reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Sekrety i skarby” w Discovery World

dodano: 2010-08-30 12:26 | aktualizacja: 2010-08-30 12:56
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Discovery World

Discovery World Co skrywają zagruzowane podziemia Zamku Książ? Czy Bursztynowa Komnata poszła na dno wraz ze statkiem, którym miała być przewieziona do Niemiec? Czy pod Górami Sowimi faktycznie biegną tunele, którymi przewożono nie tylko broń, ale i zrabowane z Muzeum Czartoryskich dzieła sztuki? Czy ślad po nich bezpowrotnie zaginął? Rąbka tych tajemnic uchyli nowy dokument Discovery World „Sekrety i skarby”, którego premierowy odcinek zobaczymy w sobotę 18 września br.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Podczas II wojny światowej bezcenne muzealne zbiory oraz będące w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów dzieła sztuki zostały wywiezione z naszych terenów przez hitlerowców jako wojenne łupy i ukryte. Jednak badane przez naukowców ślady tych transportów urywają się na zachodnich ziemiach Polski. Sami Niemcy na tych terenach ukrywali również swoje zabytki i skarby przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Czy po tylu latach po zakończeniu wojny uda się nam odnaleźć choć część zaginionych skarbów? Jakie jeszcze sekrety kryją dolnośląskie zamki, w których podziemiach mogły zostać ukryte najcenniejsze zbiory polskich, rosyjskich a także niemieckich muzeów? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć program „Sekrety i skarby”, rozwiewający domysły, budzący nowe lub podtrzymując pewne tezy ekspertów na temat zaginionych skarbów.

„Portret młodzieńca” Rafaela Santiego, legendarna Bursztynowa Komnata, pierwsze polskie starodruki i wiele innych… to bezpowrotnie zaginione dzieła, których po dziś dzień poszukują polscy naukowcy, bazujący na wojskowych zapiskach czy uwiecznionych relacjach świadków. W niemieckich dokumentacjach można się co rusz natknąć na wzmianki o miejscach przechowywania tych skarbów – dzisiaj jednak są tam tylko puste komnaty lub zagruzowane tunele. Z kolei w relacjach osób, świadków tych transportów, pojawiają się interesujące informacje o podziemnych tunelach kolejowych, którymi miały być przewożone skarby – ale na ile można wierzyć ludzkiej pamięci?

Większość tych śladów prowadzi na Dolny Śląsk. Znajdujące się tutaj liczne zamki były świetną kryjówką do przechowywania zrabowanych muzealnych eksponatów, a przy okazji bezpiecznym terenem dla testowania nowych rozwiązań obronnych. Wiele z nich, tak jak pełen tajemnych przejść i komnat Zamek Czocha, może do dzisiaj skrywać tajemnice związane ze zrabowanym polskim dziedzictwem kulturowym. Równie interesujące są wojskowe fortyfikacje pod Zamkiem Książ, podziemne tunele ukryte wśród Gór Sowich czy bunkry w okolicach Międzyrzecza. Mogą one skrywać o wiele więcej sekretów niż można by sądzić. A może te betonowe mury kryją w sobie jeszcze inne tajemnice, związane z testowaniem przez Niemców najnowszej broni masowego rażenia? Ogromny kompleks Riese w Górach Sowich, przy którego budowie zmarło wielu więźniów, wybudowany na rozkaz Hitlera podziemny bunkier w Zamku Książ czy komory Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień o nieznanym przeznaczeniu mogą skrywać jeszcze wiele tajemnic. Szczególnie, że dostęp do części z nich jest dzisiaj utrudniony. Niemcy zazwyczaj wysadzali wejścia do bunkrów lub zamurowywali pomieszczenia, których nie ma na oficjalnych planach zamków. Jakby w celu ukrycia czegoś tak cennego, po co planowali spokojnie wrócić po zakończeniu wojny.

„Sekrety i skarby” (ang. Treasures & Secrets)
Premiera: w sobotę, 18 września o godz. 17:00 na kanale Discovery World


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

279 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...