reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Na Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich

dodano: 2019-10-14 20:05 | aktualizacja: 2021-12-15 21:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Kozi Wierch - rozdroże nad Siklawą Miesiąc przed zamknięciem ważnego odcinka szlaku odbyłam wędrówkę z Palenicy Białczańskiej na Kozi Wierch w Tatrach Wysokich. Od 21 października 2019 roku aż do odwołania nieczynny jest bowiem 5 km szlak w Dolinie Roztoki, od Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Powodem zamknięcia zielonego szlaku jest trwający tam remont. Turyści chcący zobaczyć z bliska m.in. wodospad Siklawę będą musieli uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż do ponownego otwarcia trasy. Aktualizacja: Szlak jest z powrotem otwarty.

Kozi Wierch


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Z rozdroża nad Siklawą do drogowskazu pod Kozim Wierchem, gdzie rozpoczyna się czarny szlak, jest około 700 m. Po pokonaniu tego odcinka oczom ukazuje się strome podejście na Kozi Wierch (2291 m n.p.m.), podczas gdy za plecami znajduje się tafla Wielkiego Stawu Polskiego. Warto podczas wspinaczki na szczyt odwrócić się od czasu do czasu i obserwować stopniowo wyłaniające się na horyzoncie masywy grani głównej Tatr Wysokich, w tym najwyższy spośród nich szczyt Gerlach.
 
Drogowskaz wskazujący czarny szlak na Kozi Wierch, w tle Kołowa Czuba
Początkowy fragment podejścia na Kozi Wierch
Wykonując fotografie podczas podejścia na Kozi Wierch, w dole Przedni, Mały i Wielki Staw Polski

Jak już wcześniej wspomniałam, końcowy fragment podejścia jest najbardziej stromy. Przez ostatnie około 200 m czarny szlak pokrywa się z czerwonym - Orlą Percią. Samego wierzchołka Koziego Wierchu nie polecam osobom z lękiem wysokości, gdyż grań jest dość ostra i miejscami można odnieść wrażanie, że stoi się na krawędzi ogromnej przepaści.
 
Dolina Pięciu Stawów Polskich widoczna z Koziego Wierchu, w tle od lewej m.in. Jagnięcy Szczyt, Kołowy Szczyt, Lodowy Szczyt, Mały Lodowy Szczyt, Jaworowy Szczyt, Graniasta Turnia, Świstowy Szczyt, Sławkowski Szczyt, Staroleśny Szczyt, Gerlach, Rysy, Wysoka, Mięguszowiecki Szczyt, Cubryna

Ze szczytu Koziego Wierchu rozpościerają się wspaniałe widoki nie tylko na Dolinę Pięciu Stawów Polskich i główną grań Tatr na południu, ale także na Dolinę Gąsienicową na północy, Tatry Bielskie na wschodzie i Tatry Zachodnie. Widoczne są również Pieniny czy nawet Babia Góra.

Warto dodać, że nazwa Kozi Wierch pochodzi od pasących się na jego zboczach kozic, zwłaszcza na południowych stokach.
 
Widok z Koziego Wierchu na północy zachód: Pieniny (w oddali), Tatry Bielskie, Tatry Wysokie (Jagnięcy Szczyt, Kołowy Szczyt, Lodowy Szczyt)
Na szczycie Koziego Wierchu, na Orlej Perci
Widok z Koziego Wierchu na południowy zachód: Niżne Tatry, Tatry Zachodnie, Zadni Staw Polski, Kołowa Czuba, Walentkowy Wierch, Świnica, Mały Kozi Wierch
Na szczycie Koziego Wierchu, mocno wiało
Widok z Koziego Wierchu na północ: Grań Kościelców, Zmarzły i Czarny Staw Gąsienicowy, Granaty, w oddali Babia Góra
Widok z Koziego Wierchu (na zbliżeniu) na Kasprowy Wierch i Giewont

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...