reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Europol i polska policja zlikwidowały Crypto-Messenger Exclu

dodano: 2023-02-07 11:43
autor: Dr. Hack | źródło: CBZC/Europol/DW/LKA/policja.pl

EXclu komunikator policja 360px Podczas transgranicznej akcji przeciwko przestępczości zorganizowanej śledczy z kilku krajów, w tym polscy policjanci (CBZC) zamknęli usługę czatu Exclu, z której korzystali handlarze narkotyków. Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach międzynarodowej akcji z organami ścigania w Niemczech i Niderlandach, a także przy wsparciu Eurojustu i Europolu zlikwidowali infrastrukturę służącą do działalności przestępczej poprzez wyłączenie szyfrowanego komunikatora Crypto-Messenger Exclu.

CBZC
Policja CBZC Exclu serwery 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Po miesiącach dochodzeń wspólnie z władzami holenderskimi udało się odszyfrować dane z usługi komunikacji kryptograficznej Exclu, monitorować komunikację i ostatecznie zamknąć usługę.

Od kilku tygodni funkcjonariusze CBZC przygotowywali się wspólnie z policjantami niemieckimi i holenderskimi do przeprowadzenia międzynarodowej, skoordynowanej operacji mającej na celu likwidację i zajęcie infrastruktury przestępczej znajdującej się na terenie Polski, która była wykorzystywana do szyfrowanej komunikacji pomiędzy członkami zorganizowanych grup przestępczych.

Z uwagi na skomplikowany technicznie sposób zorganizowania struktury informatycznej, realizacja po stronie Polskiej wymagała dużej wiedzy oraz odpowiednich przygotowań.

Śledztwo było prowadzone od czerwca 2020 roku przez jednostkę ds. cyberprzestępczości w Koblencji. Platforma Exclu istniała od września 2019 roku. W tym czasie jej serwery były kilkakrotnie przenoszone, na końcu do Polski.

W piątek 3 lutego, policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wspólnie z funkcjonariuszami niemieckiej policji oraz przy pomocy pracowników Państwowego Instytutu Badawczego NASK dokonali 6 przeszukań na terenie kraju, a w tym samym czasie równocześnie realizowane były przeszukania na terenie Niemiec, Holandii i Belgii. Jednocześnie na terenie Niemiec udział w realizacji wziął przedstawiciel CBZC odpowiedzialny za koordynację działań.

Policja w Holandii przeprowadziła 79 przeszukań, zatrzymano 42 osoby, ujawniono 2 laboratoria narkotykowe oraz palarnię kokainy, zabezpieczono znaczne ilości narkotyków i ponad 4 mln euro w gotówce.

Aplikacja Exclu używana była do uzgodnień w związku z czynami karalnymi w zakresie handlu narkotykami i bronią palną w znacznych ilościach. Po tej operacji serwis Exclu nie jest już dostępny dla użytkowników, choć strona internetowa Exclu jeszcze działa.

Exclu - komunikator handlarzy narkotyków
Policja twierdzi, że użytkownikami komunikatora Exclu byli przede wszystkim handlarze narkotykami. Usługę, z której można korzystać za pośrednictwem aplikacji, można było aktywować za 800 euro na pół roku. Exclu miał tzw. przycisk paniki, za pomocą którego można było natychmiast usunąć całą historię czatu, a także wymianę dokumentów. Władze szacują, że z Exclu korzystało około 3000 osób, z czego większość, bo 750 osób w Holandii. Śledztwo będzie kontynuowane.

 

Funkcjonariusze CBZC podczas akcji w serwerowni zabezpieczają dyski  fot. policja.pl

Funkcjonariusze CBZC w wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczyli w Polsce 6 serwerów o pojemności 30 TB, 32 szt. dysków o pojemności 30 TB oraz inny sprzęt wykorzystywany do prowadzenia przestępczej działalności.

Dzięki dobrej współpracy z Prokuraturą Regionalną w Lublinie, która nadzoruje śledztwo i Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej możliwe było sprawne przeprowadzenie międzynarodowych czynności procesowych.


Źródło: policja.pl  www.dw.com  policja.gov.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...