reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Na Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich

dodano: 2019-10-14 20:05 | aktualizacja: 2021-12-15 21:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Kozi Wierch - rozdroże nad Siklawą Miesiąc przed zamknięciem ważnego odcinka szlaku odbyłam wędrówkę z Palenicy Białczańskiej na Kozi Wierch w Tatrach Wysokich. Od 21 października 2019 roku aż do odwołania nieczynny jest bowiem 5 km szlak w Dolinie Roztoki, od Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Powodem zamknięcia zielonego szlaku jest trwający tam remont. Turyści chcący zobaczyć z bliska m.in. wodospad Siklawę będą musieli uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż do ponownego otwarcia trasy. Aktualizacja: Szlak jest z powrotem otwarty.

Kozi Wierch


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Po przejściu zielonym szlakiem odcinka o długości około 3,8 km, mierząc od Wodogrzmotów Mickiewicza, zaczyna się czarny szlak prowadzący bezpośrednio pod Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Ten 1 km odcinek o sumie podejść 241 m biegnie częściowo pod liną wyciągu wykorzystywanego do transportu towarów.

Około 900 m za tym rozdrożem i około 200 m przed końcem zielonego szlaku spada Siklawa - największy wodospad w Polsce, o wysokości 65 m. Należy jednocześnie zaznaczyć, że nie jest to największy wodospad w Tatrach - jest nim bowiem Ciężka Siklawa o wysokości ok. 100 m, w słowackich Tatrach Wysokich.
 
Wodospad Siklawa na potoku Roztoka

Siklawa spada z progu ściany oddzielającej Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów Polskich, zwanej potocznie Pięcioma Stawami. Oficjalna nazwa z dopiskiem „Polskich” została nadana, by odróżnić tę dolinę od podobnej w słowackich Tatrach Wysokich. Ta z kolei nosi nazwę Doliny Pięciu Stawów Spiskich (potocznie: Pięć Spiskich).

Co ciekawe tak naprawdę jest sześć a nie pięć jezior w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Pominięto najmniejsze z nich - Wole Oko. Być może dlatego, że jest jeziorem okresowym. Pozostałe to: Wielki Staw Polski (największy spośród nich), Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski i Przedni Staw Polski. Łączna powierzchnia tych polodowcowych jezior wynosi 61 ha.
 
Wielki Staw Polski widoczny z rozdroża nad Siklawą, w tle Liptowskie Mury (Niżni Kostur, Mała Kotelnica, Wielka Kotelnica, Gładka Kotelnica, Gładki Wierch)

W miejscu, gdzie potok Roztoka wypływa z Wielkiego Stawu Polskiego, znajduje się rozdroże i drewniany mostek. Można stąd wyruszyć albo w prawo - w kierunku Koziego Wierchu, albo w lewo - pod schronisko, mijając przy tym Mały Staw Polski i Przedni Staw Polski. Rozdroże od schroniska dzieli odległość około 600 m.

Spod schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich można z kolei wyruszyć do Schroniska PTTK nad Morskim Okiem, znajdującego się około 250 m niżej. Ten odcinek niebieskiego szlaku mierzy około 4,1 km.
 
Rozdroże nad Siklawą, w tle grań Buczynowych Turni i Wołoszyna
Wielki Staw Polski, w tle Liptowskie Mury, w tym Szpiglasowy Wierch

Przy niebieskim szlaku, nad północnym brzegiem Małego Stawu Polskiego, znajduje się Strażnicówka TPN - budynek dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, pełniący niegdyś rolę schroniska.
 
Strażnicówka TPN nad Małym Stawem Polskim
Mały Staw Polski - fotografia z efektem flary, w tle masyw Miedzianego z bulą zwaną Niedźwiedziem
Mały i Wielki Staw Polski, w tle masyw Miedzianego oraz Liptowskie Mury ze Szpiglasowym Wierchem
Przedni Staw Polski, w tle masyw Miedzianego i Liptowskie Mury

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zostało zbudowane w latach 1947-1953, na wysokości 1671 m n.p.m. Jest to najwyżej położone schronisko górskie w Polsce. Natomiast najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach jest Schronisko pod Rysami (Chata pod Rysmi) - 2250 m n.p.m., nie jest jednak czynne cały rok, w odróżnieniu od Schroniska Téryego (Téryho chata) - 2015 m n.p.m.

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich nosi imię Leopolda Świerza, krakowskiego taternika i badacza naukowego Tatr. W schronisku mieści się 13 pokoi: 2, 4, 7, 8, 10-osobowe. To łącznie 67 miejsc noclegowych. Za 2-osobowy pokój trzeba zapłacić 180 zł, nie jest więc tanio, biorąc pod uwagę, iż nie jest to standard hotelowy. Z drugiej strony spędzenie nocy w najwyżej położonym schronisku górskim w Polsce musi kosztować.
 
Zmierzając ku Schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nad Przednim Stawem Polskim
Antena do Internetu satelitarnego Tooway na dachu Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Obiekt przez cały sezon prowadzi kursy lawinowe, skiturowe, turystyki wysokogórskiej oraz organizuje wycieczki nadzorowane przez ratowników TOPR, instruktorów PZA, przewodników IVBV i tatrzańskich.

W schronisku można również wypożyczyć na czas pobytu książki o tematyce górskiej oraz gry. Działa także wypożyczalnia lawinowego ABC oraz sprzętu do turystyki zimowej. Co ciekawe sprzęt można oddać przy Rondzie Kuźnickim w Zakopanem. Funkcjonuje to również w drugą stronę.

W schronisku znajduje się kuchnia oferująca całodzienne wyżywienie oraz bufet z zimnymi napojami (w tym piwo) i słodyczami. Dla turystów, którzy są zaopatrzeni we własny prowiant oraz sprzęt do gotowania, zorganizowano kuchnię turystyczną. Wrzątek można pobierać całą dobę, jest bezpłatny. Słynna jest tamtejsza szarlotka, wypiekana od lat według oryginalnej receptury. Warto jej spróbować.

Obecne schronisko jest już piątym z kolei schroniskiem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Jego obszerną historię można poznać pod tym linkiem.
 
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, w tle masyw Świstowej Czuby
Turyści nad Przednim Stawem Polskim, w tle Liptowskie Mury
Mały i Wielki Staw Polski oraz Strażnicówka TPN, w tle Liptowskie Mury

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - UŻYWANY

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...