reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Emitel rozszerzy zasięg DAB+ Polskiego Radia do 88% mieszkańców

dodano: 2023-10-11 22:06
autor: Jan Borejko | źródło: Emitel

Polskie Radio DAB+ radio cyfrowe Emitel 360px Emitel rozbuduje emisje cyfrowego radia dla rozgłośni Polskiego Radia. W postępowaniu przetargowym dotyczącym rozszerzania zasięgu multipleksu DAB+ Polskiego Radia wraz z 17 rozgłośniami regionalnymi Emitel wygrał 17 zadań. Po zakończeniu wdrożenia w zasięgu nadawanych cyfrowo emisji Polskiego Radia znajdzie się 75 proc. powierzchni naszego kraju i niemal 88 proc. mieszkańców.

Emitel
Polskie Radio DAB+ radio cyfrowe Emitel 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Regularna emisja cyfrowa w standardzie DAB+ została uruchomiona w Polsce 1 października 2013 r.

Na początku cyfrowy sygnał w technologii DAB+ dostępny był w Warszawie i Katowicach.

Obecnie największy zasięg emisji posiada Polskie Radio.

Korzystając z odbiorników DAB+ można słuchać audycji emitowanych przez: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę i Czwórkę Polskiego Radia, a także Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland (m.in. w języku angielskim, niemieckim, ukraińskim), rozgłośnie regionalne oraz ich kanały tematyczne. 

Zasięg techniczny emisji DAB+ Polskiego Radia obejmuje obecnie około 47 proc. powierzchni Polski.
Tym samym sygnał możemy być odbierany przez około 67 proc. słuchaczy, którzy posiadają odpowiednie odbiorniki radiowe.

– Jesteśmy dumni, że to właśnie Emitel będzie realizować kolejny etap powiększenia zasięgu DAB+ dla Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych. Radio cyfrowe daje możliwość nadawania większej liczby kanałów, oferuje najlepszą jakość dźwięku i dodatkowe funkcje, takie jak przesyłanie grafiki czy tekstu, które mogą być wyświetlane na odbiorniku DAB+ w samochodzie lub domu

– powiedział Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel S.A.


Oferty Emitel dotyczące multipleksacji ogólnopolskiej i regionalnej oraz emisji DAB+ zostały wybrane przez Polskie Radio w następujących miastach: Koszalinie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Zielonej Górze, Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi i Opolu oraz w części województw, w których znajdują się te miasta. Umowy, których łączna wartość wynosi 59 478 687,68 zł brutto, będą obowiązywały od 1 października 2023 r. do 31 sierpnia 2027 r.

Radio cyfrowe oferuje lepszą jakość dźwięku, który nie ulega zakłóceniom i zniekształceniom, jak może to mieć miejsce w przypadku radia analogowego.

Do słuchania audycji radiowych nadawanych w DAB+ niezbędny jest odbiornik radia cyfrowego w tym standardzie. Dodatkowo odbiorniki wyposażone w ekrany mogą wyświetlać tekst i obrazy, takie jak okładki płyt, zdjęcia wykonawcy, logotypy stacji, przewodnik po programach, czy aktualizacja informacji o ruchu drogowym. Możliwe jest także przesyłanie stron internetowych.

Platforma DAB+ pozwoli budować nowe usługi, w odróżnienia od UKF, gdzie możliwości sieci zostały już wyczerpane. DAB+ może być wykorzystywany również do powiadomień kryzysowych przekazywanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, z chwilą osiągnięcia przez tę sieć pokrycia 88% populacji Polski.

Dzięki dodatkowym funkcjom DAB+ możliwe będzie jednoczesne nadanie komunikatów na wszystkich programach, wyświetlanie tekstu oraz infografiki. W zależności od odbiornika komunikaty kryzysowe będą mogły być przekazywane nawet w momencie, kiedy odbiornik jest nieaktywny. System sam wybudzi odbiornik i pozostawi go w stanie oczekiwania.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ w Polsce


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...