Pozycja orbitalna 8°West jest zajęta przez europejskiego operatora satelitarnego Eutelsat jako odpowiedź na rekordowe zapotrzebowanie na usługi z pobliskiej pozycji 7°W w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Stacjonujący na 8°W satelita Eutelsat 8 West B zapewnia niezbędną pojemność dla szybko rosnącego rynku DTH w regionie.
Pozycja orbitalna Eutelsat - 8°W
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Eutelsat i Nilesat stopniowo zbudowali kompleksową infrastrukturę na 7/8°W, obejmującą satelity Eutelsat i Nilesat zaprojektowane specjalnie do odbioru DTH. Łącznie nadają ponad 1000 kanałów telewizyjnych do ponad 60 milionów gospodarstw domowych w rozległym regionie, rozciągającym się od Maroka na zachodzie do Zatoki Perskiej na wschodzie.
Eutelsat 8 West B należy do francuskiego operatora satelitarnego Eutelsat.
Na orbitę wysłany 20 sierpnia 2015 r. przez rakietę nośną Ariane 5 z Europejskiego Centrum Kosmicznego (Kourou) w Gujanie Francuskiej. Satelitę o masie startowej 5800 kg zbudowała i dostarczyła firma Thales Alenia Space na bazie platformy Spacebus-4000C3.
Do dyspozycji ma 10 transponderów pasma C (jedna wiązka Global - Polska jest w jej zasięgu, ale ze słabym sygnałem) i 40 transponderów pasma Ku mogących pracować w jednej z czterech wiązek: MENA (Bliski Wschód/Afryka Północna), wschodniej (kierowana na Egipt, Sudan i Arabię Saudyjską), europejskiej (Polska leży w jej zasięgu z bardzo mocnym sygnałem) oraz amerykańskiej (kierowanej na kraje Ameryki Łacińskiej i Południowej). Pojemność dzierżawiona przez egipskiego partnera Nilesat jest sprzedawana jako Nilesat 104B. Satelita przeznaczony jest do minimum 15-letniej eksploatacji (max. 18 lat służby).
Eutelsat 8 West B to 25. satelita zbudowany przez Thales Alenia Space dla Eutelsat oraz 74. satelita z rodziny Spacebus, który wszedł do służby na światowym rynku telekomunikacji kosmicznej. Na orbicie zastąpił Eutelsat 8 West A (wyniesiony w 2001 roku) i Eutelsat 8 West C (wyniesiony rok później).
Wiązki w paśmie Ku:
MENA: Zasięg Afryki Północnej i Półwyspu Arabskiego
East: Rozciąga się od Afryki Północno-Wschodniej przez Półwysep Arabski, aż po Bliski Wschód
Americas: Pokrycie obszaru Ameryki Południowej i Karaibów
Europe: Obejmuje cały kontynent europejski - od Portugalii i Hiszpanii do zachodniej Rosji. Polska jest pokryta 2. i 3. strefą sygnału o mocy 53-52 dBW.
Wiązki w paśmie C:
Global: Pokrycie kontynentów Afryki, Ameryki Południowej i Europy. Polska znajduje się w 5. i 6. strefie sygnału o mocy 38-36 dBW.
Pasmo przenoszenia:
Ku: 10.95 do 11.2 GHz; 11.45 do 11.7 GHz; 12.5 do 12,7 GHz, 40 transponderów 36 MHz w polaryzacji liniowej (H/V)
C: 3.7 do 4.2 GHz; 10 transponderów 33 MHz w polaryzacji kołowej (L/R)
Satelita
Pozycja
Pasmo
Wiązka
Moc wiązki w Polsce [dBW]
Wielkość anteny [cm]
Uwagi dot. zasięgu
Uwagi dot. sprzętu
Eutelsat 8 West B
8°W
C
Global
38 - 36
od 270
od 180 (tylko okresowy odbiór niektórych częstotliwości)
Duży rozrzut sygnału na częstotliwościach. Sygnał słabnie na wschód
Pasmo C wymaga użycia konwertera C-band z promiennikiem (zakres pasma 3,7-4,2 GHz). Konwerter powinien być wyposażony w prostokątną wkładkę na polaryzacje kołowe L/R i odpowiednią obejmę do zamocowania na wysięgniku (w przypadku anten typu offset). W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie anteny parabolicznej, która będzie miała na wyposażeniu dedykowany uchwyt 60-65 mm
Ku
MENA
poniżej 35
od 270
od 180 (okresowy odbiór niektórych częstotliwości)
Lepszy sygnał na północy
Dla DVB-S2X odbiornik powinien posiadać wsparcie tego systemu. To samo dotyczy stosowanych kompresji dla wideo HEVC/H.265 i innych
Dla transmisji PLS (Physical Layer Scrambling) jest wymagany profesjonalny odbiornik satelitarny lub karta DVB. Więcej na temat sprzętu w naszym poradnikowym artykule Odbiór kanałów w PLS/Multistream: 10 pytań i odpowiedzi na portalu satkurier.pl
East
poniżej 30
od 270 (szczątkowy odbiór niektórych częstotliwości)