reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z pozycji 46°E?

dodano: 2023-03-08 12:03 | aktualizacja: 2024-03-24 10:02
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 11-12/2021

Jak odbierać kanały z pozycji 46°E? Azerspace Azerkosmos 46°East jest lokalizacją orbitalną, z której usługi świadczy państwowy, azerbejdżański operator Azerkosmos. W 2010 r. Ministerstwo Komunikacji i Technologii Informacyjnych Republiki Azerbejdżanu podpisało umowę ze spółką Measat z Malezji, która jest właścicielem praw do tej pozycji orbitalnej. Obie firmy postanowiły wspólnie rozwijać ukryty w 46°E potencjał. Azerkosmos skupia się na Europie i Azji Środkowej, prowadząc transmisje w paśmie Ku, a Measat na Afryce i Bliskim Wschodzie, używając pasma C.

Azerkosmos
Jak odbierać kanały z pozycji 46°E? Azerspace Azerkosmos


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Azerspace 1/Africasat 1A został zbudowany przez U.S Orbital Sciences Corporation na platformie Star-2 dla azerskiego operatora telekomunikacyjnego Azerkosmos. Na orbitę został wyniesiony 7 lutego 2013 r. o godz. 22:36 czasu polskiego przy pomocy rakiety nośnej Ariane 5 z portu kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej. Jego masa startowa wynosiła 3000 kg. Satelita jest wyposażony w 24 transpondery pasma C i 12 transponderów pasma Ku – wszystkie o ekwiwalencie 36 MHz. Zapewnia szeroki zakres usług telekomunikacyjnych dla Europy, Afryki, Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu i Kaukazu. Wśród nich telewizja cyfrowa, sieci VSAT czy bezpieczna łączność rządowa. Czas pracy na orbicie jest wyliczony na min. 15 lat.
 
Mapka pokrycia: Azerspace 1 - pasmo Ku - wiązka Europe
Mapka pokrycia: Azerspace 1 - pasmo Ku - wiązka Central Asia
Mapka pokrycia: Azerspace 1 - pasmo C - wiązka Central Asia and Europe
Mapka pokrycia: Azerspace 1 - pasmo C - wiązka Africa and Europe

Dla pasma Ku jest używany zakres 10,95-11,20 GHz. Transpondery mogą działać z polaryzacją liniową (H/V) w dwóch wiązkach: europejskiej i na Azję Środkową. Najlepsza do odbioru w Polsce jest wiązka Europe o mocy 49-48 dBW. Bardzo dobry sygnał w całym kraju z anteny 80 cm. Druga wiązka Central Asia o niekorzystnym zasięgu, ale jeszcze do odebrania z anten 120-130 cm na południowym-wschodzie i większych w pozostałej części kraju.

Dla pasma C przeznaczono zakres 3,7-4,2 GHz. Transpondery mogą działać w polaryzacji liniowej (H/V) i kołowej (L/R). Przewidziano dwie wiązki: Central Asia and Europe o mocy 40 dBW w Polsce i Africa and Europe, która jest poza zasięgiem. Stabilny odbiór na antenach nie mniejszych niż 200 cm.
 

Operatorzy satelitarni

Azerkosmos jak dotąd jest jedynym operatorem satelitarnym na Kaukazie, założonym 3 maja 2010 r. i będącym w pełni własnością rządu Republiki Azerbejdżanu. Azerspace 1 to jego pierwszy satelita, wyniesiony na orbitę w 2013 r. Dzisiaj azerski operator odgrywa ważną rolę w branży satelitarnej, łącząc ponad 50 krajów Azji Środkowej, Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Strategicznym planem firmy jest zwiększanie zasięgu i wachlarza usług, czego dowodem jest uruchomiony drugi satelita we współpracy z amerykańskim operatorem Intelsat. Azerspace 2/Intelsat 38 poleciał w 2018 r. i zajmuje pozycję 45°E.

Measat z siedzibą w Malezji jest dostawcą usług łączności satelitarnej dla wiodących nadawców międzynarodowych, platform DTH i operatorów telekomunikacyjnych, głównie za sprawą własnej floty Measat-3a/Measat-3b (91,5°E). Dzięki jednostce Africasat-1A zapewnia pojemność satelitarną na kontynencie afrykańskim i łączność z Europą, Bliskim Wschodem i Azją Południowo-Wschodnią. Centrum kontroli satelitarnej Measat jest zlokalizowane na obrzeżach Kuala Lumpur, gdzie mieści się też biuro korporacyjne i obsługa klienta.

Darmowa telewizja FTA
(stan na grudzień 2021 r.)

Pozycja 46°E będzie najciekawsza dla widzów zainteresowanych Azerbejdżanem i Gruzją. To właśnie z tych dwóch kaukaskich krajów nadawanych jest najwięcej kanałów telewizyjnych. W korzystniejszej pod względem zasięgu w Polsce wiązce europejskiej można odebrać stacje prywatne z Azerbejdżanu.

Uruchomiony 12 października 1997 r. kanał Space TV zawiera ogólne treści z filmami, rozrywką, informacjami i dokumentami. Real TV to wyspecjalizowany kanał informacyjny, dostarczający najświeższe aktualności z życia publicznego, polityki, gospodarki, sportu i kultury Azerbejdżanu. Telewizję założył w 2018 r. azerbejdżański dziennikarz Mirshakhin Agayev, wcześniej związany z grupą nadawczą ANS TV, którą zamknięto za przedstawianie sprzecznego stanowiska Azerbejdżanu po próbie zamachu stanu w Turcji. Sportowy CBC Sport będzie atrakcyjny dla fanów piłki nożnej, bo w ofercie ma hiszpańską LaLigę, włoską Serie A, azerbejdżańską Premyer Liqa czy Ligę Mistrzów UEFA. Prywatna firma ARB Media Qrup, powstała w 2011 po połączeniu kilku regionalnych nadawców, emituje dziecięcą stację telewizyjną ARB Gunesh, informacyjną ARB 24 i ogólnorozrywkową ARB.
 
Space TV
CBC Sport
ARB HD
ARB Gunesh

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Jak odbierać kanały


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...