reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

AX Odin TV Box - test odbiornika

dodano: 2018-12-11 15:26
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 9-10/2018

AX Odin TV Box Dzięki uprzejmości szczecińskiej firmy AX Technology mamy przyjemność zaprezentować czytelnikom zupełnie nowy model odbiornika dla naziemnej TV cyfrowej AX Odin TV Box. Urządzenie jest niezwykle ciekawe, bo oferowane jest w stosunkowo przystępnej cenie, a jednocześnie obsługuje standard emisji DVB-T2 oraz kompresję wideo H.265/HEVC, więc jest to model dość przyszłościowy. Dodatkowo oparty jest na świeżej platformie sprzętowej ALi M3627, która dostarcza więcej możliwości multimedialnych.

AX Odin TV Box


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Naziemna TV cyfrowa jest ważnym źródłem podstawowych kanałów TV i choć rynek nieco nasycił się sprzętem, to nadal jest miejsce na nowe pomysłowe konstrukcje, zwłaszcza gotowe do ewentualnych zmian w emisji w przyszłości, bo o wdrożeniu DVB-T2 mówi się od jakiegoś czasu (na razie bez konkretów).

WYGLĄD I WYPOSAŻENIE

Odbiornik jest dostarczany ze standardowym zestawem akcesoriów – mamy pilot zdalnego sterowania z kompletem baterii AAA oraz instrukcję obsługi (polska, angielska, niemiecka).

Sam Odin TV Box cieszy oko za sprawą niewielkich rozmiarów – jest to zgrabne, czarne pudełko. Na panelu przednim mamy logo Odin TV, centralnie umieszczono czteropozycyjny wyświetlacz LED (kolor pomarańczowy), dalej na prawo jest dioda informująca o stanie pracy urządzenia (zielona – działa, czerwona – czuwanie), a na końcu panelu – port USB 2.0.

Na ścianie tylnej znalazło się miejsce na: wejście anteny naziemnej wraz z wyjściem do kolejnego urządzenia, gniazdo sieciowe LAN, koaksjalne wyjście optycznego dźwięku S/PDIF, wyjście HDMI, coraz rzadziej spotykane, ale nadal niekiedy przydatne wyjście SCART (Eurozłącze) oraz wejście dla zewnętrznego zasilacza (12 V, 1 A).

Pilot zdalnego sterowania jest dopasowany do zestawu, w kolorze czarnym, znany z innych odbiorników od AX Technology. Klawisze są oparte o mikroprzełączniki i wydają przyjemne kliki przy wciskaniu. Wykonanie jest solidne, opisy przycisków wydają się odporne na ścieranie, więc powinien posłużyć długo.
 
AX Odin TV Box - panel tylny

PIERWSZE URUCHOMIENIE

W pierwszym kroku zaraz po uruchomieniu nowego odbiornika wyjętego prosto z pudełka trafiamy na ekran wyboru wersji językowej OSD. Poza wersją polską mamy do wyboru także: angielską, francuską, niemiecką, włoską, hiszpańską, portugalską i holenderską. Kolejny etap to wybór kraju, w którym użytkujemy urządzenie, co ma wpływ na strefę czasową w odbiorniku (np. do EPG) – także można wskazać tu Polskę, odbiornik jest dostosowany do potrzeb naszego rynku.
 

Etap trzeci to decyzja o sposobie połączenia się z siecią – odbiornik jest gotowy zarówno do podpięcia się do Internetu drogą kablową, jak i bezprzewodową, Wi-Fi jest wbudowane w urządzenie. Po wybraniu Wi-Fi pokazuje się jeszcze jedna możliwość – Odin TV Box może korzystać z łącza udostępnionego odbiornikowi z poziomu smartfona z aplikacją DreamPlus (kod QR do jej pobrania jest wyświetlany na ekranie TV po wejściu w tą funkcję). Sama konfiguracja połączenia bezprzewodowego nie odbiega od standardów. Możliwe jest skorzystanie z DHCP, aby adres IP został określony automatycznie lub wskazać statyczny IP. Po wybraniu przycisku Skanowanie odbiornik szuka dostępnych sieci i na koniec wyświetla ich listę, posortowaną według poziomu sygnału. Logujemy się wciskając OK i podając hasło sieci Wi-Fi. W tym momencie można także dodać ręcznie niewidoczną sieć (wymagany SSID i hasło). W przypadku połączenia kablowego jedynie decydujemy, czy korzystamy z automatycznego przypisywania adresu IP, czy ustawiamy samodzielnie ręcznie statyczny.
 

Na koniec odbiornik proponuje wyszukiwanie kanałów. Po wejściu pojawia się jeszcze dodatkowy ekran, w którym można określić obszar dla skanowania (domyślnie jest tu wybrana Polska), język (wybrany Polski), rozdzielczość obrazu na wyjściu HDMI (domyślnie 720p przy 60 Hz, co uważamy za błędne, sugerujemy na starcie przestawić to na np. 1080i z 50 Hz lub 1080p – nie używamy w Europie 30/60 Hz i takie ustawienie może zaburzać płynność obrazu) oraz proporcje obrazu (Auto, 4:3 Pan&Scan, 4:3 Letter Box, 4:3 Pillar Box lub 16:9). Przejście na OK uruchamia już samo wyszukiwanie stacji naziemnej TV cyfrowej.

W trakcie wyszukiwania skanowane są najpierw częstotliwości z pasma VHF, później UHF. Na bieżąco widać, jakie parametry są przeszukiwane – jeśli uda się odebrać sygnał – pojawia się informacja na zielono w prawej dolnej części okna. Oprócz tego jest podgląd na nazwy zapisywanych serwisów i ich liczbę.

Skanowanie serwisów trwa ok. 2-3 minuty, po tym odbiornik przełączy się na pierwszą stację zapisaną na liście, ale będzie ona wyświetlona w okienku, gdyż znajdziemy się w menu, które można określić mianem „strony domowej”.

MENU „DOMOWE”

Ekran, który widzimy zaraz po zakończeniu pierwszej konfiguracji można także w każdym momencie wywołać z poziomu pilota przyciskiem HOME. Jest to menu pozwalające na przechodzenie pomiędzy głównymi funkcjonalnościami multimedialnymi odbiornika. W zależności, co zaznaczymy za pomocą żółtego obramowania – OK przejdzie do tej funkcji. Jeśli zaznaczony będzie wyświetlany po lewej stronie w oknie obraz kanału TV, to przejdziemy do trybu oglądania TV. Po prawej są natomiast ikony: YouTube (znany serwis z materiałami wideo), TV Store (głównie sklep z aplikacjami dla odbiornika, ok. 160 pozycji, jest wśród nich kilka propozycji dla polskich użytkowników, m.in. RMFon.pl), Live Channel (dostęp do kanałów emitowanych drogą internetową, ale na liście fabrycznie znajduje się tylko kilka stacji z Chin), Media Player (odtwarzacz multimediów z dysków i pamięci podłączonych do portu USB) oraz DLNA (pozwala przesyłać multimedia ze smartfona z poziomu aplikacji DreamPlus do odbiornika, co pozwala na ich wyświetlenie ze smartfona na ekranie TV).
 

W menu „domowym” są także ustawienia, ale nie zawierają wielu opcji – dotyczą elementów wspólnych dla wszystkich funkcji, nie samej TV. Są tu zatem Ustawienia sieci (wybór LAN, WLAN oraz podgląd na Status sieci – aktualnie przyznane adresy IP), Ustawienia systemowe (tylko określanie języka OSD i ewentualnie strefy czasowej, jeśli nie będzie ustawiana na bazie strumienia z naziemnej TV cyfrowej) oraz Przywróć Ustawienia Fabryczne (kasuje wszelkie ustawienia i cofa odbiornik do stanu fabrycznego).
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...