W związku ze zbliżającym się tłustym czwartkiem, prezentujemy starą, sprawdzoną recepturę na pączki... kolanowskie. Nasza Czytelniczka zaprosiła nas, abyśmy uczestniczyli w robieniu przepysznych pączków wg przepisu swojej babci, która mieszkała w Kolanowie w Bochni. Jak przygotować pączki kolanowskie?
satkurier.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak przygotować pączki kolanowskie?
Składniki:
1 kg mąki tortowej
750 ml mleka
12 dkg drożdży
12 żółtek
6 łyżek cukru (1 cukier waniliowy)
6 łyżek roztopionego masła
1 płaska łyżeczka soli
25 ml spirytusu
marmolada różana
tłuszcz do smażenia (0,75 kg smalcu + 0,75 kg planty)
Przepis
Drożdże wymieszać z cukrem, ciepłym mlekiem i odrobiną mąki - rozczyn odstawić do wyrośnięcia. Żółtka utrzeć z cukrem. Mąkę przesiać do miski i dodać sól, utarte żółtka z cukrem, roztopione przestygnięte masło - wyrabiać dość długo. Pod koniec wyrabiania dodać spirytus i nadal wyrabiać - ciasto ma „odchodzić od ręki". Przykrytą ściereczką miskę z ciastem odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (ok. 30 min.).
Po wyrośnięciu ciasta przystąpić do formowania pączków - nasmarować ręce olejem, aby ciasto się nie kleiło do rąk, urywać niewielką ilość ciasta i nakładać marmoladę, zawinąć podobnie jak knedle, układać zlepioną stroną do spodu na oprószonej mąką stolnicy.
W płaskim rondlu rozpuścić smalec i Plantę. Zanim skończymy przygotowywać ostatniego pączka, prawdopodobnie pierwsze będą nadawały się do smażenia - mają być wyrośnięte.
Gdy tłuszcz jest wystarczająco gorący, rozpoczynamy smażenie pączków (jedna partia ok. 10 min.).
Jeżeli smażona część pączka osiągnie miodowy kolor - odwrócić je widelcem. Gdyby tłuszcz zaczął się pienić, można wrzucić do niego kawałek surowego ziemniaka.
Usmażone pączki wyjąć na papier, aby ociekły z tłuszczu. Gdy ostygną, posypać cukrem pudrem i układać na paterze.
Życzymy smacznego.
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.