reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Królestwa ognia, lodu i bajek” - dokument na Arte.tv

dodano: 2024-04-20 12:45
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: ARTE.tv

Królestwa ognia, lodu i bajek arte.tv Na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv można od kwietna oglądać dokument „Królestwa ognia, lodu i bajek” o najbardziej niesamowitych krajobrazach naszej planety, ukazujący miejsca, które przypominają nam o potędze natury i początkach naszego istnienia. Reżyserką tej produkcji jest Susan Scott.

ARTE.tv
Królestwa ognia, lodu i bajek arte.tv


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Niesamowite krajobrazy w nagradzanym dokumencie na ARTE.tv

Od legendarnego parku Yellowstone, przez magię lasów Schwarzwaldu, po Arktykę - krainę wiecznego lodu. Prezenterka Bonné de Bod i reżyserka Susan Scott spędziły lata na dokumentowaniu najbardziej niesamowitych krajobrazów naszej planety oraz obnażaniu przestępstw ludzkości wobec Ziemi. Tym razem zabierają widzów w podróż do miejsc, które wydają się nierealne, przypominają nam o potędze natury i początkach naszego istnienia. Ciemności rodzą tam światło, legendy pozwalają przezwyciężyć lęk, a dusze młodnieją. Widzowie bezpłatnego serwisu streamingowego ARTE.tv odwiedzą krainy lodu, ognia i baśni dzięki nagradzanemu dokumentowi „Królestwa ognia, lodu i bajek”.

Yellowstone

„Dokąd powinnyśmy się wybrać w pierwszej kolejności?” Yellowstone - najstarszy, największy i najsławniejszy Park Narodowy w Stanach Zjednoczonych, kraina ognia. To w tym miejscu skorupa ziemska jest nieco cieńsza z powodu ruchów tektonicznych płyty północnoamerykańskiej, dzięki czemu magma i stopione skały podchodzą bardzo blisko powierzchni ziemi. Park spoczywa na superwulkanie będącym źródłem ogromnej energii geotermalnej tego miejsca. Możemy tu zobaczyć zbiorniki wodne we wszystkich kolorach tęczy, wybuchające gejzery, wulkan oraz wieczną magmę. Wszystkie te cuda natury skłoniły Kongres USA, aby w 1872 roku nadać temu obszarowi status ziemi publicznej z dostępem dla wszystkich, by chronić go i zachować dla przyszłych pokoleń. Yellowstone jest pierwszym Parkiem Narodowym, jaki powstał na świecie, a dzięki niemu objęto ochroną tysiące innych miejsc w różnych zakątkach świata.
 
„Królestwa ognia, lodu i bajek”, fot. materiały prasowe

Szwarcwald

Kiedy Czerwony kapturek wszedł do lasu, czarny wilk do niej powoli podszedł... Znane na całym świecie baśnie braci Grimm zostały spisane przeszło 200 lat temu i prezentują opowieści zasłyszanych od mieszkańców krainy stanowiącej tło tych nieco przerażających narracji – lasu szwarcwaldzkiego. Gęsty, mglisty, ponury i odwieczny. Przez wieki ludzie unikali tego kawałka ziemi, snując opowieści o zamieszkujących go potworach i wiedźmach. Co może skrywać ten dziewiczy i potężny las? Niektórzy sądzą, że język jest przynależny jedynie istotom żywym. Jednak w Schwarzwaldzie naukowcy znaleźli sieć rosnących pod drzewami grzybów, które działają jak neurony w mózgu – dzięki nim drzewa tworzą sieć podobną do Internetu i potrafią się ze sobą komunikować! Zawierają przyjaźnie. Mają poczucie czasu. Odczuwają ból. Istnieją drzewa matki, które rozmawiają ze swoimi dziećmi, a chore jednostki są wspierane i karmione przez inne, dopóki nie poczują się lepiej. Żywy las jest niewątpliwie królestwem baśni po dziś dzień!

Arktyka

Wreszcie podróż w poszukiwaniu piękna ziemi i baśniowych krajobrazów prowadzi twórczynie filmu do miejsca, gdzie słońce nigdy nie wstaje, a powierzchnia pokryta jest odwiecznym lodem. Na północnym kole podbiegunowym, położonym u samego szczytu kuli ziemskiej panuje pradawna zima. Leży tu dolina Lapporten, co w tłumaczeniu oznacza „bramę Laponii”, a za nią znajduje się Park Narodowy Abisko - kraina, która zdaje się nierealna. Krajobraz pokrywa tu śnieg i lód, a wszystko skąpane jest w promieniach niebieskiego, magicznego światła na przemian z zapierającymi dech widokami zorzy polarnej.

Gdzie obejrzeć dokument?

Film dokumentalny „Królestwa ognia, lodu i bajek” zdobył nagrody na festiwalach Impact Docs Awards 2021 i New York Cinematography Awards 2020. Znalazł się także w gronie obrazów nominowanych na International Wildlife Film Festival 2021 i Riviera International Film Festival 2021. Widzowie ARTE.tv mogą oglądać go bezpłatnie do 7 czerwca pod linkiem: KRÓLESTWA OGNIA, LODU I BAJEK | ARTE.tv.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...