reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Ukraińskie Radio w polskim DAB+

dodano: 2022-03-05 00:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: Polski Radio/satkurier.pl

Ukraińskie Radio 4 marca br. Polskie Radio tymczasowo uruchomiło w DAB+ Ukraińskie Radio - melduje się ono pod nazwą UR-1. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy mogą słuchać audycji swojego radia publicznego również w Polsce. - Obecnie nadajniki radia cyfrowego w technologii DAB+ zlokalizowane są przede wszystkim w aglomeracjach miejskich i wzdłuż głównych tras komunikacyjnych, a ich sygnał dociera do blisko 70 proc. ludności na terytorium Polski - informuje Polskie Radio. Przepływność UR-1 w DAB+ w Polsce wynosi 72 kbps (mono).

satkurier.pl
Ukraińskie Radio


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nadajnik DAB+ Polskiego Radia w Przemyślu (RTCN Przemyśl / Tatarska Góra) obejmuje część terytorium Ukrainy i ma w swoim zasięgu przejścia graniczne w Medyce, Korczowej i Przemyślu. Ten multipleks DAB+ nadawany jest w mocą 8 kW ERP na kanale 11A o częstotliwości 216.928 MHz.
 

- Polskie Radio w każdy możliwy sposób włącza się w pomoc Ukrainie. Właśnie udostępniliśmy naszą częstotliwość DAB+ dla Українського радіо. To kolejny przejaw naszej solidarności z narodem ukraińskim w tej dramatycznej sytuacji. Udostępniając częstotliwość, chcemy docierać do jak największej rzeszy obywateli Ukrainy, którzy potrzebują informacji w swoim ojczystym języku - mówi Agnieszka Kamińska, prezes zarządu Polskiego Radia. - Ważne jest to, że w tej sytuacji także inne media, w tym stacje radiowe, wychodzą z różnymi inicjatywami skierowanymi do naszych ukraińskich sąsiadów. To wyraz solidarności z nimi, a nie wyścig konkurencyjny.

Radiowa Jedynka po ataku na Ukrainę rozpoczęła emisję specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim. Serwisy te przygotowują i prezentują dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Przekaz jest nadawany z nadajnika fal długich (225 kHz).

Program 1 Polskiego Radia obejmuje swoim zasięgiem większość terytorium Ukrainy. Możliwość odbioru radiowej Jedynki jest niezależna od sieci telekomunikacyjnych na Ukrainie oraz w razie braku dostępu do Internetu może stanowić jedno z nielicznych źródeł informacji dla ludności ukraińskiej na terenach objętych działaniami wojennymi.

Ponadto antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF - dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu nadajnikom w obwodach: donieckim i ługańskim.

Polskie Radio już kilka dni wcześniej udostępniło w swoich internetowych kanałach sygnał publicznego Ukraińskiego Radia. To dodatkowa możliwość, dzięki której obywatele Ukrainy - przebywający w Polsce - mogą słuchać programu radiowego w swoim języku. Ukraińskiego Radia można słuchać za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne „Polskie Radio” - do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ w Polsce


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

579 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...