Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Departament Obrony USA potwierdził, że należąca do NASA amerykańska sonda kosmiczna TIMED i rosyjski satelita Cosmos 2221 minęły się bezpiecznie na orbicie około 1:34 czasu wschodniego w środę, 28 lutego.
NASA potwierdziła, że TIMED nadal działa.
Chociaż te 2 niesterowne satelity ponownie się do siebie zbliżą, to wiadomo, że było to ich najbliższe przejście w bieżących przewidywanych ustaleniach orbit, ponieważ stopniowo oddalają się od siebie na wysokości, więc kolejna możliwość kolizji tych dwóch obiektów jest mało prawdopodobna.
Misja TIMED bada wpływ Słońca i działalności człowieka na ziemską mezosferę i niższą termosferę/jonosferę. Region ten stanowi bramę między Ziemią a kosmosem, gdzie energia słoneczna jest najpierw osadzana w środowisku Ziemi.
To wydarzenie jest stosunkowo rzadkie w kosmosie.
W ciągu ostatnich 2 lat miało miejsce jedynie 6 zdarzeń, w których odległość przelotu była mniejsza niż 20 m pomiędzy dwoma nienaruszonymi obiektami.
Dwa satelity ledwo minęły się na orbicie, a prawdopodobieństwo zderzenia wynosiło od 3 do 8 proc.
Dlaczego to wydarzenie ma znaczenie?
Jednak to niebezpieczne… zdarzenie.
Wynikająca z tego kolizja tych dwóch satelitów:
Cosmos 2221 i TIMED (Thermosphere Ionosphere Mesosphere Energetics and Dynamics Mission), spowodowałaby zwiększone ryzyko kolizji w dużej części orbity LEO, ale szczególnie na pobliskich niższych orbitach wykorzystywanych przez duże konstelacje i załogowe statki kosmiczne.
Analiza sugeruje, że w wyniku zderzenia powstałoby od 2000 do 7000 skatalogowanych fragmentów. Liczbę tę oblicza się na podstawie analizy masy całkowitej, konstrukcji statku kosmicznego, prędkości względnej i geometrii spotkania.
Według stanu na 15 lutego na orbitach LEO znajduje się około
12 000 fragmentów śmieci kosmicznych. Ten jeden incydent może spowodować dodanie 50% więcej śmieci.
Całkowita masa satelitów Cosmos 2221 i TIMED wynosi
2530 kg. Prędkość względna wynosiła ~
14 km/s, znacznie powyżej progu zdarzenia hiperprędkościowego wynoszącego 6 km/s.
Jeśli zderzą się dwa obiekty, może powstać trzykrotność całkowitej masy obiektów (tj. ~7500 fragmentów).
Najbardziej prawdopodobnym zdarzeniem było zderzenie jednego z paneli słonecznych obiektu z korpusem innego obiektu. W takim wypadku jeden obiekt uległby zniszczeniu, a drugi uszkodzeniu.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.