reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

1. stopień rakiety Falcona 9 zniszczony [wideo]

dodano: 2023-12-27 15:06
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX

SpaceX 1 stopień rakieta Falcon 9 fot SpaceX 360px Firma SpaceX straciła 1. stopień rakiety Falcon 9 o numerze B1058 - był to booster, który 19. razy był w kosmosie. Co ciekawe do zdarzenia nie doszło podczas lądowania po misji Starlink 6-32, które było udane, ale w pobliżu Port Canaveral (160 km od portu) podczas zbliżającej się burzy.

Steven Young/Spaceflight Now
SpaceX 1 stopień rakieta Falcon 9 fot SpaceX 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Historyczny 1. stopień Falcon 9 przewrócił się, przełamał i częściowo zatonął w morzu

Pozostałości boostera Falcona 9 o numerze B1058 dotarły do Port Canaveral po tym, jak 1. stopień przewrócił się i rozpadł w wyniku złej pogody. Kawałek kosmicznej historii Ameryki leży teraz na dnie oceanu. Podczas podróży powrotnej na statku-platformie do Port Canaveral na  Florydzie wzmacniacz 1. stopnia Falcona 9 przewrócił się i złamał na pół. Górna połowa utonęła w oceanie.

Ten konkretny booster, numer końcowy B1058, wracał ze swojej rekordowej 19. misji, kiedy uległ zniszczeniu.

Rakieta Falcon 9 zgodnie z planem wystartowała ze stacji sił kosmicznych na Przylądku Canaveral 23 grudnia, udanie wynosząc 23 satelity Starlink. Ten booster bez problemów wylądował 8,5 minuty po wystrzeleniu na statku bezzałogowym, który stacjonował na wschód od Bahamów. Niestety był silny wiatr i fale. Nowe boostery Falcona 9 mają przeprojektowane nogi podestowe, które są samopoziomujące i zmniejszają możliwość wystąpienia tego typu problemów jak przewrócenie się.

Ten booster wielokrotnego użytku wysłał na orbitę 2 astronautów i ponad 860 satelitów o masie ponad 260 ton w ciągu około 3,5 roku.

Chociaż B1058 już nigdy więcej nie poleci, to SpaceX zamierza w pełni zachować to, co pozostało. Planowane jest odzyskanie silników rakietowych oraz przeprowadzenie inspekcji pozostałego sprzętu. Ten booster wciąż ma sporo wartości i SpaceX nie pozwoli, aby coć się zmarnowało.

To już drugi przypadek utraty 1. stopnia podczas transportu.
W 2019 roku również w podobnych okolicznościach zaginął jedyny wówczas centralny booster rakiety Falcon Heavy. Od tego czasu firma SpaceX z sukcesem odzyskiwała 1. stopnie rakiety ponad 150 razy.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

559 zł Więcej...