reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Czy Blue Origin kupi United Launch Alliance?

dodano: 2023-11-16 23:13 | aktualizacja: 2023-11-20 11:47
autor: Janusz Sulisz | źródło: ULA

ULA pole startowe rakieta Vulcan 360px Sprzedaż amerykańskiej spółki United Launch Alliance (ULA) zajmującej się startami rakiet (Delta, Atlas, Vulcan) dobiega końca. Aktywami firmy ULA zainteresowani są trzej potencjalni nabywcy. Jest wśród nich firma kosmiczna Blue Origin, która jest zainteresowana poszerzeniem swojego portfolio kosmicznego. Przejęcie United Launch Alliance dałoby Bezosowi rakietę orbitalną i gwarancję kontraktów rządowych, o które nie trzeba będzie specjalnie zabiegać. Zapewne pomogłoby to Amazonowi w wynoszeniu satelitów Projektu Kuiper. Czy Blue Origin kupi United Launch Alliance?

ulalaunch.com
ULA pole startowe rakieta Vulcan 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
ULA to  joint venture firm Boeing (z rodziną rakiet Delta) i Lockheed Martin (z rodziną rakiet Atlas).
ULA oficjalnie rozpoczęła działalność 1 grudnia 2006 roku. Głównymi klientami spółki ULA był rząd i armia USA. Rakietami Delta i Atlas 5 najczęściej wynoszono z Cape Canaveral satelity szpiegowskie lub ładunki tajne. Co ciekawe rakiety firmy ULA zwykle korzystały z bardzo pewnych rosyjskich silników rakietowych RD-180, kupowanych w Rosji i to mimo sankcji.

Źródła nie podają wszystkich potencjalnych nabywców spółki ULA.
Nabywca może zostać ogłoszony w ciągu kilku miesięcy. Sprzedaż musi zostać zatwierdzona przez Federalną Komisję Handlu i Departament Sprawiedliwości USA, aby mieć pewność, że nie ograniczy ona znacząco konkurencji w amerykańskim przemyśle. W ostatnich latach dominacja ULA w zakresie startów została najpierw zakwestionowana, a następnie wyparta przez pojawienie się firmy SpaceX i jej tańszej, wysoce niezawodnej rakiety Falcon 9 wielokrotnego użytku 1. stopnia. 

Vulcan na start

Ważne było opracowanie zupełnie rakiety Vulcan, która byłaby bardziej konkurencyjna kosztowo w stosunku do pojazdów Falcon 9 i Falcon Heavy, Ostatecznie zakończono zależność ULA od rosyjskich silników rakietowych RD-180. Pojazd nośny Vulcan wykorzystuje silnik rakietowy BE-4 firmy Blue Origin.

Ciężka rakieta Vulcan Centaur ma wystartować 24 grudnia z pola SLC-41 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie.

To będzie inauguracyjny lot rakiety Vulcan z komercyjnym lądownikiem księżycowym Peregrine dla firmy Astrobotic. Zautomatyzowany lądownik Peregrine będzie przenosił wiele urządzeń dla eksperymentów, instrumentów naukowych i ładunków demonstracyjnych technologii dla NASA i innych klientów.

Dodatkowo w ramach misji wystrzelone zostaną też 2 prototypowe satelity dla szerokopasmowej floty Amazon Kuiper. Rakieta Vulcan Centaur będzie latać w konfiguracji VC2S z dwoma silnikami rakietowymi na paliwo stałe GEM-63XL, krótką owiewką ładunkową i dwoma silnikami RL10 na górnym stopniu Centaur.

Start jest mocno opóźniony - najpierw od połowy 2022 r., potem od końca 2022 r. Start przekładano już kilka razy. Ewentualna porażka tej misji może zaważyć na dalszych losach ULA.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...