reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

KRRiT chce wyłączenia radia analogowego FM do 2030 roku

dodano: 2022-09-16 15:56
autor: Jerzy Kruczek | źródło: KRRiT/Cyfrowa Polska/MOC FM/satkurier.pl

mikrofon radio studio radiowe Dużo kontrowersji wzbudziło najnowsze stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie wyłączenia analogowego sygnału radiowego w Polsce i zastąpieniem go cyfrowym DAB+. Poważne obiekcje do proponowanych zmian ma Związek Pracodawców Ogólnopolskich i Lokalnych Mediów Radiowych MOC FM, zrzeszający m.in. Grupę Radiową Agory, RMF i Eurozet, za to z aprobatą stanowisko KRRiT przyjmuje Związek Cyfrowa Polska, wśród którego członków są m.in. Lenovo, LG, Panasonic, Samsung, Sony czy TP Vision.

radio FM analog analogowe


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uważa, że wyłączenie emisji analogowej FM powinno nastąpić nie wcześniej niż 31 grudnia 2026 roku i nie później niż 31 grudnia 2030 roku.

Związek Cyfrowa Polska poinformował, że popiera stanowisko KRRiT w sprawie wyłączenia analogowego sygnału radiowego w Polsce i zastąpienia go cyfrowym DAB+.
 

– Z ogromną aprobatą przyjmujemy stanowisko KRRiT, że wyłączenie emisji analogowej FM powinno nastąpić nie wcześniej niż 31 grudnia 2026 roku i nie później niż 31 grudnia 2030 roku – pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, w piśmie adresowanym do przewodniczącego KRRiT, Witolda Kołodziejskiego.

Uważa jednak, że wyłączenie sygnału analogowego może nastąpić dopiero w momencie, gdy zasięg cyfrowy Polskiego Radia osiągnie co mniej 90 proc. populacji kraju, a stacji ogólnopolskich komercyjnych minimum 80 proc. populacji kraju.
 

– Choć od lat popieramy cyfryzację radia w Polsce, wiemy, że jest to proces skomplikowany i wymagający czasu na przygotowanie – mówi Michał Kanownik. – Dlatego uważamy, że wyłączenie sygnału analogowego może nastąpić dopiero w momencie, gdy zasięg cyfrowy osiągnie minimum 90 proc. populacji kraju dla ogólnopolskich programów radia publicznego oraz minimum 80 proc. populacji kraju dla ogólnopolskich programów nadawców niepublicznych. Co więcej, słuchalność cyfrowa powinna wówczas wynosić co najmniej 50 proc. – precyzuje prezes Cyfrowej Polski.

Znacznie ostrzej sprawę stawiają radia komercyjne zrzeszone w ramach związku MOC FM:
 

Biorąc pod uwagę obecny stan rynku cyfrowego w Polsce i doświadczenia innych krajów europejskich, zupełnie niemożliwym jest dotrzymanie tego terminu bez konsekwencji w postaci zniszczenia rynku radiofonii w Polsce.

Słuchalność cyfrowa nie równa się dostępności, bo na rynku dostępne są odbiorniki hybrydowe, pozwalające jednocześnie odbierać sygnał analogowy i cyfrowy. To właśnie one, według wskazań Związku Cyfrowa Polska, mają odegrać kluczową rolę w cyfryzacji nadawania:
 

– Jeśli przy wymianie odbiornika, wynikającej z zakończenia jego cyklu życia, nowym odbiornikiem będzie radio hybrydowe (jednocześnie posiadające odbiornik analogowy i cyfrowy), to słuchacz w naturalny sposób, czasami nawet nieświadomy, będzie przygotowany na ewentualne wyłączenie sygnału analogowego. Doświadczenie innych rynków pokazuje, że jest to najmniej kosztowny sposób dostosowania się do zmian technologicznych – przekazują eksperci Cyfrowej Polski w swoim stanowisku.

Przejście na cyfrowe standardy nadawania radia oznacza spory krok naprzód w dziedzinie technologicznej. Ale są też potencjalne problemy: jeden z nich stanowią liczne radia samochodowe. Obecnie w starszych samochodach radia analogowe często są zintegrowane z panelem kokpitu samochodu; w praktyce wymiana samego radia jest nieopłacalna i niepraktykowana.
 

– Dlatego tak istotne jest ustalenie konkretnego przewidywalnego terminu wyłączenia emisji analogowej – mówi Michał Kanownik. – Taka data pozwoliłaby przygotować się do zmian, wpłynęłaby pozytywnie na producentów, pozwoliłaby obniżyć ceny urządzeń, a na odbiorców zadziałałaby mobilizująco – przewiduje.

Reprezentanci polskiej branży cyfrowej zwracają też uwagę na konieczność stworzenia kampanii informacyjnej, która w okresie przejściowym pozwoliłaby dotrzeć do społeczeństwa z informacją o konieczności wymiany starszych odbiorników. Deklarują również merytoryczne wsparcie działań KRRiT w tym zakresie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...