reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z pozycji 7°E?

dodano: 2024-06-13 14:09
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 3-4/2022

Eutelsat 7C 7E satelita pozycja 360px.jpg 7°E stała się kluczową pozycją orbitalną dla kilku rynków na świecie i jest jedną z najszybciej rozwijających się pozycji Eutelsat Communications. Obecnie nadaje setki kanałów TV dla afrykańskich i irańskich odbiorców oraz dosyły Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w zasięgu ogólnoeuropejskim.

Eutelsat 7C


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wielu nadawców wykorzystuje pozycję 7°E do przekazów dosyłowych, co szczególnie zainteresuje DX-erów. Do odbioru części z nich wystarcza antena 80-90 cm i tuner z szybką funkcją Blindscan. Posiadacze większych anten satelitarnych zyskują dostęp większej liczby przekazów oraz do ciekawej, choć stale zmieniającej się oferty skoncentrowanej na perskich widzach w Europie, Iranie i na Bliskim Wschodzie.

Satelity stacjonujące na 7°E

Eutelsat 7B na orbitę został wyniesiony 14 maja 2013 r. z pomocą rakiety nośnej Proton M. Satelita został wykonany i dostarczony przez Thales Alenia Space. Jest zbudowany na bazie platformy Spacebus 4000C3. Jego masa wynosi 5470 kg. Posiada łącznie 53 transpondery w paśmie Ku i 3 Ka. Transpondery mają przepustowość 36, 54, 72 i 108 MHz. Sygnał z satelity obejmuje, w zależności od wybranej wiązki, obszar Europy, Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Afryki Subsaharyjskiej oraz wysp Oceanu Indyjskiego. Eutelsat 7B może operować transponderami pasma Ku pracującymi w jednej z czterech wiązek: europejskiej A lub B (wiązka C jest przeznaczona dla pasma Ka), afrykańskiej oraz południowo-wschodnio afrykańskiej. Na orbicie ma spędzić nie mniej niż 15 lat.
 
Eutelsat 7B - mapa zasięgu: pasmo Ku, wiązka Europe A
Eutelsat 7B - mapa zasięgu: pasmo Ku, wiązka Europe A
Eutelsat 7B - mapa zasięgu: pasmo Ku, wiązka Europe B
Eutelsat 7B - mapa zasięgu: pasmo Ku, wiązka Europe B

Eutelsat 7C poleciał 20 czerwca 2019 r. rakietą Ariane 5 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Został zbudowany przez Maxar Technologies w Palo Alto w Kalifornii. To w pełni elektryczny satelita o dużej mocy, o masie startowej 3400 kg, mający do dyspozycji 49 transponderów pasma Ku o szerokości 36 MHz. Obsługuje klientów w Afryce, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Turcji za pośrednictwem 4 stref pokrycia (Africa, Steerable, Western i Eastern). Tworząc konstelację wraz z Eutelsat 7B, zwiększa pojemność na pozycji orbitalnej 7°E o 19 transponderów na potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku w Afryce. Czas pracy na orbicie to również nie mniej niż 15 lat.
 
Eutelsat 7C - mapa zasięgu: pasmo Ku, wiązka East
Eutelsat 7C - mapa zasięgu: pasmo Ku, wiązka East
Eutelsat 7C - mapa zasięgu: pasmo Ku, wiązka West
Eutelsat 7C - mapa zasięgu: pasmo Ku, wiązka West

Najciekawsze dla odbiorców w Polsce są: wiązka Europe A satelity Eutelsat 7B o mocy 50-48 dBW i wiązka Western satelity Eutelsat 7C o mocy 50 dBW. Bardzo dobry odbiór w całym kraju z anteny 70 cm.
 
Jak odbierać kanały z pozycji 7°E?

Możliwość dystrybucji DTH dla anten 70-80 cm w wiązce europejskiej

Pozycja 7°E może być wykorzystana przez operatorów DTH, którzy oczekują szerokiego zasięgu ogólnoeuropejskiego. Jest to możliwe po uwolnieniu licznych transponderów przez turecką platformę satelitarną Digiturk pod koniec 2022 r. Wolne pojemności mogą być włączone do nowych zastosowań, co stwarza ogromny potencjał rozwojowy dla Eutelsat w całej Europie, z bardzo dobrym sygnałem w Polsce i innych krajach europejskich.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Jak odbierać kanały


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

579 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...