypt 1. Wyłączono ostatni angielski kanał Channel 5, kodowany w tzw. soft VideoCrypcie 1 bez potrzeby posiadania karty kodowej.

Razem z wyłączeniem Channel 5 z częstotliwości 10,921H (PAL) z Astry 1 można ostatecznie uznać, że dekodery systemu VideoCrypt 1 odchodzą do lamusa. Kiedyś były obiektem pożądań piratów, chcących oglądać kanały Sky.
 

Na polskim rynku było wiele dekoderów VideoCryptu (1 i 2), a ponieważ permanentnie piracono ten system, więc takie dekodery były w latach 90. zeszłego wieku bardzo popularne. Do tego były karty PIC, emulatory i inne możliwości - cały biznes się mocno kręcił. Dekoder podpinano po złączu Scart. Produkował je m.in. Thomson, najbardziej znane były dekodery SVA1. Potem był Thomson TD-200V. Był też Thomson TSR 610, czyli tuner satelitarny z VideoCrypt 2.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...